galileo new4Za pár týdnů začne nejen u nás, ale na celé severní nová připouštěcí sezóna. Podívejme se nyní, za pomoci dat sestavených serverem Thoroughbred Racing Commentary, na plemeníky, za jejichž služby v ní chovatelé zaplatí nejvíc peněz.

 
1. GALILEO (IRE), nar. 1998, Sadler's Wells - Urban Sea (Miswaki)
Coolmore Stud, Irsko, poplatek: private

Irskému velikánovi Galileovi je již 22 let, nicméně nadále se těší skvělé kondici a stojí za to připomenout, že jeho otec připouštěl ještě ve 27 letech. Hřebec, který loni získal již 11. titul šampióna anglických a irských plemeníků v řadě, s obrovským náskokem vévodil plemeníkům podle výher v Evropě, kde jeho potomci vydělali téměř trojnásobek toho, co potomci druhého v pořadí šampionátu Dubawiho. V loňské sezóně měl na dráze 11 Gr.1 vítězů včetně vítězů anglického a irského derby Anthony Van Dycka a Sovereign, premianta Prix de l'Arc de Triomphe Waldgeista a také famózní Magic Wand, která se stala Galileovým 84. Gr.1 vítězem, čímž hřebec vyroval rekord, který drží Danehill.

Naposledy měl oficálně stanovený připouštěcí poplatek v roce 2007, kdy připouštěl za 150.000 €. Od té doby je veden jako "private" a připouští především klisny svého držitele a spolupracujících chovatelů. Neoficiální odhady o ceně za připuštění oscilují kolem částky 600.000 €, tj. zhruba půl miliónu liber.

Inzerce
 
2. DUBAWI (IRE), nar. 2002, Dubai Millennium - Zomaradah (Deploy)
Dalham Hall Stud, Velká Británie, poplatek: 250.000 liber

Už čtvrtou sezónu bude nejúspěšnější plemeník z portfolia šejka Mohammeda připouštět za čtvrt miliónu liber, což je dnes nejvyšší oficiálně stanovený poplatek za plemenného hřebce na světě. Ještě loni jej překonával japonský šampión-plemeník Deep Impact (Sunday Silence), který však na konci července uhynul. V loňském roce měl Dubawi na dráze 24 blacktype vítězů a pokud bude ve stejném tempu pokračovat i letos, mohl by překonat hranici 200 stakes vítězů mezi svými potomky. Zatím jich má 180 a jejich podíl na počtu všech potomků dostihového věku (11,13%) je už vyšší, než jaký vykazuje Galileo (10,7%). Postupně si začíná budouvat i pozici otce plemeníků. Hřebcem, který by jej v této roli mohl katapultovat výše je Night Thunder, který si s prvními dvouletky loni vedl fantasticky.

3. WAR FRONT (USA), nar. 2002, Danzig - Starry Dreamer (Rubiano)
Claiborne Farm, USA, poplatek: 250.000 dolarů (191.000 liber)

Osmnáctiletá hvězda americké Claiborne Farm War Front začínal v roce 2007 s poplatkem 12.500 dolarů. V jedenácté sezóně už připouštěl za dvacetinásobek původní taxy a tuto cenovku si drží dodnes. Ač slaví ve své domovině nemalé úspěchy a jeho syn Omaha Beach je jedním z trojice nominovaných na titul nejlepšího tříletého hřebce tamních Eclipse Awards, těžiště jeho úspěchů leží v Evropě a ve spolupráci s coolmorským týmem. Ten jednak pravidelně nakupuje jeho potomky na největších amerických dražbách, ale také k hřebci posílá své chovné klisny, především Galileovy dcery.  

4. FRANKEL (GB), nar. 2008, Galileo - Kind (Danehill)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 175.000 liber

Na dráze neporažený šampión ve dvou, třech i čtyřech letech si vede výborně i v chovu. V loňském roce měl na dráze 5 Gr.1 vítězů včetně dvou anglických klasických vítězů - premiantky Oaks Annapurny a dosud neporaženého vítěze Saint Leger bělouše Logician. Největší nadějí na další ostrovní klasické úspěchy se dnes jeví jeho dcera Quadrilateral, která loni zvítězila ve Fillies Mile (Gr.1) a po třech startech zůstává neporažena. Racebets ji v ante-post nabídkách drží jako favoritku jak pro 1000 Guineas, tak i Epsom Oaks. Rodná Juddmonte Farm jej pravidelně prezentuje jako hřebce, který nejrychleji v historii severní polokoule dal 30 grupových vítězů, zatím má z úvodních 4 ročníků 48 blacktype vítězů, což je 8% ze všech potomků dostihového věku. Nutno dodat, že u Frankela jsou tyto počty ovlivněny vysokým podílem mladých koní, kteří již dosáhli dostihového věku, ale dosud nestartovali. V procentu blacktype vítězů k počtu startujících překonává svým podílem ve výši 16,1% i Dubawiho s 15%.

Inzerce
dux promo
    
5.-7. MEDAGLIA D'ORO (USA), nar. 1999, El Prado - Cappucino Bay (Bailjumper)
Jonabell Farm, USA, poplatek: 200.000 dolarů (153.000 liber)

Na současném pátém místě najdeme trojici amerických plemeníků připouštějících za rovných 200 tisíc dolarů. Pro nejstaršího v tohoto tia, jedničku amerického týmu šejka Mohammeda Medaglia d'Oro, bude letoní sezóna již šestnáctou. Sadler's Wellsův vnuk navíc pravidelně pendluje mezi Amerikou a Austrálií a na obou kontinentech patří ke špičce. Dosud dal 25 Gr.1 vítězů včetně takových hvězd jakými byly Songbird a Rachel Alexandra, které dohromady získaly 15 Gr.1 vítězství.

5.-7. QUALITY ROAD (USA), nar.  2006, Elusive Quality - Kobla (Strawberry Road)
Lane's End Farm, USA, poplatek: 200.000 dolarů (153.000 liber)

Ještě před 3 lety stál vítěz Florida Derby (Gr.1) Quality Road "jen" 35 tisíc dolarů, v roce 2017 se však jeho poplatek zdvojnásobil na 70 tisíc dolarů, loni už stál 150 tisíc a letos bude ještě o 50 tisíc dolarů dražší. Za rapidním růstem ceny stojí fakt, že hřebec měl v každém z dosavadních 5 ročníků Gr.1 vítěze včetně loňského vítěze Pegasus World Cupu City of Light.

5.-7. TAPIT (USA), nar. 2001, Pulpit - Tap Your Heels (Unbridled)
Gainesway Farm, USA, poplatek: 200.000 dolarů (153.000 liber)

Tapit je trojnásobným šampiónem amerických plemeníků, v polovině prosince překonal jako třetí pelemník v americké historii hranici 150 miliónů dolarů výher svých potomků. Přesto pamatuje ještě lepší časy a v letech 2015 - 2018 připouštěl za rovných 300 tisíc dolarů. Loni jeho poplatek klesl na 225 tisíc, letos je hřebec o dalších 25 tisíc dolarů lacinější. Ve svých 19 letech už nemá moc co dokazovat, do popředí se naopak derou jeho synové včetně Constitution a Flashback, kteří se loni dočkali prvních Gr.1 vítězů.8. KINGMAN (GB), nar. 2011, Invincible Spirit - Zenda (Zamindar)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 150.000 liber

Novou hvězdou mezi evropskými plemeníky se loni se svým prvním ročníkem tříletých stal Frankelův kolega špičkový mílař Kingman, jehož popularita rapidně stoupla už po prvních výsledcích jeho dvouletého ročníku, díky kterým hřebec loni připustil 235 klisen. Hřebec s drtivou akcelerací, kterou je schopen předávat i svým potomkům, měl v prvním ročníku vítěze francouzské Velké jarní Persian Kinga či sprintera Calyxe, kterého pro svůj chov angažoval Coolmore. Před 5 lety začínal na 55 tisících liber, loni přidal 20 tisíc a letos už stojí dvojnásobek loňské ceny.9. NO NAY NEVER (USA), nar. 2011, Scat Daddy - Cat's Eyes Witness (Elusive Quality)
Coolmore, Irsko, poplatek: 175.000 € (149.000 liber)

Také Coolmore má mladou žhavou hvězdu, které se loni s prvními tříletky podařil skvělý start. Syn talentovaného, ale předčasně uhynulého Scat Daddyho (Johannesburg) No Nay Never začínal na 20 tisíc eur a ještě předloni stál jen 25 tisíc. Loni poté, co mezi prvními dvouletky měl vítěze Middle Park Stakes (Gr.1) Ten Sovereigns a další slibné koně, jeho cena vzrostla na 100 tisíc eur a letos už bude připouštět za 175.000 €. Původně Coolmore ohlásil jeho poplatek ve výši 150 tisíc, ale poté, co Nay Lady Nay získala pro No Nay Never i první grupové vítězství v USA, jeho cenu ještě o 25 tisíc eur zvýšil. V aktuálním přepočtu na libry to činí 149.200 liber, a tak je hřebec takřka na úrovní juddmontského Kingmana.  

10. LORD KANALOA (JPN), nar. 2008, King Kamehameha - Lady Blossom (Storm Cat)
Shadai Stallion Station, Japonsko, poplatek: 20,000.000 jenů (140.500 liber)

Poté, co Shadai Farm přišla o Deep Impacta, se stal jeho vlajkovou lodí dvanáctiletý Lord Kanaloa. Bývalému sprinterovi se podařil skvělý start, když v prvním ročníku excelovala vítězka Japan Cupu, japonské trojkoruny klisen a posléze i Kůň roku Almond Eye a jeho cena z loňských 15 miliónů jenů stoupla na 20 miliónů, tj. 140.500 liber. Hřebec je vhodným partnerem pro klisny ze Sunday Silencovy linie, kterých je v Japonsku nepočítaně, a tak se zdá, že by měl mít dostatek příležitosti. Loni, zřejmě i proto, že zaskakoval za tehdy indisponovaného Deep Impacta, získal skvělé matky včetně několika coolmorských jako jsou Galileovy dcery a Gr.1 vítězky Winter, Happily či Maybe, z nichž posledně jmenovaná se v chovu prosadila klasickým vítězem Saxon Warriorem (Deep Impact).

Miloslav Vlček
  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking