Mezinárodní rating vytrvalců (World Thoroughbred Rankings) 2012 má na čele koně japonského chovu, vesměs vnuky a vnučku skvělého Sunday Silence (Halo).

V kategorii starších vytrvalců je lídrem se 127 hřebec Orfevre (Stay Gold), v kategorii tříletých hřebec Gold Ship (Stay Gold), který se na 124 dělí o první příčku s rovněž dvojnásobným klasickým vítězem Camelot (Montjeu) a mezi klisnami patří první příčka a rating 122 vítězce trojkoruny a Japan Cupu Gentildonna (Deep Impact).

Gentildonna získala doma nejen titul nejlepší tříleté klisny, ale i titul Koně roku. Titul nejlepšího tříletého hřebce získal Gold Ship, který přišel o trojkorunu nešťastným pátým místem v Derby, ale udělal za sezónou parádní tečku v Arima Kinen. Nejlepším starším koněm byl pochopitelně vyhlášen nevypočitatelný Orfevre (Stay Gold), který se v Arc prakticky vzal zpátky uražen Soumillonovou zbytečnou pobídkou bičem, což ho stálo lehké vítězství. Orfevre bude mít možnost složit letos na podzim v Longchamp reparát, ale nebude to mít snadné, protože Arc má za cíl také Gold Ship i Gentildonna. Zbytek světa se zjevně bude muset dost snažit, aby našel soupeře stejného kalibru.

Titul nejlepší starší klisny získala sprinterka Curren Chan (Kurofune). Nejlepším sprinterem či mílařem, což je poněkud kuriózně společná kategorie, byl vyhlášen Lord Kanaloa (King Kamehameha), který prolomil gr.1 triumfem v Hongkongu letitou nadvládu domácích sprinterů. A u dvouletých si tituly připsali gr.1 vítězové Logotype (Lohengrin) a Robe Tissage (War Emblem).

Nicméně jak už jsem říkal řada špičkových dvouletých a specielně Sunday Silenců zahájila kariéru jako obvykle až v posledních dvou měsících minulého roku a nebo dokonce debutují až nyní jako tříletí. Minulou neděli v Kyotu se například mezi debutanty na 1800m blýskla vítězstvím a efektním závěrem s šestistovkou za 34,6 klisna Tosen Soleil (Neo Universe), polosestra šampiona Deep Impact. V polovině pole za ní doběhl Red Kraken (Meisho Samson), jehož matkou je sestra Tiger Cafe klisna Maruka Flowerian, působící v chovu Shadai Farm a o kvalitě debutujících svědčí skutečnost, že mezi posledními doběhla Artemis Heart (Heart´s Cry), polosestra Derby a Tenno Sho vítěze Eishin Flash.

Mnohem zkušenější klisny se střetly v Nakayamě ve Fantasy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl.) a start-cíl jdoucí outsiderka Crown Rose ukázala ohromnou dávku bojovnosti, když při výroku hlava-nos-krk udržela vedení do cíle před Ukiyono Kaze (On Fire), jejíž otec je bratr Deep Impacta. Čas 1:34,7 není na leden špatný, protože počasí mítinku nepřálo a sněžení dokonce odložilo jeho část o týden, včetně trialu hřebců Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3). A tak přišly na grupové úrovni ke slovu dříve starší klisny v Kyoto Himba Stakes (gr.3, 1600m, 4+ kl). Tenhle dostih obvykle vyhrává docela třídová klisna, v loňském roce to byla například starší sestra Gentildonny Donau Blue a letos tradici potvrdila favorizovaná příslušnice špičky ročníku 4 l. subtilní mílařka s pozoruhodným závěrem Hana´s Goal  lehkým 2 1/2 délkovým vítězstvím. Celkový čas 1:34,3 není tak zajímavý jako nástup vítězky z konce pole a poslední šestistovka za raketových 34,1.

 Pedigree Crown Rose i Hana´s Goal jsou postavena na podobné a zcela bezchybné koncepci. Crown Rose je dcerou méně známého plemeníka Rosado (Sunday Silence) z dcery šampion sprintera a Mr.Prospectorova vnuka Hishi Akebono (Woodman), 3x5 prochovaná na Lyphard (Northern Dancer). Hana´s Goal je dcerou gr.1 sprintera Orewa Matteruze (Sunday Silence) z dcery Poule d´Essai des Poulains vítěze a Mr.Prospectorova vnuka Shanghai (Procida), 4x5 prochovaná na Northern Dancer.

Pak se dění přesunulo opět do Nakayamy a v American Jockey Club Cupu (gr.2, 2200m, 4+) (viz záznam) našel svůj dostih a jisté vítězství za slušných 2:13,1 5 l. Danon Ballade, syn šampiona Deep Impact (Sunday Silence) z dcery Kentucky Derby vítěze a Mr.Prospectorova vnuka Unbridled (Fappiano). Už je to docela klišé, že ano, ale Danon je pro změnu prochován 3 x 3 na Halo. Rosado, Orewa Matteruze a Deep Impact jsou plemeníci velmi rozdílného kalibru a stejně tak na mateřské straně těch pedigree figurují různé větve Mr.Prospectora, ovšem koncepce založená na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector je stále stejná, patří k osvědčeným nickům a chovatelé s ní cíleně pracují. Konečně známe jí i z pedigree World Cup vítěze Victoire Pisa nebo Tiger Cafe.

Další krok směrem ke špičce ročníku učinil Orfevrův 3 l. bratr Lien de Famille v 2000m Wakagoma Stakes a v rukavičkách jetý znovu předvedl velmi dobrou koncovku, když byl na posledních 600m za 34,2 jen 0,1 pomalejší než tentýž den na téže dráze Hana´s Goal. Ale odvážnější krok od maiden dostihu ke gr.3 triumfu učinil Fame Game (Heart´s Cry), o jehož pozoruhodné koncovce jsem se ve spojitosti s jeho úspěchem mezi nezvítězivšími zmiňoval. Hřebec zopakoval stejnou taktiku v odloženém Keisei Hai a bez důraznější podpory udržel o krk za sebou dalšího speedového soupeře Action Star (Agnes Tachyon). Ti kdo čtou Newsletter mohli vydělat slušné peníze v kurzu 12:1. Lien de Famille i Fame Game vyběhli dobré časy 2:01,7 a 2:02,3 a ještě o nich uslyšíme. Fame Game je pro změnu z matky z linie Ribot, což známe například u šampiona Manhattan Cafe a dokončil grupové double plemeníka Heart´s Cry (Sunday Silence), započaté o týden dříve 5 l. Capote Star v kvalitním handicapu Shinshun Hai (gr.2,2400m,4+H) za 2:25,0.      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net