Letošní již 40. Velká cena Slovenska Raiffeisen Bank International (Gd3) už nyní aspiruje na titul středoevropský dostih roku. V neděli 2. června se v ní podle dnes uzavřené startovní listiny utká 14 špičkových vytrvalců (další tři jsou pod čarou) v sestavě, jakou tento dostih pro čtyřleté a starší koně na distanci 2400 ve své historii ještě nenabídl. O celkovou dotaci 32.000 € se utká nejen šest derby vítězů, ale i další esa středoevropského turfu.

 
Nejmladšími z "derby sestavy" jsou loňští vítězové Abha (Zelzal), která uspěla v Českém derby a letos debutující Jardin Michelet (Kingfisher), který si zklamání z české modré stuhy vynahradil ve Slovenském derby. Pro hnědáka stáje Cardboard bude Velká cena Slovenska nejen sezónním debutem, poprvé se též představí v péči Evy Záhorové. O rok dříve ve Slovenském derby uspěl další z letošních uchazečů o Velkou cenu Slovenska Gasparini (Eagle Top), zatímco stejně starý Hello Hola Hay (Zarak) vyhrál Swiss derby a Jolly Jumper (Free Eagle) uspěl v polském derby. Nejstarším z derby vítězů je sedmiletý Opasan (French Navy), největší hvězda slovenského turfu posledních tří sezón, který v roce 2020 uspěl v Českém derby.

Nepřehlédněte: Duce, bývalá hvězda stáje Wrbna a Gd1 vítěz, odcválal na nebeské pastviny

Opasan už má na svém kontě i blacktype vítězství, není však jediným uchazečem se statusem blacktype koně na startovní listině. Díky druhému místu v loňské Wielke warszawske jej má i polský Jolly Jumper. A blízko k jeho dosažení byl i Rex of Thunder (Night of Thunder), který sice v Českém derby skončil "jen" čtvrtý a ve Slovenském o příčku lépe, dnes je však jedním z nejlepších vytrvalců na česko-slovenské scéně a nepochybně též velmi vážným uchazečem o úspěch ve vrcholu mítinku Turf Gala. Velmi dobrým koněm je i maďarský Agreement (Lord of England) z rodiny skvělé Arvy (Scottish Rifle). Tento německý rodák předloni zvítězil v Magyar St. Leger (Gd2) a loni mj,. skončil druhý v Kincsem díj (Gd1), kde porazil i You Just Rocka (Hawkbill) a další úspěšné koně. O kvalitně startovního pole hovoří i fakt, že pod čarou, navíc až jako druhého "podčárníka", najdeme úspěšného Brilliant Star (Sea The Stars), který v předloňské edici skončil čtvrtý. (miv)

6. dostihy 17:00 (10501) - 40. Veľká cena Slovenska Raiffeisen Bank International
rovina Gd-3 kat., cena, 4ročné a staršie kone, 2400 m, 32 000 EUR
1 VADIRUM (GB), 5 Djordje Perović 58.0 HJ (AUT)
2 AGREEMENT (GER), 5 Stanislav Georgjev 58.0 Intergaj II. (HUN)
3 REX OF THUNDER (GB), 6 dž. Michal Demo 58.0 Drag Consulting (CZE)
4 OPASAN (IRE), 7 dž. David Liška 58.0 BORMANN
5 JARDIN MICHELET (FR), 4 dž. Adam Florian 58.0 Cardboard (CZE)
6 ORRY (GER), 5 dž. Jaroslav Línek 58.0 Meridian SK
7 ABHA (FR), 4 dž. Tomáš Lukášek 56.5 Jana Dufková (CZE)
8 MARANELLO ROSSO (FR), 4 Perrine Cheyer 58.0 Lokotrans Slovakia
9 GASPARINI (CZE), 5 dž. Jiří Palík 58.0 TIPPLER Group s.r.o. (CZE)
10 CAPE CROWN (IRE), 6 Ferdinand Kráner 58.0 BORMANN
11 PALMERA (GER), 8 dž. Monir Madihi 56.5 Kovometal
12 HELLO HOLA HAY (FR), 5 dž. Martin Laube 58.0 Lokotrans (CZE)
13 JOLLY JUMPER (IRE), 5 dž. Martin Srnec 58.0 Camerun (POL)
14 ROYAL CATATUMBO (IRE), 4 dž. Radek Koplík 58.0 Vimar

15 VAZIRPOUR (GB), 4 dž. Milan Zatloukal 58.0 SV Vondra s.r.o. (CZE)
16 BRILLIANT STAR (GER), 6 dž. Ján Havlík 58.0 Lokotrans (CZE)
17 MAXIM (GER), 5 dž. Martina Havelková 58.0 Wieslaw Jakub Kartus (CZE)
Dohlásené kone: AGREEMENT (GER), HELLO HOLA HAY (FR), MAXIM (GER)
Škrty: ABELLA (IRE), AIGLE VAILLANT (FR), AMERICAN FLY (GER), BELLARY (IRE), BERKSHIRE REBEL (IRE), CARLO BIRAGHI (IRE), DILLON (FR), GOLDIS (GB), LE DESTRIER (IRE), MESETÁR (HUN), NORTON (GER), SCAR ROCKS (GB), VERT LIBERTE (IRE), YOU JUST ROCK (GB)
Pod čiarou: BRILLIANT STAR (GER), MAXIM (GER), VAZIRPOUR (GB)

zdroj: Závodisko Bratislava         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net