Bilanci roku 2018 uzavřela volba šampiónů v jednotlivých kategoriích a většinu jmen by pozorný čtenář newsletterů hladce vyjmenoval předem. Titul Koně roku a Nejlepší 3 l. klisny získala famózní vítězka trojkoruny klisen a Japan Cupu Almond Eye (Lord Kanaloa), Arima Kinen vítězství nad staršími soupeři přineslo titul Nejlepší 3 l. hřebec One Blastpiece (Harbinger).

Tenno Sho - Autumn vítězství znamenalo jisté prvenství v kategorii Nejlepší starší kůň pro 4 l. Rey de Oro (King Kamehameha) a Nejlepší starší klisnou se stala 4 l. vítězka Queen Elizabeth II Cupu Lys Gracieux (Heart´s Cry), velké sprinterské double Takamatsunomiya Kinen a Sprinters Stakes zajistilo titul v kategorii Nejlepší sprinter/mílař 5 l. Fine Needle (Admire Moon), ve čtyřech startech neporažený vítěz Futurity Stakes Admire Mars (Daiwa Major) získal titul Nejlepší 2 l. hřebec a vítězka Hanshin Juvenile Fillies Danon Fantasy (Deep Impact) titul Nejlepší 2 l. klisna. Nejlepším pískařem byl vyhlášen samozřejmě 3 l. vítěz Champions Cupu a Japan Dirt Derby Le Vent Se Leve (Symboli Kris S), nejlepším steeplerem 7 l. Oju Chosan (Stay Gold), který si neudělal žádnou ostudu ani na rovině. Speciální ocenění za překonání hranice 4000 vítězství získal Yutaka Take, jinak ve všech kategoriích žokejů (vyhrané dostihy, % výher, vyhrané peníze, stakes výhry, nejužitečnější žokej) kraloval Christophe Lemaire.

A pak už se roztočil dostihový kolotoč 2019, v lednu ještě relativně zvolna sérií gr.3 trialů tříletých a střetnutí starších koní, okořeněných sem tam gr.2 a pro nás zajímavý i tím, že Filip Minařík získal znovu krátkodobou japonskou licenci na první tři měsíce sezóny. Výsledky a záznamy grupových dostihů najdete zde

První lednovou sobotu měli diváci v nabídce hned dva grupové handicapy starších koní, oba jako obvykle s vyrovnanými doběhy a dramatickými koncovkami a oba vyhráli závěrem bělouši. V Nakayama Kimpai (gr.3, 2000m, 4+H) se pokoušel 4 l. Tanino Frankel (Frankel) získat první grupový triumf potomka na dráze skvělé klisny Vodka (Tanino Gimlet). S nejnižší vahou v poli šel start-cíl, z průměrného začátku vystupňoval tempo v dlouhém tempovém závěru a vedl ještě 20m před cílem, ale nedokázal odrazit o ½ délky z poloviny pole akcelerujícího 5 l. Win Bright a o krk ani dalšího syna plemeníka Stay Gold (Sunday Silence) 4 l. Stay Foolish, který si od poloviny dostihu hlídal druhou pozici. Win Bright je dvojnásobný gr.2 vítěz a loni byl v tomhle dostihu druhý, takže pochopitelně nesl nejvyšší váhu, ale Masami Matsuoka mu finiš dobře načasoval. Čas 1:59,2 odpovídá taktice a ještě jedenáctý v cíli se vešel na 1 ½ délky od vítěze. Na pedigree Win Bright není z hlediska analýzy ani tak zajímavé již několikrát komentové spojení Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, jdoucí přes bělouše Caro, jako inbreeding na Nijinsky a japonského šampion plemeníka 1983 a 1985-1992 Northern Taste. Oba jsou z matek z linie Teddy, což byla Northern Dancerova nejoblíbenější kombinace a v tomto případě jde o matky z větví bratrů Bull Dog a Sir Gallahad, přičemž Northern Taste je ještě 2x3 prochován na Nearcticovu matku Lady Angela. Matka Win Bright se umístila v malém stakes dostihu.

Dráha pro Kyoto Kimpai (gr.3, 1600m, 4+H) nevypadala opravdu rychlá, ale i tak byl dostih relativně pomalý a rozhodoval sprint z pozice, který měl nejlepší 4 l. Pax Americana (Kurofune), jetý Yugou Kawadou o ¾ délky před 5 l. My Style (Heart´s Cry) a tomu odpovídá i čas 1:34,9. Pax Americana toho mnoho nenaběhal, ale byl těsně bez peněz jen v NHK Mile Cupu (gr.1) a vypadá na vzestupu. Má pedigree postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence a jeho matka ani bába nebyly na dráze žádné hvězdy, až prabába vyhrála Queen Elizaberth II Cup (gr.1).

V Kyotu byl asi důležitější nedělní trial Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3), ve kterém loni ukázala první záblesk velké formy hvězda tříletého ročníku Almond Eye a i letos vyhrál potomek Lord Kanaloa (King Kamehameha), když zůstal i ve svém druhém startu neporažený hřebec Val d´Isere a z listopadového maiden udělal velký skok mezi grupové vítěze. Ze středu pole po bariéře Yuichi Kitamurou jetý Val d´Isere odrazil o krk efektní závěr z konce pole mnohem zkušenějšího stakes vítěze Meiner Flap (Victoire Pisa), ale čas 1:35,7 mohl být rychlejší. V kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, či přesněji King Kamehameha x Sunday Silence, posiluje postavení Mr.Prospectora 4x4 inbreeding, s šesti větvemi linie Northern Dancer a inbreedingem 5x5 na Buckpasser v backgroundu. Matka i bába byly na dráze užitečné a umístily se v malých stakes dostizích a nestartovavší prabába je ¾ sestrou špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Grand Senor. Aniž bych chtěl srovnávat jejich merit, tak Almond Eye je z matky po Sunday Silence, zatímco Val d´Isere je z matky po Heart´s Cry (Sunday Silence) a oba jsou z rodiny klisny Sex Appeal (Buckpasser), jdoucí v další generaci přes její dcery bez dostihové kariéry.

Další víkend byl delší o sváteční pondělí, trialy tříletých se běžely v sobotu a v pondělí v Nakyamě a handicap starších koní v neděli v Kyotu a my začneme těmi tříletými. První přišly na řadu klisny ve Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl) a dostih se změnil v taktickou bitvu žokejů. Takuya Kowata poslal do čela v rychlém začátku outsiderku Santander (Rose Kingdom), přidusil tempo v prostřední fázi a pak odskočil do závěrečného sprintu a až v posledních pár cvalových skocích ho spolkla vlna pěti nejšancovějších klisen, z nichž ukázala svou hlavu cíl-fotu první na vnější straně útočící Figlia Pura (Harbinger), Genki Maruyama, před mnohem zkušenější Ho O Catherine (Matsurida Gogh) a ještě devátá byla jen o délku zpět. Figlia Pura vyhrála ve druhém startu v prosinci maiden a nyní si připsala grupový úspěch, ovšem v pomalém čase 1:36,0 a formu bude muset ještě potvrdit. Její pedigree je postavené na kombinaci Northern Dancer x Sunday Silence, s pěti northerndancerovskými liniemi v pedigree a Harbinger (Dansili) přináší i další dvě větve linie Turn-to, skrze Lesterem Piggottem jeté Derby vítěze Roberto a Sir Ivor. Matka vítězky stačila pouze na maiden, ale v chovu již dala ve dvou letech neporaženého vítěze Futurity Stakes (gr.1) Alfredo (Symboli Kris S) a bába je sestrou šampion sprintera a úspěšného plemeníka Sakura Bakushin O.

Hřebci se utkali v delším Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3), měli pomalejší dráhu než klisny a měkčí povrch svědčil favorizovanému Last Draft (Novellist), kterého Christophe Lemaire usadil na druhé pozici, v polovině poslední zatáčky hřebce posunul do vedení a v cílové rovině už měli dostih pod kontrolou. Last Draft zvítězil jistě o 1 ¼ délky před stakes umístěným Run for the Roses (King Kamehameha), který si ho od startu marně hlídal, s maiden vítězem Hindu Times (Harbinger) jen o krk zpět. Nyní ve dvou startech neporažený Last Draft vyběhl čas 2:01,2 , který odpovídá měkké dráze. Last Draft má pedigree založené na kombinaci Monsun x Sunday Silence, se čtyřmi větvemi linie Northern Dancer v pozadí a inbreedingem na Literat, který přináší sám Novellist. Hřebec je prvním hříbětem vítězky jarní klasiky Oka Sho (gr.1) Marcellina (Deep Impact) a Deep Impact byl dokonce mateřským otcem prvních tří v cíli. Monsuni obecně nemají rychlé povrchy v lásce a import čtyřnásobného gr.1 vítěz Novellist do Japonska byl proto dost překvapivý. V prvním ročníku hříbat 2015 dal z 96 startujících jediného vítěze malého stakes dostihu a dva na stakes úrovni umístěné, což byl velký neúspěch a odrazil se v  poklesu připouštěcího poplatku a prudkém poklesu počtu připuštěných klisen v roce 2018. S druhým ročníkem se Novellist trochu zlepšil, protože mimo svého prvního grupového vítěze Last Draft, v něm dal zatím také čtvrtého z Hopeful Stakes (gr.1) Cosmo Calendula a stakes vítěze Rosen Krieger. Všichni stakes koně v obou ročnících jsou z matek z linie Sunday Silence, ostatně kvůli takovému outcrossu byl Novellist dovezen, ale faktem zůstává, že Monsuni obecně preferují především partnerky z linie Northern Dancer, s nasrullahovskými větvemi jako dobrou alternativou. Pro Novellista je to nelehká pozice a obávám se, že se na dráze poslední velký Monsunův syn může vrátit do Evropy bohužel již jako překážkový prospekt.

Starší matadoři měli na programu handicap Nikkei Shinshun Hai (gr.2, 2400m, 4+) a v sedle pouhými 52kg zatíženým 4 l. African Gold (Stay Gold) byl Filip Minařík. Hřebec měl dobrou sérii před St.Leger, ale v samotné klasice byl pryč. Tohle na něj vypadalo také jako silná káva a v poslední šestistovce se z dobré pozice vytratil. S nevyhovujícím vlažným začátkem ztratil trpělivost Yutaka Take a v hodně riskantním manévru přešel z konce pole do vedení s šancovým 4 l. gr.3 vítězem Meisho Tekkon (Manhattan Cafe), ostře zrychlil, ale na distanci toho měl hřebec pochopitelně dost. Dobrým závěrem zvítězil jiný 4 l. a to v St.Leger pátý a nyní favorizovaný Glory Vase (Deep Impact), jetý ze středu pole u bariéry Mirco Demurem a to při rovnosti vah o ½ délky před solidním 6 l. Look Twice (Stay Gold), který má rychlý závěr a doběhl horší než třetí jen třikrát z šestnácti životních startů. Čas 2:26,2 ovšem poznamenal ten poklidný začátek. Glory Vase vlastně nikdy nezaběhl špatný dostih a nyní v sedmém startu získal status grupového vítěze. Jeho pedigree stojí na úspěšné kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, se čtyřmi northerndancerovskými liniemi v backgroundu, z nichž dvě tvoří 4x5 inbreeding na Lyphard. Matka byla na dráze užitečná, vyhrála malý stakes dostih a Glory Vase je také její první hříbě.

Důležitější střetnutí čekalo starší koně o týden později v Nakayamě v American Jockey Club Cupu (gr.2, 2200m, 4+), ve kterém opět hrála velkou roli forma z loňského St.Leger, protože favoritem byl 4 l. vítěz Kikuka Sho (gr.1) Fierement (Deep Impact). Sekundovat mu měli 4 l. tempař Generale Uno (Screen Hero), kterému se St.Leger takticky nepovedl, obhájce loňského vítězství 5 l. Danburite (Rulerhip), kterému forma ve zbytku sezóny utekla a po roční pauze se vracející 6 l. Sciacchetra (Manhattan Cafe), vesměs gr.2 vítězové. Generale Uno seděl druhý a ostatní ho měli na dohled v očekávání ostrého tempového závěru. Generale Uno začal 1000m před cílem tlačit na vedoucího Stay in Seattle (Stay Gold) a tempo se stupňovalo, v zatáčce k nim přišel zvenčí Sciacchetra, přešel v předposlední dvoustovce za 10,9 do vedení a podporovaný Keitou Tosaki odrazil o hlavu závěr Fierementa. To byl hodně povedený návrat, i když čas 2:13,7 mohl být lepší. Pedigree Sciacchetry je postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s inbreedingem 3x4 na Halo, přičemž matka je 4x4 prochována na Northern Dancer a přináší třetí vliv linie Hail to Reason skrze 4x5 inbreeding. Sama byla na dráze v Evropě jen užitečná, ale je ¾ sestrou dvojnásobného gr.1 vítěze Mamool (In the Wings).

Následující sobotu se v Chukyu střetly starší klisny v handicapu Aichi Hai (gr.3, 2000m, 4+H kl) a překvapivě se prosadila z pozice jetá 6 l. One Breath Away (Stay Gold), Akihide Tsumura, která o ½ délky porazila koncovou 4 l. Normcore (Harbinger), naposledy pátou v gr.1. Čas 2:00,0 není nijak rychlý, ale vítězka má zajímavé pedigree. Kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s inbreedingem na Northern Dancer, jdoucí na mateřské straně skrze Storm Cat známe především u potomků Deep Impacta, ale v tomto případě se jí opakovaně daří i s vlivem plemeníka Stay Gold, protože vítězka je ¾ sestrou přední dvouleté klisny Rock This Town (Orfevre). Matka se na dráze objevila neúspěšně jen jednou jako tříletá, ale je ½ sestrou plemeníka Zenno Rob Roy (Sunday Silence).

Tentýž den sledovali japonští turfmani s napětím také start 5 l. mílařky Aerolithe (Kurofune) na americkém závodišti Gulfstream Park v Pegasus World Cup Turf (gr.1, 2000m, 3+), jehož záznam jste už mohli shlédnout v rubrice Zahraniční dostihové dění. Aerolithe startovala na 2000m předtím jen jednou a bylo to pro ní zjevně dlouhé, ale definitivně jí šanci vzala až měkká dráha a žokej Geroux jí také příliš nepomohl. Favoritem byl v USA trénovaný, ale v Japonsku odchovaný 5 l. Yoshida (Heart´s Cry), který má na svém kontě gr.1 vítězství na trávě i na písku, ale ani jemu se měkká dráha nelíbila a v typickém závěru odnikud nestihl tabuli.

V neděli se dobře podívejte na akceleraci 4 l. Danon Smash (Lord Kanaloa) ve velmi dobře obsazeném handicapu Silk Road Stakes (gr.1, 1200m, 4+H) v Kyotu. Danon Smash byl jako dvouletý třetí ve Futurity Stakes (gr.1), ale míle pro něj byla ve třech letech dlouhá a zkrácení ve druhé polovině sezóny na sprinterské distance mu přineslo bilanci 1-2-1, včetně gr.3, což ho nyní pasovalo do role favorita. Z pozice jetý hřebec byl v cílové rovině na bariéře beznadějně zavřený, Yuichi Kitamura ho před distancí musel vzít zpět a vytáhnout na vnější stranu, čímž se propadli na sedmé místo, ale pak Danon Smash předvedl raketovou koncovku, která mu vynesla nakonec dost jisté vítězství o 1 ¼ délky, za solidních 1:08,3. Jeho pedigree je postavené na opakování kombinace Mr.Prospector x Northern Dancer, která je podtržena inbreedingem 4x4 na Mr.Prospector a pěti northerndancerovskými větvemi v backgroundu. Matka toho na dráze v USA mnoho neukázala, ale je dcerou tříleté šampionky a mnohonásobné gr.1 vítězky a mimo to přináší do pedigree 3x4 inbreeding na Roberto a také inbreeding 4x5 na Mr.Prospectorova otce Raise a Native.

Pískaře jsem chtěl původně ponechat stranou, ale Tokai Stakes (gr.2, 1800mD, 4+) v Chukyu měl zajímavého vítěze. Pětiletého Inti (Came Home) poslal Yutaka Take od startu do čela a v cílové rovině od soupeřů hřebec lehce odešel, v rychlém čase 1:49,8. Inti začal běhal až jako tříletý a nemá moc startů, ale jen při debutu byl pryč a od té doby je neporažený v šesti startech a ani grupová konkurence mu nedělala problémy. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Mr.Prospector 3x4 a je prvním hříbětem pískové stakes vítězky. Tahle kombinace je dnes velmi úspěšná, podle Blacktype Pedigree měla tentýž den na svém kontě 109 gr.1 vítězů na písku i na trávě a na kdysi jakýmsi českým periodikem publikované nesmysly o negativních stránkách Mr.Prospectorova vlivu můžete klidně zapomenout. Ostatně Ing.Šnábl těmi bláboly napáchal jen okrajové škody ve srovnání s kalvárií, kterou řadu měsíců a možná let procházejí jeho koně v Hřebčíně Křenek, který je nyní v likvidaci.

A u pískařů lednový komentář zakončíme. V Negishi Stakes (gr.3, 1400m, 4+) v Tokiu se na start postavil 4 l. vítěz NHK Mile Cupu (gr.1) Keiai Nautique, což bylo pro trávového gr.1 vítěze a navíc syna Deep Impacta opravdu mimořádně neobvyklé a mimo to 7 l. outsidera Nobo Baccara (Admire Aura) jezdil žokej Minařík. Keiai Nautique byl pochopitelně znechucen pískem, odletujícím mu do obličeje a odmítl se příliš angažovat. Nobo Bacara absolvoval dobrý dostih ze třetího místa, ale v závěru se těsně neudržel na tabuli. Oisin Murphy vyhrál v sedle amerického 4 l. valacha Copano Kicking (Spring at Last), který dosud vyhrál 6 z 8 startů na distancích do 1200m, včetně posledního startu v gr.3 a 1400m vypadalo na samé hranici jeho možností. Ale o něm více někdy příště. Filip Minařík jezdí v Japonsku de facto od začátku sezóny 2018 a tak jeho statistiky nabízejí přímé srovnání s ostatními žokeji. Na konci ledna je Minařík na třináctém místě šampionátu s dobrou bilancí 6 vítězství z 60 startů. Nejvytíženějším žokejem byl hostující Osin Murphy s 84 starty, který se s měsíční japonskou licencí rozloučil pěti vítězstvími z devíti nedělních jízd v Tokiu, což ho posunulo do čela šampionátu s celkem 17 vítězstvími. Loňský šampion Christophe Lemaire je zatím čtvrtý s 11 zásahy z 59 jízd a další exevropská hvězda Mirco Demuro devátý, ovšem s 10 triumfy z pouhých 39 jízd, což je úspěšnost přes 25%.

A malá poznámka o velké osobnosti turfu na závěr. 17. ledna uplynulo 150 let od narození Federica Tesia chovatele fundamentálních hřebců Nearco, Ribot a Donatello II, z nichž ti dva prvně jmenovaní odešli do chovu neporažení ve 14 resp. 16 startech a ten další poznal porážku až v posledním devátém startu, kdy po velké chybě žokeje doběhl druhý v Gran Prix de Paris. Je zajímavé, že Tesio považoval za svého nejlepšího odchovance v pěti startech neporaženého Ribotova praděda Cavaliere d´Arpino, který však nebyl dost tvrdý a brzy se zranil. Ať je to jak chce Tesio jako chovatel, majitel a dokonce i jako trenér, kraloval evropskému turfu více než 25 let a zásadně ovlivnil vývoj plnokrevníka moderní éry.

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking