Abha derbyTuto neděli odstartuje nová dostihová sezóna. Slibuje být v mnohém přelomová. Po letech stagnace cen tuzemských dostihů a snižování jejich celkového objemu nabídne letošní sezóna růst prize money většiny dostihů a i celkový objem cen by měl vykázat znatelné navýšení. To je umožněno jak zvýšením podpory ze strany Ministerstva zemědělství, tak i novou smlouvou Jockey Clubu s Tipsportem, která též slibuje tuzemským dostihům více prostředků než v loňském roce. Bude to znát už v neděli. Zatímco loni bylo během prvního dne rozděleno 620 tisíc korun, letos při stejné struktuře dostihového dne to bude o 90 tisíc více. Vzrostl i zájem. Loni bylo na startce 89 koní, letos jich je 99.


Mítink nabídne dva jedničkové dostihy - tradiční 97. Tipsport Gomba handicap (I.k., 4+, 1200 m, 150.000 Kč), který otevírá českou sezónu už řadu desetileté, a pak 66. Velkou dubnovou cenu (I.k., 4+, 1800 m, 150.000 Kč), která se s postupnou redukcí dostihových dnů ve Velké Chuchle přesunula do úvodního dne.

Prestiž Velké dubnové průběžně roste a i letošní ročník by toho měl být důkazem. Zvláště poté, co do ní byla dohlášena vítězka loňského České derby Abha (Zelzal), kterou v dostihu povede Tomáš Lukášek. Klisna se na konci února zúčastnila prestižního mítinků v Rijádu, kde finišovala osmá v Saudi International Handicapu, nastoupí do dostihu jako jediná s výhodou letošního startu v nohách a zimní přípravy v Cagnes-sur-Mer, což jí jistě dopomohlo k roli favoritky podle kurzů Tipsportu. Ač v dlouhé listině vítězů Velké dubnové ceny najdeme několik vítězů Českého či Československého derby, uspět v ní hned následující sezónu po vítězství v derby zatím dokázali jen dva koně - před 12 lety úspěšný Roches Cross (Whipper) a pak Myjavan (Astyanax), od jehož triumfu uplynulo již 58 let.

Nepřehlédněte: Rolando už má letos čtyři nová hříbata. Nahlášeno je k němu 15 klisen včetně německých a švýcarských

Abha to rozhodně nebude mít jednoduché, protože se jí postaví takové hvězdy jako Ignacius Reilly (Worthadd), Rex of Thunder (Night of Thunder), Classa (Tamayuz) či Willemine (Pouvoir Absolu). Trenérka Janáčková Koplíková do dostihu vysílá ještě jednu naději - loňského vítěze Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k.) hřebce Breakmoment (Saxon Warrior). Ten sice od zklamání v Českém derby, které nedokončil zcela zdráv, neběhal a Tipsport jej vidí jako jednoho z outsiderů, zástupce barev CK Martin Tour ale před rokem naznačoval nemalý potenciál a pokud se dokáže vrátit zdráv a v podobné formě, jakou naznačoval loni, mohl by být překvapením dostihu. Poprvé se v Česku představí valach DS Meridian Scar Rocks (Wootton Bassett), zakoupený Jaroslavem Myškou v listopadu 2022 na dražbě v Deauville. Za 20.000 € zakoupený hnědák absolvoval jako tříletý ve Francii 3 starty na ultravytrvaleckých distancích, z nichž vytěžil jedno druhé a dvě čtvrtá místa a získal rating 34 kg. Od příchodu do Česka ale nestartoval.

Oproti loňským osmi účastníkům se letos o druhý jedničkový dostih sezóny bude ucházet 13 koní a stojí za zmínku, že mezi nimi není žádný z koní, kteří startovali v loňském ročníku.

Kurzy Tipsportu na vítěze Velké dubnové ceny
kurzy dubnova24
 
Velká dubnová nemá na startu žádného z loňských účastníků, 96. Tipsport Gomba handicap jen jednoho, kterým však není nikdo jiný než obhájce loňského vítězství Mormill (Authorized) z péče Jaroslava Jelena, do jehož sedla se znovu vyhoupne Martina Havelková. Loni Mormill vyhrál i díky pérové váze 50 kg, letos ponese o 2,5 kg více, nicméně i tak patří do níže zatížené poloviny startovního pole.

Naopak s nejvyšší vahou nastupuje šancový Hidden Colony (Sioux Nation) ze stáje Josefa Sallera mladšího, třetí z loňské Svatováclavské ceny, jehož povede Adam Florian, ve vyrovnaném poli jedničkového handicapu ale může uspět prakticky kdokoliv. Také Gomba má na startu třídového rekonvalescenta, který by mohl zamíchat pořadím. V jejím případě je jím čtyřletý Holly Happy (Shalaa) z DS Pegas, který bude mít v sedle Petra Foreta. Holly Happy loni vyhrál Memoriál prof. Václava Michala, po kterém se však na 11 měsíců odmlčel. Na dráhu se vrátil 23. března v Lyonu, kde však v dostihu na 1800 metrů byl po startu příliš chtivý, většinu odvodil a v závěru se propadl. Jak mu bude sedět distance o 600 metrů kratší uvidíme v neděli. (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze Gomba handicapu
kurzy gomba24
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net