medic2Týden poté, co tříletá Faliraki (Zazou) vyhrála Cenu tříletých klisen a získala letos první rovinovou jedničku pro český chov, přinesl uplynulý víkend celou řadu úspěchů koní domácího chovu. Na třech drahách - v Pardubicích, Meranu a Karlových Varech - vyhráli koně českého chovu dohromady 12 dostihů, rovinových, pseudobumperů, proutěnek i dostihů steeplechase cross-country. Poslední disciplína byla svědkem vůbec nejvýznamnějšího vítězství, triumfu Medica v Červnové cross country Válečníka.

 
Té rodině jsem věřila

Odchovanec své trenérky Jany Junkové MEDIC získal již třetí vítězství v dostihu I. kategorie a je po Aztekovi (Moonjaz) letos druhým českým odchovancem, úspěšným v dostihu nejvyšší kategorie na překážkách. Pohled na jeho rodokmen přitom nenaznačuje kdovíjaký potenciál, spíše naopak. Jdeme-li postupně po otcích, tj. po otci, otci bába atd. nacházíme téměř výlučně plemeníky, kteří v chovu nijak neprorazili. Camill (Monsun), Tribal Instinct (Doyoun), Karloff (Esclavo), Diplomat (Masis) či Cent (Deux-pour-Cent), pokud vezmeme prvních pět, byli vesměs málo úspěšní hřebci a ani rodina v nejbližších dvou generacích nevyprodukovala s výjimkou Medica výraznějšího jedince. 

Medic pedigree

Pokud se ale podíváme hlouběji, najdeme zdroje překážkového talentu. Matka Media vyhrála jako dvouletá ve Slušovicích dostih na 1000 metrů, později se umístila v několika cross-country dostizích. Bába Moudrá, dcera vítěze Deutsches Derby Karloffa (Esclavo) roviny ani nezkusila, debutovala až jako čtyřletá a v první sezóně vyhrála jeden pardubický kros. Výraznější výsledky najdeme až i prabáby Maruška (Diplomat), vítězky Prvomájové steeplechase. Ale to jsou suché statistiky, pohled chovatele, v tomto případě chovatelky, nabízí výrazně plastičtější pohled. 

"S koňmi z této rodiny jsem vyrůstala, jezdila už Medicovu prabábu a byli to dobří koně, kteří vyhrávali v Pardubicích," vzpomíná Medicova trenérka Jana Junková, která odchovala nejen samotného Medica, ale i jeho matku Medii. "Na svou dobu to byla i rychlá rodina, jak se říká dopředná, a věřila jsem, že ještě dnes dokáže konkurovat. Hlavně jsou to koně do Pardubic," dodává. Svou odchovankyni Medii jako ročku sice prodala Orlingu, ale vrátila se jí do chovu. "Už když jsem jí prodávala, tak jsem se domluvila s paní Duškovou, že kdyby jí náhodou později chtěli prodat, tak bych ji chtěla zpátky do chovu. Stalo se a paní Dušková splnila co slíbila," doplňuje chovatelka. "Chtěla jsem i proto, že Media už byla z rodiny poslední, její matka v chovu dala jen ji," vysvětluje.   

Když vybírala pro Medii partnera, padla volba na tehdy v Napajedlích stojícího a ještě neprověřeného Camilla. Spíše než důvěra v Monsunovu krev, která dnes patčří k velkým lákadlům chovatelů překážkových koní, hrály při výběru roli hřebcův exteriér a kariéra. "Media je menší, proto jsem pro ni chtěla mohutnějšího hřebce, vytrvalce. A také tvrdého koně, aby to drželo," říká. Výběr se povedl a nyní již pětinásobný vítěz Medic navzdory dnes už trochu plebejskému původu vydělal již půl miliónu korun.

Elitní překážková krev 

Naopak druhý největší překážkový úspěch víkendu, vítězství NIGHT MOONA z chovu Jiřího Charváta ve dvojkových proutěnkách Ceně města Pardubic, získal kůň reprezentující elitní domácí překážkovou krev. Čtyřletý Night Moon, ověnčený již Gd1 triumfem v italských siepi, je synem v polské Moszně narozené Nostalgie, dcery legendárního Japa (Alleged), vítězky 8 překážkových dostihů včetně tří v nejvyšší kategorii a pravé sestry vítěze Ceny Labe Napoliho.
Otcem Night Moona je ryzák Moonjaz (Nashwan), který se podílel i na dalším českém vítězi tohoto víkendu, odchovankyni Františka Vocáska SAHAŘE (Pop Rock - Sicílie, Moonjaz), byť úspěšné v dostihu jen s českými odchovanci. To však nijak nesnižuje Moonjazovy úspěchy, vedené rovinovými esy Krasavou, Kristianem a především Aztekem, který se prosazuje nyní i na překážkách, kde z Moonjazových potomků výrazně promluvil i druhý z Velké pardubické Al Jaz.

Pop Rock
(Helissio), který v chovu Františka Vocáska nahradil Moonjaze, bodoval v Pardubicích ještě jednou. Den po vítězství Sahary v páteční vytrvalecké rovině vyhrál v sobotu jeho syn NEW FINCH (z New Life, Bertolini) z chovu Josefa Chlíbka čtyřkový kros.

Výjezdy klisen společnosti K-K Metal a.s. za vítězem irského St. Legeru Jukebox Jurym (Montjeu) do německého Etzeanu již přinesly panu Kochanovi řadu úspěchů, o něž se zasloužil vynikající Stuke. DAJUKA (z Dánská Princezna, House Rules) se mu sice nevyrovná, ale sobotní vítězství v trojkovém krosu v Pardubicích bylo jejím třetím překážkovým úspěchem, navíc jako tříletá dokázala vyhrát i Cenu trojročných kobýl.

Chovatelské double Josefa Pšurného a společnosti Acton

Opusťme ale na chvíli překážkový provoz a podívejme se na rovinová vítězství českých odchovanců. Těch na českých drahách pomalu ubývá, na těch zahraničních je jich méně než pověstného šafránu. V posledních letech jich ale docela přibývá v Itálii, a to díky odchovancům společnosti Acton s.r.o., majitele Centra Darhorse. V sobotu na tamní dráze již potřetí uspěl, navíc s obrovským náskokem 12 délek, sedmiletý valach GALIS (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo), který vyhrál prodejku o 4.000 € a o den později neměl k dalšímu tamnímu vítězství daleko ani Bonys (Intense Focus), který finišoval druhý v dostihu o 13.200 €. Acton však o víkendové double nepřišel - završila je ve Varech úspěšná ANZOA (Zazou - Anwilka, Dashing Blade).

Na karlovarský mítink bude rád vzpomínat i Josef Pšurný, jehož dva odchovanci vyhráli úvodní dva dostihy dne. Nejprve čtyřletá NÁTURA (Sharpour - Noisette, Indian Danehill) získala čtyřkový handicap a poté jedenáctiletý TROP (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article) vyhrál handicap o kategorii výš.

Double získal i již nežijící plemeník Sharpour, jemuž sedle Nátury vyhrála v pátek v Pardubicích čtyřletá SY JU REE (z Sněhurka, Rainbows for Life), klisna z historicky nejúspěšnější domácí rodiny založené klisnou Sidney (Alchimist), a první vítěz odchovaný Syndikátem Junelevap.

Dalšího vítěze se dočkal Jan Švéda, jehož LA CORAL (Blue Coral - Latarmiss, Scyris), hřebec z rodiny legendární Latiny,  po vítězstvích na rovině a v proutěnkách v sobotu poprvé uspěl i v cross-country. S prázdnou z tohoto víkendu neodchází ani napajedelský hřebčín, byť vítězství WELLUNCY (Egerton - Well Knit, Robellino) v pátečních Pardubicích se odehrálo v dostizích pouze pro české odchovance. 

Miloslav Vlček     


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking