Před čtyřmi lety začala v 2. Agrofert Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni v Chuchli, dostihu s jepičím životem ale tehdy vypsaném s miliónovou dotací, česká část kariéry dnes desetiletého valacha Anakinga (Astarabad). Hnědák Dr. Charváta při svém prvním startu v českém tréninku zdolal desetinového favorita Fafintadenient a připsal si první vítězství pro modrožluté barvy. Od té doby přešel z péče Myškových k Pavlu Tůmovi, a ač absolvoval jen skromných 11 startů, 8 z nich proměnil ve vítězství.

 

Triumfoval nejen v Pardubicích, kde vyhrál dvě Stříbrné trofeje, Křišťálový pohár a letos i Zlatý pohár, ale také v Miláně, kde opanoval Gd1 Premio Gran Corsa Siepi di Milano a loňskou sezónu zakončil velmi působivým vítězstvím ve Francii. Do letošní sezóny vstoupil druhým místem v únorových Gd1 siepi v Pise, kde o půl délky podlehl Beau Saonois, jemuž dával jeden kilogram a na konci července stylem zadrženě 8 ovládl pardubický Zlatý pohár. S žokejem Faltejskem v sedle bude horkým favoritem nedělního chuchelského vrcholu 14. Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha a.s. (pp I.k., 4+, 4200 m), v němž jej čeká 5 soupeřů.

Josef Váňa mladší proti šampiónovi vyšle dvojici Capivari (Yeats) - Sansiro (Rajsaman). Vážnějším soupeřem se zdá být prvně jmenovaný, do jehož sedla Váňa povolal Josefa Bartoše. Capivari se zúčastnil i zmíněných únorových Gd1 proutěnek v Pise, kde na Anakinga ztrácel 1 1/2 délky. Druhou šancí Scuderie Aichner je vítěz z Pisy Sansiro s Jaroslavem Myškou, který počátkem července nestačil v jedničkové Ceně Tipsportu v Pardubicích pouze na skvělého Azteka.

Mimořádnou třídou předvedl osmiletý valach stáje Meridian Capferret (Day Flight), ale letos po téměř dvouleté pauze v prvních dvou startech neuspěl. Do jeho sedla se poprvé vyhoupne Adam Čmiel. První start pod novými barvami čeká Kifaayu (Intikhab), jemuž se ale také zatím nedaří navázat na své nejlepší výsledky a z trojice letošních pardubických startů si odnesl shodně pátá místa. Nejméně zkušeným koněm v poli je dosud nezvítězivší Dragon (Planteur), který sice získal i třetí místo v 45.000 € proutěnkách v Auteuil, ale v této konkurenci bude outsiderem.

Kurzy na vítěze Zlatého poháru. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy ez 
Z rámcového chuchelského programu zaujme dvojkový vytrvalecký handicap Cena společnosti Sudop Brno, spol. s r.o., v němž se pokusí z kategorie nezvítězivších vymanit tříletý Shamalann (Canford Cliffs), kterého však čekají například ostřílený Orpheus (Stormy Jail) nebo další příslušník klasického ročníku Avignon (Pouvoir Absolu).    

Nepřehlédněte: Československé derby 1951. Podívejte se, jak vyhrál polský Pink Pearl

Chuchle Arena Praha v neděli uvidí také další dostih dvouletých jehož pole s výjimkou jediného Tom Jovi (Anodin) tvoří dosud nestartovavší koně, mezi nimiž je i další potomek úspěšné Kolymbie (Kyllachy), ve Francii narozená ryzka Kiotari (Kyllachy). Sobota bude patřit Slušovicím


V sobotu se letos potřetí otevřou brány slušovického závodiště. To po rozdělení jendoho dostihu nabízí dokonce 10 dostihů včetně dvou steeplechase a jednoho dostihu přes proutěné překážky. Nejlépe dotovanými dostihy jsou obě steeplechase. V Ceně Vlastimila Knápky, vítěze Velké pardubické (IV.k., 4+, 3200 m) absolvuje svou překážkovou premiéru předloňský vítěz Starohájského kritéria Thisisthekey (Authorized), který mezitím změnil trenéra a je připravován na Slovensku Jánem Cagáněm.

Favoritem druhé steeplechase Ceny Hřebčína Vlachovice s podporou spolku Dostihy Slušovice (IV.k., 4+, 4200 m) je desetiletý valach AGA-Vlachovice Bugsie Malone (Mahler), který k nám po sezóně 2018 přicestoval jako vítěz pěti irských překážkových dostihů a jednoho point-to-point, v českých službách ale na vítězství zatím stále čeká.  

Ve sprintu na 1100 metrů Ceně hejtmana Zlínského kraje (III.k., 3+) se po téměř 14 měsících vrací na dráhu již desetiletý Prince Orpen (Orpen), vítěz European Jockey's Cup Sprint z roku 2015, v Ceně ministra zemědělství Ing. Miroslava Tomana (II.k., 1600 m) pro dvouleté mimo jiné debutuje ve Francii narozená odchovakyně Lokotrans Slovakia Meghan (Exosphere), polosestra vítězky Jarnej ceny kobýl Wild Love (Planteur).

Slušovický mítink začíná ve 14.00 hodin, přesnos z něj opět najdete na YouTube kanále slušovického závodiště.
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net