SapsireeNedělní hlavní chuchelský dostih, Velká cena Klempířství Vaško (II.k., 3+ kl., 1600 m, 85.000 Kč), byl prvním významnějším střetnutím zástupkyň klasického ročníku proti starším klisnám. Vítězství tříleté Sapsiree (Rock of Gibraltar) a třetí místo stejně staré Viva Lea (Rosensturm) můžeme považovat za dobrý signál pro tříletý ročník, větší význam mu v hodnocení klasického ročníku ale dávat nelze.

Triumf svěřenkyně Tomáše Šatry Sapsiree, kterou pro stáj Joly koupil před rokem na breeze-up dražbě v Deauville Christian Richner za 40.000 euro, nad solidní dvojkovou Matter For Love (Rainbows for Life), před třemi lety šampiónkou dvouletých klisen, bylo jisté (viz záznam) a náskok 2 1/4 délky přesvědčivý. Tříleté klisny však mají na míli v tuto dobu oproti starším váhové zvýhodnění 7 kilogramů (Sapsiree měla o 1 kg menší výhodu jako penalitu za čtvrté místo v JCK), což je poměrně dost. V Anglii v tuto dobu mohou tříleté klisny počítat jen s 12 librami, tedy 5,44 kg.

Včerejší mítink též přinesl první letošní dostih dvouletých a Cena prvních nadějí (III.k., 1000 m, 60.000 Kč) přilákala zásluhou 5.000 liber yearling bonusu desítku nejmladších z nadějí, z nich 4 poslalo do dostihu tréninkové středisko rodiny Vocáskových. To se též radovalo z vítězství, a to zásluhou hnědky Francie (Echo of Light), která úvodní dostih dvouletých pro sebe rozhodla velmi působivým stylem. To vyzní ještě působivěji, pokud srovnáme dotaci za vítězství a yearling bonus s nákupní cenou - klisnu jako ročku koupila Actionhorse na Goffs Open Yearling Sale za pouhých 800 euro. 

Ale abychom jen českým chovatelům nepřivolávaly chmury - opět většinu dostihů dne vyhráli koně narození u nás, za které jmenujme především vítězku závěrečného čtyřkového dostihu na 2400 metrů sedmieltou Aromaticu (Beccari), která je letošním pátým vítězem klisny Armény (Latén) (viz starší zpráva) a dalším úspěchem trenéra Karla Germiče (viz rozhovor), dvě vítězství získal plemeník Varadar (Machiavellian).  


foto Petr Guth

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking