ejc million 21Takhle překvapivý ročník ještě Evropský pohár žokejů nezažil. Zůstane navždy nezodpovězenou otázkou, zda to bylo důsledkem nadměrného zavlažování dráhy, které hlavní partner mítinku Milan Kříž v přenosu ČT mocně kritizoval, jisté však je, že ani v jednom z jedničkových vrcholů se neprosadil favorit včetně toho v celé historii Poháru "nejtutovějšího"  - Nagano Golda. Přesto se bylo i tentokrát na co dívat a silná žokejská sestava povýšila chuchelský mítink znovu o několik tříd výše.


Když devět dnů před startem mítinku dohlásil trenér Václav Luka mladší do letošního ročníku nejen Koně roku posledních dvou sezón Nagano Golda (Sixties Icon), mířícího do vytrvaleckého dostihu, ale i Billabong Cata (Siyouni) do Middle a Mowaevu (Evasive) se Zelotem (Literato) do "Miliónu", zdálo, že po loňském Šavujevově ročníku bude ten letošní patřit Bošovicím. Slavná nejistota turfu ale opět zaúřadovala, letos v míře dosud nevídané.

Miliónový Jaroslav Línek

Nejbohatší dostih dne EJC Leram Million (Gd3, 3+, 1400 metrů), který byl se 13 účastníky i nejpočetněji obsazeným dostihem z dnešních vrcholů a jehož favoritem byl zmíněný Mowaeva, rozeběhl Šavujevův Politicum (Lethal Force) s německým žokejem Martinem Seidlem, ale jeho cesta za obhajobou loňského vítězství skončila poměrně záhy a Politicum se v závěru propadl až na poslední místo. Lépe odhadl síly svého partnera Jaro Línek, jedna z trojice divokých karet letošního Poháru žokejů a muž, jemuž se v Miliónu podařilo jako jedinému uspět už dvakrát. A zabodoval znovu. Jako šestou šanci vypsanou čtyřletou Rabbit Breath (Bated Breath) usadil hned za Politicum, na konci oblouku se díky kratší dráze posunul do čela a ač v závěru přišel silný útok Jir Suna (Shamardal) se Sybille Vogt a zvenčí rozbalil drtivý finiš Mandarin (Elusive City) s Ricardo Sousou, RABBIT BREATH dokázala o půl délky udržet vedení a po trojici dvojkových vítězství získat první jedničkový triumf. Jir Sun doběhl druhý, hlavu před Mandarinem, čtvrtým místem vstoupil do českého provozu nový nákup dua Luka-Vedral Salar Island (Sakhee's Secret) vedený De Vriesem. Potěšil domácí odchovanec Lailaho (Stormy Jail), který se vešel na tabuli před favorizovaným Mowaevou.

Nepřehlédněte: Český turf možná přijde o "svého" letos nejlepšího koně. Partenit bude nabídnut na prestižní Arc Sale

Po vítězství Rabbit Red Jazze (Red Jazz) ve Slovenském derby připravil trenér Allan Petrlík další velké překvapení letošní sezóny, kterým triumf Rabbit Breath nad elitou místních mílařů rozhodně je. Stojí za to připomenout, že vítězku zakoupila stáj Rabbit Trhový Štěpánov už jako odstávče a to za pouhé 4.000 gns.

Nagano Gold poražen      

Překvapení se zrodilo i v EJC Ceně BAK stavební společnosti - 85. Gerschově memoriálu (L, 2, 1400 m), ve kterém se krátce po startu dostal do čela favorizovaný Arkhangelsk (Acclamation) s Geraldem Mossé a v cílové rovině měl náskok několika délek a zdálo se, že dalšímu úspěchu vítěze Ceny Masise nestojí nic v cestě. Na distanci se ale k němu začala zvenčí blížit PORCINELLA (Intello), startující pouhých 6 dnů po třetím místě v Ceně zimní královny a již po šesté letos startující klisně se nakonec podařilo favorita o půl délky zdolat. Třetí Caucasian (Holy Roman Emperor) už ztrácel 4 3/4 délky, krátkou hlavu za ním získal čtvrté peníze Ashat (Shalaa). V sedle vítězky byl italský žokej Antonio Fresu, který nečekaným triumfem položil základ k prvenství v celém Poháru.

ejc gersch 2021

Ještě překvapivější úspěch se mu podařil v Hrubymoving EJC Long - 43. Velké ceně českého turfu (L, 3+, 2400 m). V poli šesti koní nemohl být favoritem nikdo jiný než poprvé po čtyřech letech v Česku startující Nagano Gold (Sixties Icon), jehož šance zvyšoval nejen nejzkušenější žokej letošního ročníku EJC Gerald Mossé, ale i fakt, že mu v dostihu měl pomáhat stájový kolega Premier Lion (Zanzibari), do jehož sedla se vyhoupl žokej De Vries. Ten se sice své role ujal a pole zavedl až do cílové roviny, tam však marně čekal na nástup svého slavnějšího kolegy, který si sice už v závěrečném oblouku začal výrazně zlepšovat pozici a z posledního místa se posunul na třetí, v cílové rovině ale už nedokázal své postavení zlepšit. Když už se zdálo, že jej vítězně zastoupí Premier Lion, přišel na vteřinu načasovaný závěr WELLUNCY (Egerton), která pod Antoniem Fresu znovu ukázala, že má skvělou podzimní formu a po nečekaném vítězství v loňském ročníku EJC vyhrála i letos. Premio Lion na ní ztrácel krátkou hlavu, třetí Nagano Gold už ale 4 1/4 délky. Napajedelská odchovankyně Wellunca běhá v barvách stáje EPICOS a trénuje jí Hana Kabelková.   

ejc long 2021

NN21 wellunca2

Tou správnou tečkou za odpolednem plným překvapivých doběhů byl výsledek závěrečného dostihu EJC Lokotrans Middle (L, 3+, 1800 m), ve kterém se o 1/2 délky před favorizovaným Billabong Catem (Siyouni) s Eddy Hardouinem prosadil největší outsider, 45:1 nabízený AUSTRALIEN (Olympic Glory), handicapově nejslabší kůň v poli, který však navzdory prognózám už na konci oblouku převzal vedení a pod  Per-Anders Grabergem jej udržel až do cíle. Třetí, ovšem pět délek za bojující dvojicí, skončila Zariyannka (First Defence) s Ricardo Sousou, která o nos zdolala Torque Power (Toronado) s Geraldem Mossém. Vítězný svěřenec Stanislava Popelky, běhající v barvách Stajně Corinne ČR, zvítězil naposledy před třemi lety v Pornichet, tehdy ještě jako kůň ve francouzském tréninku u Matthieu Palussiera.     

ejc middle 21
gratulace popelka

Pohár pro Antonia Fresu, de Vries opět druhý


Díky dvěma vítězstvím v jedničkových kláních, které doplnil jedním třetím místem v rámcovém dostihu a pátým v Middle, se vítězem Evropského poháru žokejů stal Ital Antonio Fresu s celkovým ziskem 24 bodů a navázal tak na triumf jiného italského jezdce Christiana Demura, který v EJC uspěl před 6 lety. Z Prahy si však vedle poháru pro vítěze odvezl i tři sankce v celkové výši 23 tisíc, z nichž podstatnou část mu Dostihová komise udělila za nadměrné použití bičíku. Druhé místo získal Adrie de Vries, třetí skončil Per-Anders Graberg a čtvrtá Sybille Vogt. 

Solemeena nejsilnější z českých odchovanců

Novinkou v programu Poháru žokejů byla EJC Cena společnosti KSB - pumpy + armatury (II.k., 3+, 1800 m) vyhrazená koním českého chovu, pro které, respektive jejich majitele, byla připravena formou dotace a majitelské prémie částka 300 tisíc korun.  V závěru dostihu, rozběhnutého Big Benem (Mikhail Glinka) se Sibylle Vogt, se podle očekávání střetli dva tříletí, kteří se neztratili ani v klasikách - vítězka Jarní ceny klisen Solemeena (Shamalgan) a třetí ze Saint Leger Respekt (Durante Alighieri), z nichž měla více sil odchovankyně Martina Bláhy SOLEMEENA s Petrem Foretem. 

NN21 solemeena2

Miloslav Vlček
foto Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net