velka cervnova 2019Uplynulou sobotu se v Epsomu běžel už 140. ročník anglického derby, jehož startovní pole a následně tudíž i doběh, naprosto ovládli synové, vnuci a pravnuk nejúspěšnějšího plemeníka současnosti coolmorského Galilea (Sadler's Wells). O den později se v Chuchli běžela Velká červnová cena, hlavní předzkouška Českého derby a i v ní hráli vnuci Galilea prim.


Vítězství získal podle očekávání Angkor Wat (Nathaniel) před dalším Nathanielovým (Galileo) synem Pacific Hillem, který těsně sebral druhé peníze českému odchovanci Big Benovi, hřebci z druhého ročníku krabčického Mikhaila Glinky (Galileo). První tři místa tak obsadili Galileovi vnuci, navíc šestý skončil a cestu k derby si tak otevřel další český odchovanec a vnuk Galilea Dalandi, jehož otcem je v Polsku působící Alandi.

Nathaniel patří k nejúspěšnějším Galilovým synům v chovu navzdory skutečnosti, že za jeho nejúspěšnějším potomkem, dvojnásobnou vítězkou Arc Enable, je značný odstup. Ale vedle Enable má ještě jednu Gr.1 vítězku God Given, vítězku Premio Lydia Tesio, a dalších 11 blacktype vítězů, bodujících vesměs ve vytrvaleckých zkouškách. Jak jsme nedávno psali, jeho potomci jsou atraktivní pro české majitele, hledající naděje do derby, nicméně za tyto naděje platí české stáje nemalé částky. Za čtyři ročky, které naši majitelé po něm zakoupili, zaplatili od 24.000 € až po 80.000 € za zmíněného Angkor Wata.

Cenově výrazně dostupnější jsou potomci Mikhaila Glinky, který po loňském Top One má i ve druhém ročníku potomka umístěného ve Velké červnové a pokud se nic nestane, bude mít opět potomka v Derby. Odchovanec společnosti ACTON s.r.o., majitele Centra Darhorse hnědák Big Ben, kterého privátně zakoupil Daniel Friček pro svou stáj Gold & Turf, je synem vítězky Jarní ceny klisen (L) a slovenské Velké jarní ceny (L) Brittany a po Slivce je dalším úspěšným potomkem Glinky z matky, nesoucí v sobě více ranosti a rychlosti. Ač v rodokmenu Brittany najdeme i vliv Sadler's Wells (Northern Dancer), na kterého je tak Big Ben 3x4 prochován, podstatný je vliv jejího otce Mujahida, syna Danziga a Storm Catovy dcery Elraha Ah, vítěze nejvýznamnějšího anglického dostihu pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1) a třetího z 2000 Guineas (Gr.1). Že je to zřejmě nejlepší cesta, jak Glinkův talent rozvíjet, potvrzuje i chovatel Big Bena Rostislav Kopecký. "Podle našich zkušeností má Mikhail Glinka vytrvalosti dost a upevňovat ji spojením s vytrvalými klisnami není nutné. Naopak se to ukazuje jako horší cesta než mu dávat klisny s kratším distančním optimem a ranější krví. Ty se nám ukazují jako pro něj nejvhodnější."

To nakonec mohou potvrdit i výsledky samotného Galilea, který sice dal řadu výborných potomků třeba z matek po Darshaan (Shirley Heights), ale jeho nejtřídovější potomci jsou ti, u nichž na mateřské straně najdeme rychlost a ranost, nejčastěji prezentované Danehillem, Storm Catem, ale i Mr Prospectorem. Všechny tři tyto jedince má v pedigree klisna Belive'n'Succeed (Danehill Dancer), matka sobotního vítěze Epsom Derby Anthony Van Dycka. (miv)

Související články:
Letošní Epsom derby by se mohlo přejmenovat na Galileo Derby. Ze 13 účastníků 12 pochází z jeho linie, třináctý z rodiny jeho matky
           Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking