VJC 2024Druhý klasický dostih sezóny 103. Conseq Velká jarní ceny a první jedničkový trial na České derby, Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera - to byly vrcholy zasluněného nedělního chuchelského odpoledne. V obou se prosadili nepochybně mimořádně třídoví třídoví koně, oba však naznačili, že ještě nejsou zcela vyzrálí a rozhodně nenarazili na svůj strop. Obě dnešní vítězství se tak zdají být i nemalým příslibem ještě zajímavějších budoucích výkonů jejich vítězů.

Na start druhého klasického dostihu sezóny, 103. Conseq Velké jarní ceny (L, 3 hř+kl., 1600 m, 550.000 Kč) se postavilo 10 hřebců, z nichž polovinu vyslala na start Ingrid Janáčková Koplíková. Ta šla do dostihu s plnými šancemi - zpočátku byl favoritem v trialu úspěšný Showpower (Showcasing), jehož Tipsport původně vypsal v desetinách, následně však od něj roli favorita převzal v Česku debutující Black Gangster (City Light), jehož kurz klesl ze 4:1 na 2,15:1, zatímco Showpowerův stoupl až na 3,5:1. Oba zkušení tříletci, nastupující shodně k sedmému startu, se také po startu chopili taktovky. Do čela šel rychle Black Gangster, vedený Davidem Liškou, Showpower s Tomášem Lukáškem cválal na třetím místě za Moraliste (Morandi) se Sabinou Mokrošovou, blízko byl i letos debutující vítěz Gerschova Memoriálu San Sebastian (The Grey Gatsby) s Martinem Laubem.

Black Gangster zavedl pole do cílové roviny a na cestou měl náskok dvou délek, už před distancí ale o něj přišel. Středem dráhy totiž nastoupil San Sebastian, nicméně Laube na měl měl plné ruce práce, aby k vnitřní bariéře bočícího hřebce udržel jít rovně. Jednou se lehce opřel o Moraliste, poté jej dokonce křižoval aniž by ho omezil, dvěstě metrů před cílem však přešel do čela a jistě o 2 délky zvítězil. Silným finišem zvenčí získal druhé místo Zabyak (Dabirsim) z lotu trenérky Janáčkové Koplíkové, jejíž další svěřenci Sun Project (Kendargent), Showpower a Black Gangster obsadili další tři místa.

Dostihová komise po dostihu podala protest ex-offo proti San Sebastianovi pro křižování a tísnění koně Moraliste, nakonec však konstatovala, že sice k obojímu došlo, ale "bez ohledu na tento incident by Moraliste San Sebastiana neporazil a ponechala pořadí koní tak, jak bylo dosaženo na dráze."

VJC 2024b

"S čistým svědomím mohu říct, že nebyl našponovaný na tento dostih, dokonce po jedné práci se nezdál nic moc, ale tu poslední už šel moc pěkně," komentoval výkon San Sebastiana jeho trenér Luboš Urbánek. "Věřím, že ještě půjde nahoru a možná hodně nahoru," dodal k aktuální formě. Pro San Sebastiana, vlastního odchovance Lokotransu, se nyní otevírá více možností kam dál. Jak už dříve v rozhovoru pro naše stránky připustil majitel stáje Karel Jalový, mohl by v rámci podpory nových chovatelských aktivit Lokotransu absolvovat další starty ve Francii, trenér by se však rád pokusil o České derby. "Pokud ho půjde, šel by ho z voleje," odpověděl Urbánek na možnost přípravného startu před modrou stuhou. Že by mu derby distance neměla dělat problémy potvrdil i Laube, který si pochvaloval i hřebcův vynikající finiš. "Když byl zaparkovaný, byl v klidu a čekal jen na povel, tak si myslím, že určitě mu distance nebude dělat problém."

Nové eso v rukávu Jiřího Draga

San Sebastian naznačil, že má ještě kam růst a totéž ukázal i vítěz Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., 3, 2200 m, 150.000 Kč) CHEEKY BOY (Holy Roman Emperor), který se v cílové rovině dlouho rozcházel, na distanci však obrovsky zabral, rychle přešel přes favorizovaného Promethea (Ectot) a ve finiši o hlavu zdolal i Pirla (Amaron). Ve třetím životním startu tak hnědák stáje Drag Consulting, vedený svým trenérem Michalem Demem, získal první vítězství. Mezi Pirla a Promethea se ještě vklínila podruhé startující Niamey (Brametot), tabuli uzavřel v Polsku narozený Norridor (Touch of Genius).

"Ještě to byl hodně zelený výkon, pořád ještě neví proč utíkat, ale v cílové rovině to pochopil," uvedl na konto svého svěřence po dostihu Demo, který pro Cheeky Boye plánuje před Českým derby ještě jeden start. "Po každém dostihu jde nahoru, je to na něm vidět a ještě jeden start mu přijde vhod," uvedl. Zda to bude Velká červnová či Starohájské kritérium však bude ještě tématem diskuze ve stáji.

frankenberger 2024

Double pro Ivanu Pejškovou a Adama Floriana, hattrick pro český chov

Dařilo se i českým odchovancům, kteří vyhráli tři dostihy. O dva se zasloužili svěřenci trenérky Ivany Pejškové, jejíž DALLY TOP (Stormy Jail - Dally Hit, Ad Valorem) stáje Cardboard proměnila ve dvojkovém handicapu Cena CPI Property Group (3+, 1200 m) druhý start v řadě ve vítězství a následně osmiletý ORLEANO (Egerton - Olmaia, Sholokhov), též reprezentující chov Hřebčína Napajedla, o nos před silně útočícím favoritem Shuraykem (Siyouni) uhájil s Jiřím Palíkem vítězství v Prix CPI Rezidence (hdcp III.k., 4+, 2200 m). Třetí vítězství českého odchovance se zrodilo na závěr programu v Ceně CPI Hotels (hdcp V.k., 1600 m), v níž využila nízkého zatížení čtyřletá MAYDALENA (Mikhail Glinka - Miss Reemeya, Youmzain), odchovaná, vlastněná i trénovaná Václavem Hulínským.

Nepřehlédněte: Stáj Lokotrans koupila na breeze-upu v Deauville dvouletou dceru Blue Pointa za 65.000 €

V sedle Dally Top byl Adam Florian, který dovedl vítězně do cíle i tříletou MATERANU (Fast Company) stáje  Leram v Ceně Emont Bohemia, s.r.o. (III.k., 1400 m) a mohl slavit další double své kariéry.

S prázdnou z Chuchle neodjížděla ani stáj Rabbit Trhový Štěpánov, jejíž odchovanec Maxmilián (Eagle Top), sedmý ve Velké jarní ceně, sice zatím trochu zůstává na očekáváními, která vyvolalo jeho loňské suverénní vítězství v Pražském zimním favoritu, z kategorie nezvítězivším se však dnes vyčlenil RABBIT PILLAR (Pillar Coral), který pod Jiřím Chaloupkou jistě vyhrál úvodní Cenu Únětického pivovaru (IV.k., 1800 m).

Po dvou letošních negativních startech navázala na loňské vítězství čtyřletá bělka CERCA TROVA (Morandi) z DS Kompresory - Kopřiva, která s podporou své trenérky Martiny Havelkové jistě  vyhrála trojkový handicap Cenu společnosti Tipsport na 1600 metrů.