st leger 2020 2Předstartovní prognózy, které z třikrát umístěné ale dosud nezvítězivší VIVIENNE WELLS (Authorized) udělaly horkou favoritku 75. Saint Leger (L, 3, 2800 m, 200.000 Kč), se naplnily. Před prázdnými tribunami, které tvořily bohužel letos nikoliv výjimečný kolorit posledního dne hodně neklidné a hubené sezóny, převzala se svým stálým partnerem Alexandrem Pietschem už v polovině dostihu vedení a do cíle přišla nikým neohrožována s náskokem 7 délek.


Za svěřenkyni trenéra Nedorostka, který klisnu připravuje v Německu pro českou stáj Utrin, přišel druhý Cote Jardin (Prince Gibraltar), třetí místo o nos před Joganville (Rajsaman) uhájil jediný zástupce domáho chovu v dostihu Avignon (Pouvoir Absolu).
Pro Vivienne Wells to byl po druhých místech v Oaks a českém i slovenském derby první plný zásah a též samozřejmě i první klasický triumf.

NN20 avignon2

Ač se Vivienne Wells narodila ve Francii a je připravována v Německu, stojí za ní česká stáj Utrin, respektive společnost Manažerská akademie jakosti rodiny Toušků, která klisnu i odchovala. Otec Authorized (Montjeu), vítěz Epsom Derby, už jednoho "českého" vítěze Saint Leger dal - Autora, který pro stáj Meridian vyhrál Saint Leger v Itálii. Navzdory řadě úspěšných potomků, k nimž patří i letošní vítěz Irish Derby Santiago, se Authorized stále více ocitá i v hledáčku chovatelů překážkových koní a je historicky jediným plemeníkem, jehož potomci vyhráli jak Grand National (Tiger Roll), tak i Velkou pardubickou (No Time To Lose).
Matka Verdandi je dcerou dalšího vítěze Epsom Derby Kahyasi (Ile de Bourbon). Před příchodem do českého tréninku vyhrála ve Francii dvě roviny na 2400 metrů, u nás po jediném rovinovém startu přešla do překážkového provozu, získala dvě vítězství v pardubických krosech IV. kategorie a kariéru zakončila třetím místem v Poplerově memoriálu (NL). Na našich drahách si z jejích potomků dosud nejlépe vedl Victory Bowl (Turtle Bowl), dvojkový vítěz, čtvrtý ze slovenského St. Leger a část kariéru tu strávil i Valentino Dancer (Planteur), který letos posbíral v Německu tři vítězství.   

st leger 2020 1


Nepřehlédněte: Odešla pamětnice starých časů. Šampiónka a skvělá matka Měsť, v níž Nasibov viděl druhého Anilina, se dožila 31 let

Rámcový program otevřely dva dostihy dvouletých, oba notně poznamenané nepřipraveností několika koní na start z boxů, z nichž tři nakonec ani neodstartovali. V úvodní Ceně EBF (III.k., 1600 m) k nim patřil i favorizovaný Hazarder, jehož absence nejlépe využil v polské Nagrodě Mokotowska solidně čtvrtý LOCOMOTIVE (French Fifteen) ze stáje Wielswa Jakuba Kartuse s Adamem Florianem v sedle. Ještě snazší byl následný triumf FABRIJANA ERSTE (Durante Alighieri - Fabriana, Security Risk), vlastního odchovance Rabbitu Trhový Štěpánov, který poslední díl letošního Fitminu Cupu Cenu společnosti Dibaq, a.s. - výrobce značky Fitmin (III.k., 1400 m) vyhrál lehce o 8 délek. V jeho sedle si třetí místo v žokejském šampionátu a vedení Ladies' Cupu pojistila Simona Laubeová.

O celkovém šampiónu jezdců bylo rozhodnuto již před tímto mítinkem, nicméně Jan Verner si už nedostižný náskok dnes ještě pojistil vítězstvím v Ceně Jockey Clubu ČR (III.k., 3+, 1600 m) v sedle favorizovaného KING ARCHIE (Archipenko), předloňského zimního favorita ze stáje Jiřího Charváta, který dnes získal první vítězství od největšího úspěchu své dosavadní kariéry.
Naopak vůbec první životní vítězství dnes získala tříletá MELANIA (Jukebox Jury) ze stáje Gunthera Vicka, která pod Taťánou Mášovou využila nejnižší váhy v poli a po boji o krk zdolala v Ceně EŽ Praha (hdcp IV., 3+, 1800 m) o 10 kilo více zatíženého Sepiuse (Rio De la Plata).  

Nepřehlédněte: Tříletá Honey Sexy naznačila velký potenciál. Navzdory "neučesanému" projevu suverénně ovládla proutěnky v Trevisu

Poražená am. Sabina Mokrošová, mířící ke svému prvnímu českému titulu amatérského šampióna, si spravila chuť jen o dva dostihy později v sedle devítiletého TROPICAL BONDA (Forever Bond), který si v Ceně Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (III.k., 3+, 1600 m) vzpoměl na svá nejlepší léta a 14 měsíců od svého posledního vítězství přidal k dosavadním 12 triumfům ten třináctý.

Tečku za letošní sezónou, jejíž podobu notně ovlivnila pandemie koronaviru a opatření proti jeho šíření, pak udělal německý šampión Alexander Pietsch v sedle SINGAPORE SPICE (Sandwaki), dalšího osmiletého veterána, který na další vítězství čekal dokonce 4 roky, než po tuhém o hlavu porazil Rabbit Win (Rip Van Winkle) v Závěrečné ceně sezóny 2020 (hdcp V.k., 3+, 1400 m). (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net