BabolnaPro maďarský hřebčín Bábolna nemohl přijít další australský úspěch Esti Fény (Pigeon Catcher) v lepší dobu. Minulou sobotu její odchovanec a  maďarský Kůň roku 2019 získal své druhé blacktype vítězství v Austrálii, když nečekaně opanoval Mornington Cup (L) a významně posílil šance jeho dvouletého pravého bratra Enza na úspěšný prodej na jarní dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu, které se uskuteční 31. května.

 
Zmíněný pravý bratr jménem Enzo (Pigeon Catcher) je jedním z pětice dvouletků maďarského chovu, kteří se objevili ve včera publikovaném katalogu na zmíněnou dražbu. Čtyří své odchovance včetně Enza posílá do Badenu lídr maďarských chovatelů Bábolna, pétého dvouletka s maďarským suffixem nabízí Ecurie Prévost-Baratte. Německá dražba tak na konci května nabídne zatím nejsilnější kolekci odchovanců ze země bývalého socialistického bloku na západoevropské dražbě.

Papírově by měl být jednoznačným lídrem právě Enzo (Pigeon Catcher), jehož bratr Esti Fény doma uspěl nejen v Magyar Derby či St. Leger, ale jako tříletý zvítězil i proti starším v Kincsem díj (Gd1), kde mj. porazil jak českou hvězdu Autora (Authorized), tak i slovenskou královnu Zorianu (Jukebox Jury). Po čtvrtém místě v Preis von Dahlwitz (L) v Hoppegartenu a ziskau statusu blacktype koně díky druhé příčce v Preis des Meienhauses DuMont (L) v Kolíně nad Rýnem byl v létě 2019 zakoupen australským syndikátem a stěhoval se k protinožcům. Tam až do sobotního triumfu v Moringtonu bylo jeho největším úspěchem loňské vítězství v Gosford Cupu (L).

Enzo je potomkem rodičů do Maďarska importovaných a stejně jsou na tom i další dvouletci maďarského chovu v katalogu dražby. Valach Geronino je synem i u nás dobře známého francouzského klasického vítěze Silver Frost (Verglas), otce vynikající Dumnonie, který byl do Maďarska importován v roce 2019. Geronimova matka Gamely Insistent (Acclamation) absolvovala jako tříletá dva starty v Anglii, podstatné však je, že je polosestrou vítěze Gd1 proutěnek Gaelic Warrior (Maxios). Stejného otce má i tmavý hnědák Morning Frost, syn na ostrovech jednou umístěné Morning Chimes (Shamardal) z rodiny, která mj. dala i evropského šampióna dvouletých Belarda (Lope de Vega).

Nepřehlédněte: Odchovanec Jiřího Trávníčka Rashabar slibně třetí v EBF maiden dostihu v Newbury

V nabídce z Bábolny je i klisna Golden Mile, jejímž otcem je před sezónou 2020 Bábolnou angažovaný Mokarris (More Than Ready), který v Anglii jako dvouletek vyhrál listed Rose Bowl Stakes a finišoval druhý v Gr.2 Gimcrack Stakes. Matka Go On Go On Go On (Medicean) vyhrála v Anglii čtyři dostihy a byla schopna bodovat i na blacktype scéně, jak ukázalo její třetí místo v listed Scarborough Stakes v Doncasteru.

Hodně zajímavý rodokmen má i Candarshana, kterou na dražbě nabízí Ecurie Prévost-Baratte. Klisna je dceou ve Francii dvakrát umístěné Country Music (Street Cry), polosestry šampióna evropských vytrvalců Encke (Kingmambo) a matky 3 vítězů v Anglii. Country Music byla v listopadu 2021 nabídnuta na Tattersalls December Mares Sale, kde ji za 40.000 gns vydražila agentura Oliver St Lawrence Bloodstock. Tehdy byla prodávána březí po šampiónovi Too Darn Hot (Dubawi), který se loni skvěle uvedl prvními dvouletky a jehož připuštění nyní stojí 65.000 liber. Právě produkt tohoto spojení míří na badenskou dražbu, kde by mohl patřit k žádaným koním.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net