Velka jarni cena 2023Třetí dostihový den v Chuchle Areně Praha nabídl dvě z největších lahůdek tamní sezóny - klasickou Velkou jarní cenu a Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Zatímco první patří k vrcholům nejen pražského programu už déle než sto let, atraktivitu druhého, výrazně mladšího dostihu, dělá pozice první jedničkové předzkoušky Českého derby. Atraktivitu obou dostihů ještě umocňoval fakt, že se na jejich start postavilo několik nedávno zakoupených posil, které v Česku dosud nestartovaly.

 
Patrné to bylo především ve 102. Conseq Velké jarní ceně (L, 3 hř+kl., 1600 m, 550.000 Kč), která byla českou premiérou hned čtveřice účastníků - Abhy (Zelzal), Bellatora (Havana Grey), Biriatou (Wings of Eagles) a Le Rozela (Shalaa), přičemž první dva jmenovaní patřili do okruhu favoritů a vůbec si nevedli špatně. Na vítězství však tentokrát slušné francouzské formy nestačily.

Dostih rozjel z jedničky odskakující Rabbit Zoustar (Zoustar), k němuž se přidal favorizovaný Devil in Pink (Footstepsinthesand) a Little Lord (Zazou), pozici si rychle dělal i ze čtrnáctky odskakující Jardin Michelet (Kingfisher), blízko byl i na bariéře jdoucí Macallan (Tamayuz) a také Abha. Na začátku cílové roviny posunul Martin Laube do vedení Devil in Pinka, za kterým se středem dráhy vydala Abha s Tomášem Lukáškem a vnějškem Jardin Michelet s Adamem Florianem. U distančního mezníku už byla v čele Abha, ale šance nejnovější posily stáje manželů Dufkových na posledních metrech zhatil JARDIN MICHELET, který ani ve třetím životním startu nenašel přemožitele. Abha skončila o krk druhá, na třetí místo se posunul Bellator a čtvrtý finišoval Biriatou, zatímco letos debutující Devil in Pink na distanci spadl na pátou příčku. Vítěz, kterého pro stáj Cardboard připravuje Zdeněk Seménka, vyběhl velice solidní čas 1:37,52.

"Počítal jsem s tím, že 1600 metrů není jeho optimum, věděl jsem, že musím být někde vepředu, že koncem tam asi nepřiletí a ještě z té čtrnáctky jsme to měli o to těžší," komentoval průběh dostihu čerstvý člen pomyslného "Klubu 100" Florian. "Vítězstvím jsem si byl jist až 50 metrů před cílem, kdy jsme přešli přes Tomáše Lukáška, jinak jsme celou rovinu bojovali. Dneska už Jardin Michelet šel na 100%, ale běžel proti distanci. Myslím, že až na delší distanci ukáže, co v něm je." 

Druhý klasický vítěz stáje Cardboard, trenéra Seménky i žokeje Floriana, kteří zažili společnou premiéru loni s Vignettou v Oaks, nyní bude směřovat do Velké červnové ceny a potom vstříc Českému derby.

Nepřehlédněte: Jak získat koně do Velké jarní? Koupit si ho, vlastní chov letos neuspěl

Tak se, pokud se nic nestane, znovu potká s BREAKMOMENTEM (Saxon Warrior), s nímž už změřil síly ve dvojkové Ceně Unicredit Bank před třemi týdny. Tenkrát oba utekli svým soupeřům a v souboji o vítězství měl o půl délky navrch Jardin Michelet. Breakmoment však tehdy debutoval a prvním startem ukázal, stejně jako jeho soupeř, nemalý potenciál. Dnes jej plně demonstroval v 37. Memoriálu JUDR. Otakara Frankenbergera (I.k., 2200 m), kde pod francouzským žokejem Hugo Besnierem, který hřebci CK Martin Tour, připravil optimální průběh dostihu, v závěru jistě o 1 3/4 délky zdolal v Česku debutujícího vítěze z Cagnes-sur-Mer L'Enfant Terrible (Kodiac). Že nemusí jít Jardin Michelet do derby osamocen naznačil pěkným finišem, jímž získal třetí místo, jeho stájový druh Stormy Awakening (Storm The Stars), s nímž dobře držel krok jen o krk zdálený Maranello Rosso (Al Wukair). Tabuli uzavřel tempo udávající Duplikat (Dariyan), favorizovaný Ganibet (Almanzor), únorový vítěz z Cagnes-sur-Mer, skončil sedmý.

Vítěz, zakoupený za 5.000 € na říjnové dražbě ročků v Deauville, reprezentuje stáj CK Martin Tour dlouholetého turfmana a mecenáše českých dostihů pana Vojtěcha Martina, který se po 11 letech od triumfu Lorda Silvana v Mostě dočkal dalšího vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. V Lysé nad Labem jej připravuje Ingrid Janáčková Koplíková, které trénuje i druhého L'Enfant Terrible.

Double Milana Zatloukala

Rámcový program zůstal trochu ve stínu atraktivní dvojice jedniček pro tříleté, ale i on přinesl zajímavá klání. První dva dostihy vyhrál žokej Milan Zatloukal, který nejprve v Ceně Únětického pivovaru (IV.k., 1800 m) dovedl tříletou MAXIENNE (Soldier of Fortune) trenérky Vocáskové k lehkému pětidélkovému vítězství a poté v sedle pětileté hnědky MACCAIA (Martillo) trenérky Manové ze stáje Richarda Mädera po nádherném boji uzmul v posledním cvalovém skoku start-cíl jdoucí Askeraně (Egerton) vítězství v Ceně organizace Oktagon MMA (hdcp III., 2200 m). 

Novým jménem ve špičce tuzemských sprinterů by mohl být čtyřletý GALLANTICUS (Galileo Gold) stáje Linova trenéra Jaroslava Jelena, který po vítězném dubnovém debutu ve trojkách dnes s Davidem Liškou v sedle s přehledem ovládl i dvojkový sprint Cenu Emont Bohemia s.r.o. na 1200 metrů. 

Naopak už ostříleným matadorem je o dva roky starší SILVER TRIGGER (Rio De La Plata) stáje The Sons of Sharpour, jehož na cestě k pátému kariérnímu triumfu nezastavila v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 1600 m) ani vysoká váha.

Svá první vítězství v neděli naopak získali tříletý COOLISHAAK (Aclaim) trenérky Korečkové ze stáje Bergman's Horses v trojkové Ceně společnosti 108 Agency na 1400 metrů, a pětiletý SHEIK (Pouvoir Absolu - Sheikra. Security Risk), jediný dnešní vítěz tuzemského chovu, který pro stáj Spedica s.r.o. a trenéra Mourka vyhrál s am. Lukou závěrečnou Cenu Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V.k., 1600 m).

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net