japanaV červenci začíná mít v Japonsku dostihový provoz prázdninový nádech, což samozřejmě neznamená nějaké díry v termínové listině, takový hazard s penězi majitelů a přízní diváků by si nikdo nedovolil. Grupové dostihy i nadále tvoří vrcholy víkendových mítinků, ale elita odpočívá a příležitost dostávají koně širší špičky především v bohaté sérii distančně různorodých handicapů, které u nás chybí, ale je tu také cena pro klisny, sprint na přímé dráze a očekávané první grupové střetnutí dvouletých.

Ta největší závodiště Tokio, Nakayama, Hanshin a Kyoto mají čas upravit dráhy a připravit se na podzimní část sezóny a program se soustřeďuje na závodiště Fukushima, Chukyo, Hakodate, Sapporo, Niigata a později Kokura, na japonské poměry menší závodiště s kapacitou tak 30.000 – 50.000 diváků. Na některé grupové dostihy se podíváme blíže a jejich technické výsledky a záznamy najdete zde

První víkend stojí za shlédnutí záznam sprinterského handicapu  The CBC Sho (gr.3, 1200m, 3+H) v Chukyu, kde se 18 koní vešlo na 4,5 délky v cíli, vítěz za 1:07,0 a poslední za 1:07,9 ,ale z hlediska další sezóny byl nepochybně důležitější fukushimský handicap tříletých The Radio Nikkei Sho (gr.3, 1800m, 3H), kde si vítězství pohlídal s nejvyšší vahou 56kg listed vítěz Meisho Tekkon (Manhattan Cafe), který už byl i na tabuli v gr.2 a jetý z pozice Kohei Matsuyamou za sebou podržel o ½ délky favorizovaného Fierement (Deep Impact), který začal běhat až letos, vyhrál maiden a malý stakes a teď předvedl s 54kg pěkný závěr z konce pole. Tohle mohou být v druhé polovině sezóny zajímaví hřebci, Meisho Tekkon vyhrál čtvrtý ze svých sedmi startů a čas 1:46,1 je samozřejmě rychlý. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, spojení jehož synů Kingmambo x Conquistador Cielo vytváří 3x4 inbreeding na Mr.Prospector v pedigree matky, která strávila svou dostihovou kariéru na písku, vyhrála 13 z 58 startů a jako čtyřletá zaběhla unikátní sérii osmi vítězství v řadě, byť mimo stakes společnost.

Následující sobotu drželi japonští turfmani palce 3 l. Saxon Warrior (Deep Impact), který se pouhý týden po třetím místě v Irish Derby (gr.1) postavil na start  Eclipse Stakes (gr.1, 2000m, 3+) v Sandownu. Oba derby starty potvrdily, že vítěz The 2000 Guineas (gr.1) 2400m nestojí, ale na kratší distanci hřebec znovu ožil, 400m před cílem předvedl pěkný nástup do vedení a i když v posledních metrech podlehl o krk svému věčnému soupeři 3 l. Roaring Lion (Kitten´s Joy), se kterým má skóre 2:2, byl to znovu skoro ten pravý Saxon Warrior. Trenér Aidan O´Brien své svěřence rozhodně nehýčká a frekvence jejich startů je řečeno zdvořile často poněkud překvapivá.

Japonské domácí dění pokračovalo 2000m gr.3 handicapem Tanabata Sho ve Fukushimě, ke kterému se ještě vrátím později a 1400m gr.3 soubojem pískařů v Chukyu, kde podobně jako na míli v Tokiu stojí startovací boxy na trávě a přechod do písku je po nějakých 150m, ale na to se můžete podívat ze záznamu sami. Větší část pískařského programu se jak víte běhá na regionálních závodištích, řízených NAR a i těm největším dostihům je v mezinárodní klasifikaci přiznán pouze listed status, což vůbec neodpovídá realitě. Důležitější než gr.3 v Chukyu bylo určitě pokračování vítězného tažení Le Vent Se Leve (Symboli Kris S) v 2000m Japan Dirt Derby na závodišti Oi (dříve byl přepis z japonštiny Ohi) nebo double 5 l. šampiona Gold Dream (Gold Allure) mezi elitou starších, započaté v mílovém Kashiwa Kinen na závodišti Funabashi a dokončené v 2000m Teio Sho na závodišti Oi, což jsou dostihy s dotací přes 15 resp. u starších přes 20 mil. Kč. Mimochodem Gold Dream vyhrál osm ze svých šestnácti životních startů.

O tomto víkendu také hřebčín Shadai Stallion Station oznámil, že řady jeho plemeníků rozšíří vítěz Dubai Turf (gr.1) 2016 Real Steel (Deep Impact), který odchází z tréninku. Hřebec má excelentní pedigree postavené na opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, na kterého je trojnásobně prochován a je jedním z řady úspěšných potomků Deep Impacta z matky po Storm Cat, která v tomto případě nikdy nestartovala, ale je polosestrou dvojnásobné gr.1 vítězky Rumplestiltskin (Danehill) a dcerou sestry plemeníka Kingmambo (Mr.Prospector), tedy vnučkou slavné Miesque (Nureyev). Zmínkou o jeho pedigree se dosáváme k JRHA Select Yearling Sale, která začala v pondělí. Nejdražším hřebcem s cenou 250 mil. JPY, tedy něco přes 50mil. Kč, byl syn Deep Impacta a novozélandské šampionky King´s Rose (Redoute´s Choice), matky nedávného gr.3 vítěze Satono Arthur (Deep Impact) a jen o 2 mil. Kč lacinější byl hřebec po King Kamehameha z argentinské gr.1 vítězky Miss Serendipity (Not For Sale). S odstupy dalších dvou milionů následovali dva synové Heart´s Cry, první z nich z další argentinské gr.1 vítězky po zmíněném Not For Sale (Parade Marshal), což je vnuk bělouše Caro a velká hvězda argentinského chovu a druhý z americké gr.1 vítězky So Many Ways (Sightseeing) a pak další dva synové Deep Impacta, polobratr druhé z Oaks a vícenásobné grupové vítězky Rouge Buck (Manhattan Cafe) a bratr také gr.1 umístěné Touching Speech. O den později přišla na řadu JRHA Select Foal Sale a hříbata jsou v Japonsku tradičně populární, což snad souvisí s hráčským založením asiatů obecně, protože posoudit jejich merit je určitě těžší než u ročků. Nejdražším byl hřebeček po Deep Impact z kanadské šampionky dvouletých Ria Antonia (Rockport Harbor) s cenou 290 mil. JPY, tedy cca 58 mil. Kč. Další čtyři hřebci byli výrazně lacinější, Deep Impact z gr.3 vítězky Silverskaya (Silver Hawk), polobratr australského gr.1 vítěze Seville (Galileo), stál „jen“ 36 mil. Kč, stejně jako hřebeček z prvního ročníku šampiona Duramente (King Kamehameha) z gr.1 umístěné I´m Yours (Falbrav). O další 2 mil. Kč lacinější byl hřebeček z prvního ročníku další velké hvězdy Maurice (Screen Hero) z klisny Lasting Song (Fuji Kiseki), jejíž polosestra již dala tři gr.1 vítěze a pátým nejdražším byl další syn Deep Impacta z gr.1 vítězky Lightening Pearl (Marju), sestry vícenásobného gr.1 vítěze Satono Crown, který stál pouhých 30 mil. Kč. Stránka katalogu plná blacktypu je na dražbě základem úspěchu prodávajícího, ale jak pozorný čtenář newsletterů dávno ví vlastní výkonnost matky na dráze nebývá rozhodující, konečně například shora zmíněná matka Real Steel nikdy neběhala a tak uvidíme jak to těm premiantům v tréninku půjde.

I když Japonsko trápila vlna veder, dostihový program pokračoval beze změny a my se další neděli vrátíme na dráhu s handicapem Hakodate Kinen (gr.3, 2000m, 3+H), který měl rozpětí startujících pouhé 3kg, oproti 7kg v tom dříve zmíněném fukushimském Tanabata Sho (gr.3, 2000m, 3+H). Nicméně oba handicapy vyhráli 7 l. matadoři s předchozí listed formou Air Anthem (Symboli Kris S) resp. Meadowlark (Tanino Gimlet), oba z linie Roberto, oba s výrazným vlivem Sunday Silence na mateřské straně pedigree, tedy s inbreedingem na Hail to Reason, oba z na dráze užitečných matek, které na stakes společnost nedosáhly. Ale podstatné je, že startující i oba vítězové dokumentují jak platné místo mohou mít v rovinových dostizích i šestiletí a starší koně. Ostatně překážkové dostihy jsou v Japonsku pro drtivou většinu majitelů zcela nezajímavé a předčasné odchody z rovinového tréninku tady tudíž rozhodně nehrozí. Totéž se dá říci následující víkend o nedělním Chukyo Kinen (gr.3, 1600m, 3+H), na jehož startu se kvalitní tříletek Frontier (Daiwa Najor) objevil a doběhl čtvrtý za 6 l. Greater London (Deep Impact), který byl už letos čtvrtý v gr.2 a předvedl pěkný závěr v rychlém dostihu za 1:32,3. Derbyvítěz Dr.Devious (Ahonnora) v Japonsku nezazářil, ale matka Greater London patří k jeho povedeným dcerám, byla mimo jiné druhá v Oka Sho (gr.1) a založila rozvětvenou rodinu, do které patří například St.Leger vítěz Kiseki (Rulership), jehož matka je sestrou Greater London. Kombinaci Sunday Silence s linii Djebel, kterou známe spíše u potomků plemeníka Stay Gold, doplňuje trojnásobný inbreeding na Northern Dancer.

Jiný Deep Impactův syn 4 l. Geniale by se do takového mílového dostihu doma těžko dostával, protože vyhrál pouze loni maiden a letos malý dostih s penalitami. Majitel ovšem neváhal a s nemalou dávkou optimismu ho poslal do Francie, kde se tentýž den postavil soupeřům v Prix Messidor (gr.3, 1600m, 3+, záznam) na přímé dráze závodiště Maisons-Laffitte. Yutaka Take poslal v malém poli hřebce z boxů okamžitě do čela a ten se za důvěru majiteli odměnil sázejícími nečekaným start-cíl vítězstvím. Geniale je synem vícenásobné francouzské gr.1 vítězky a jeho pedigree stojí na známém opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s výsledným inbreedingem na toho posledně jmenovaného.

A to není nedělního komentáře konec, protože hodně pozornosti poutalo první grupové střetnutí dvouletých Hakodate Nisai Stakes (gr.3, 1200m, 2), ve kterém v USA odchovaný Aster Pegasus (Giant´s Causeway), ryzák podobný svému otci, pozoruhodným závěrem sebral na cílové čáře o nos vítězství klisně Love Me Fine, z prvního ročníku šampion mílaře Just a Way (Heart´s Cry) a zůstal i ve svém druhém startu neporažený. Spojení Northern Dancer x Mr.Prospector je klasika, ostatně Northern Dancerova matka je po Native Dancer a tak se spojení s jinou větví téhož plemeníka vždy nabízí. V tomto případě je pedigree matky, gr.1 vítězky v USA, jejíž otec dnes stojí v Jižní Africe, postavené na kombinaci dvou větví špičkového dvouletka Forty Niner s inbreedingem 3 x 3.

Velké pole sprinterů na přímé dráze závodiště Niigata v Ibis Summer Dash (gr.3, 1000m, 3+) a poměrně jisté vítězství 5 l. klisny Daimei Princess (King Halo), jeté Shinichiro Akiyamou, ve velmi rychlém čase 53,8 jistě stojí za shlédnutí, ale sprintery si necháme na jindy a budeme se věnovat nejkvalitnějšímu červencovému dostihu a to střetnutí klisen v Queen Stakes (gr.3, 1800m, 3+kl) v Sapporu, ve kterém byla favoritkou 4 l. vítězka poslední loňské klasiky klisen Shuka Sho (gr.1) Deirdre (Harbinger), vracející se na dráhu po dlouhé pauze od třetího místa v Dubai Turf (gr.1). Z pozice jetá 4 l. Oaks vítězka Soul Stirring (Frankel) zavedla pole do cílové roviny, ale podzimní těžké starty proti hřebcům jí vzaly bývalou jiskru a v posledních 100m neměla naději proti nástupu Deirdre, která s Christophe Lemairem v sedle zvítězila lehce o 3 délky, v rychlém čase 1:46,2. Pěkný závěr měla i 5 l. Frontier Queen (Meisho Samson), která v posledních metrech odkázala Soul Stirring o krk na třetí místo a byla po páté za sebou druhá. Jen o krk zpět skončila další koncová klisna 6 l. Tosen Victory (King Kamehameha), sestra grupových matadorů a mladých plemeníků To the Glory a To the World, která byla loni v tomhle dostihu druhá za šampion mílařkou Aerolithe (Kurofune). Zkrátka tenhle dostih bývá vždy dobře obsazený. Pedigree vítězky je postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí a s inbreedingem na Halo v pedigree matky, která na dráze ve čtyřech startech nic nepředvedla, ale to jí samozřejmě v úspěšné chovné kariéře nijak neomezuje.

Jan Schulmann

P.S.
V Japonsku je záznam dostihu k dispozici v databázi okamžitě po doběhu a technický výsledek, o hodně komplexnější než ten náš, o pár minut později. Náš technický výsledek je ještě on line relativně včas, ale například původy vůbec neuvádí a s jejich rozkliknutím se málokdo namáhá, takže se pomalu vytrácí ta základní představa veřejnosti, ale i profesionálů o chovatelském backgroundu. Se záznamy je to horší, například na videa dostihů z Oaks dne jsme si počkali tři dny. Navzdory prestiži dostihu a slušné dotaci jsme viděli pouhých osm klisen na startovní listině Oaks, nejvýše tři nebo čtyři se skutečnými ambicemi a pak pole roztažené na více než 20 délkách v cíli ………. To je také dílčí výsledek té proklamované, ale nenaplněné podpory chovu.

A z jiného soudku. Že se dobře obsazená Lázeňská míle běžela opět jen jako kat.II. je smutné, ale že proti tradiční Ceně města Karlovy Vary (kat.I., 2000m, 3+) je vypsána jen pro hrstku kvalifikovaných koní honosně nazvaná a jinak zcela bezvýznamná Velká cena BBAG rovněž kat.I., 2000m a 3+, je opravdu mistrovský kousek promyšlené tvorby propozic, jistě až po zralé úvaze schválený JC ČR. Oba dostihy byly po přihláškách otevřené se 7 resp. 5 přihlášenými. A aby té šaškárny s dostihy BBAG nebyl konec, tak pod 6 přihlášenými také otevřeného dostihu 020503 BBAG kat.III byl na oficielních stránkách JC ČR uveden neuvěřitelný text, cituji: „Nebude-li v dostihu na OSK alespoň 5 startujících koní, bude dostih zrušen a trenéři mají možnost přihlásit koně do dostihu 020502 (to je ta BBAG kat.I tentýž den).“ Pozoruhodné ! A co takhle Dostihový řád ?

Všimli jste si, že slovenští kolegové odběhli derby mítink v obvyklém termínu a časovém harmonogramu i proti fotbalovému finále ? To zaslouží velký potlesk a doufám, že to zaregistroval i JC ČR a někdy příště si v podobném případě ušetříme obvyklé tanečky okolo termínu, který by se snad hodil lépe ČT. Já nemám dojem, že by ČT odpovídajícím způsobem dostihy podporovala a za část minut v programu ještě platíme nemalé peníze, takže by bylo dobré držet se toho, že termín musí být vhodný pro koně, ale ne nutně pro televizi. Jinde ve světě jsou přenosová práva předmětem obchodu, který přináší do dostihové pokladny slušné peníze, tak co konečně trochu oprášit tu počáteční dobrou myšlenku marketingového nedocenění dostihového sportu?
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking