shamalgan headKdyž stál v roce 2017 v tuzemsku v chovu Hřebčína Střelice, platili chovatelé za jeho služby 27.000 korun, tedy něco málo přes tisíc eur. Letos budou muset zájemci o připuštění u dvojnásobného českého Koně roku Shamalgana (Footstepsinthesand) sáhnout do kapsy podstatně hlouběji. Ryzák, který českému turfu přinesl první umístění ve francouzském klasickém dostihu, bude připouštět za 5.000 €.


Shamalgan začal připouštět už v roce 2014 na francouzském Haras du Lion, kde stál 2.200 € a ve své první sezóně připustil 45 klisen. O rok později zlevnil na 1.800 €, počet jeho partnerek však i tak klesl na 19 klisen. Poté byl z chovu stažen zpět na dostihovou dráhu, vrátil se i do Česka a v péči Artura Resulova už sice nenavázal na své někdejší úspěchy v grupové společnosti, dokázal ale vyhrál Velkou cenu Prahy (I.k.). Následně jej do svých služeb získal Hřebčín Střelice a hřebec se rázem zařadil mezi nejpopulárnější české plemeníky, když připustil 33 klisen. Z tuzemského působení se mu narodila Solemeena, vítězka Jarní ceny klisen.

Ač měl na severu Moravy podle smlouvy stát dvě sezóny, po úspěších prvních potomků vedených v listed umístěným Anima Rock se majitel Ardak Amirkulov rozhodl jej na prosincové dražbě v Deauville v roce 2017 nabídnut k prodeji a tam hřebce za 135.000 € vydražila Ecurie Normandie. Ta jej vrátila znovu do francouzského chovu na Haras de Grandcamp a návrat to byl impozantní. V první sezóně, kdy za jeho služby hřebčín žádal 3.000 €, Shamalgan připustil 75 klisen, z nichž mu bylo registrováno 41 potomků. Bohužel ale na slibné výsledky Anima Rock z úvodního ročníku nikdo další z jeho potomků nenavázal, a tak v roce 2019 už připustil jen 24 klisen a o rok později 16 klisen.

Nepřehlédněte: Český turf přišel o dlouholetý primát. Nejbohatší rovinový dostih se poběží v Polsku

V loňském roce se však dočkal nejen prvního blacktype vítěze, ale zároveň i prvního Gr.1 vítěze, když jeho dcera Toskana Belle nejprve lehce vyhrála listed Henkel-Stutenpreis a poté zaskočila favoritky vítězstvím v Henkel-Preis der Diana-German Oaks (Gr.1). Díky tomu jeho připouštěcí poplatek z posledních dvou sezón stoupá o rovných tisíc eur na 5.000 €. Zároveň hřebec mění působiště - stejně jako Dabirsim (Hat Trick) se přesouvá z Haras de Grandcamp na Haras de Montaigu poté, co se Haras de Grandcamp rozhodl už dál služby plemeníků nenabízet.

Miloslav Vlček
foto Eva Kopečná
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net