MarkoniLPVelká červnová (I.k., 3, 2200 m, 150.000 Kč) je tradičně největším a nejvýznamnějším trialem na České derby. Letošní hodně netradiční sezóna, kterou výrazně zamíchal koronavirus, sice dostih o tento titul nepřipravila, nicméně na jeho startu nebyli jak první tak třetí předběžný favorit modré stuhy. I tak měl co říct, ale místo, aby situaci před Derby vyjasnil, ji spíše ještě zamotal. Nebo ukázal to, co jsme zatím jen tušili. 


Vítězného MARKONI LP (Glavalcour) jsme v předstartovních prognózách označili na koně, který by soupeře mohl zaskočit. Stejně jako ve Velké jarní šel i tentokrát zezadu, do cílové roviny vbíhal jako předposlední, ale následný progres, který už dříve ukázal na míli, dotáhl na vytrvalecké trati s podporou žokeje Foreta k vítěznému konci. Potvrdil, že je skutečným vytrvalcem a jeho projev nebyl nepodobný projevu dosavadního ante-post favorita modré stuhy Opasana. Délku za ní překvapil druhý Swinging Thomas (Dylan Thomas), což by podle mne mohl být jeden z těch, kteří budou těžit z termínového posunutí Českého derby do zazšího termínu. Badenská 40 tisícová euro akvizice Jiřího Charváta má dost pozdní rodokmen, ale třída jí zřejmě nechybí. Třetím místem zklamal horký favorit a dosud na českých drahách neporažený Rate (Reliable Man), který zřejmě bude příkladem koně, kterému posun termínu naopak uškodil. Šel poprvé delší trať něž míli, ale vytrvalecká distance by mu teoreticky neměla dělat problém, spíše se zdá, že jeho forma slábne. Čtvrtý doběhl Joganville (Rajsaman), kterému delší distance sedla lépe než předešlé a v samém závěru zdolal Francimora (Free Eagle), kterého Ferhanov ostře jezdil už od konce oblouku a přišel kvůli bičíku o jízdenku na dva dny včetně derby, a Zoheyra (Born to Sea) který tentokrát zkusil ofenzivnější taktiku, ale nevyšla mu. Další z koní, kteří se na jaře zdáli jako sodilní derby šance Cote Jardin dostih v rychlém čase 2:18,85 odvodil a skončil poslední.

V Srbsku narozený Markoni LP, kterého pro syndikát Lastin Put LP připravuje Václav Luka mladší, je synem v Srbsku působícího francouzského odchovance Glavalcoura (Glaieul), hřebce s bohatou kariérou na švýcarských drahách, který startoval i ve Francii a Německu, získal 22 vítězství, ale nikoliv status blacktype koně. Matka Maksima je srbskou odchovankyní po americkém Wild Cougar (Storm Cat), neumístěném polobratru Gr.3 vítěze Raphane (Rahy).

velka cervnova 2020

Zatímco vrchol mítinku přinesl sázejícím velké překvapení, druhá jednička dne 17. Cena Nory Jeane (I.k., 3+ kl., 1600 m, 150.000 Kč) věnovaná klisnám skončila podle očekávání. Ani ve třetím letošním startu nenašla přemožitele čtyřletá TULARKA (Toronado) ze Statku Blata Český ráj, která pod žokejem Davidem Liškou ještě před distancí převzala vedení a v cíli měla před druhou Pray for Paris (Next desert) náskok 3 1/2 délky. Třetím místem debutovala na našich drahách z Francie importovaná šestiletá South Captiva (Holy Roman Emperor) a za čtvrtou Manollou (Tiger Cafe) skončily vítězky posledních dvou ročníků tohoto dostihu Iwnianka (Tempelwächter) a Saša (Makfi).  

Tularka

Další vítěz pro Zazoua a double žokejů Línka, Foreta a trenéra Luky

Úvod mítinku patřil dvouletým českého chovu a dalšímu dílu Fitmin Cupu Ceně Fitmin Lifetime Nutritional Programme (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč), které suverénně dominovala ryzka FORCE ONE (Zazou - Footsie, Footstepsinthesand) s Adamem Florianem, která svým soupeřům v čele s favorizovanou Orlene (Shamalgan) udělila čtyřdélkovou lekci. Vlastní odchovankyně stáje DAR je nejen dalším vítězem po Zazou (Shamardal), jemuž se poslední týdny mimořádně daří, ale v jejím rodokmenu najdeme zatím téměř nepoužívaný inbreeding na nejlepšího Storm Catova syna železného Giant's Causeway

Z českých odchovanců dnes zvítězila také devítiletá hnědka z chovu Václava Filištejna a stáje Lokotrans Slovakia CZ BOUŘKA (Mir Sada - Bouře, Perugino), která s Michaelou Musialovou využila v Ceně B&B Chuchle Arena Praha (hdcp IV.k., 3+, 1200 m, 40.000 Kč) nízké váhy a získala páté vítězství kariéry.

A také dva tříletí. Tím prvním byl na Slovensku trénovaný APOLON (The Bogberry - Apinoa, Bully Pulpit) ze stáje a chovu Ing. Hany Váňové, která nás před dvěma týdny v nedožitých 72 letech opustila. Svěřenec trenéra Jozefa Chodůra svedl v Ceně EBF (III.k., 3, 2400 m, 60.000 Kč) nádherný souboj se svou tréninkovou partnerkou Agatou Christie (Sir Percy) a jejich celou cílovou rovinu trvající boj byl jedním z nejsilnějších zážitků dnešního dne. Druhým tříletým českým byl valach REFLEX (Sharpour - Regatta, Rainbows for Life), který se v dosavadních dvou startech nedostal ani na tabuli, ale v Ceně Centra přívěsů s.r.o. (hdcp V.k., 3+, 1800 m, 20.000 Kč) navzdory zaváhání na startu a nemalé ztrátě na čelo na začátku roviny dokázal táhlým finišem zvenčí získat pod Michalem Demem první vítězství.

Podruhé letos uspěl tříletý SPENCER (Finjaan) stáje Liliana Carvalho, s nímž druhé kariérní vítězství slavila i trenérka Ingrid Janáčková, a také tříletý svěřenec Václava Luky PRINCE OF HAVANA (Havana Gold), který na vítězství v karlovarské dvojce navázal  dalším dvojkovým úspěchem v Ceně Linoi Design (hdcp II.k., 3+, 1800 m, 90.000 Kč) o který pod dnes dvakrát úspěšným žokejem Foretem musel bojovat se sedmiletým Galisem (Suteki Shinsukekun). Dvě vítězství si z dnešní Chuchle odváží i Jaroslav Línek, který byl v sedle Apolona i Spencera.

Tečku za devítibodovým programem udělala sedmiletá LAST OPERA SONG (Ait Chief Marshal), která v Ceně sázek Betino (hdcp V.k., 3+, 1800 m, 20.000 Kč) získala druhé životní vítězství. 

Miloslav Vlček
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net