Hidden GirlV sobotu se na mosteckém závodišti odběhne první klasický dostih letošní sezóny 76. Jarní cena klisen. V ní bude o co největší díl z celkové dotace 550 tisíc korun bojovat celkem 13 klisen, reprezentujících irský, francouzský, německý ale v jednom případě i český chov. Jsou mezi nimi jak odchovankyně svých současných majitelů, tak i klisny, které jejich majitelé zakoupili v různém věku na různých dražbách i jinde. Stejně jako v předchozích letech i letos se podíváme, jakou cestou uchazečky o klasický úspěch přišly do svých současných stájí.

 
Ani v letošním roce nebudou na startu chybět klisny owner-breederů, tedy takové, které si jejich majitelé sami odchovali. Na startovní listině najdeme tři, jen jedna z nich však zastupuje domácí chov. Je jí ryzka Rabbitu Trhový Štěpánov Zoja Top, dcera střelického Eagle Topa (Pivotal) a vítězky Oaks Rabbit Zamindar (Zamindar), která už se v chovu blýskla vítězem Velké jarní ceny Zamicem (Amico Fritz). 

Nikoliv produktem českého chovu, ale odchovankyní českého chovatele je ve Francii narozená Holly Phelie (Australia - Holly Polly, Dylan Thomas), reprezentující chov i barvy Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka. Klisna je sice odchovankyní svého majitele, dražbou ale prošla. A ne ledajakou. Před dvěma lety byla prvním odchovancem českého chovatele, který se dostal na prestižní letní výběrovou dražbu ročků společnosti Arqana. Majitele však tehdy nezměnila - za 65.000 € ji získal zpět Haras de Beaufay.

Třetí klisnou z chovu svého současného majitele je v Německu narozená Lynx Westminster (Holy Roman Emperor), dcera vítězky Jarní ceny klisen z roku 2018 Lady Wwestminster (Rip Van Winkle), která, jak již napovídá její jméno, je z chovu společnosti Westminster Race Horses.

Odstávčata čeští majitelé moc nenakupují, výjimkou však je Rabbit Trhový Štěpánov, který se právě na tento segment trhu soustředí. Na sklonku roku 2021 vyrazili zástupci stáje do Irska na tamní dražbu hříbat pro překážkový provoz společnosti Tattersalls, kde koupili celkem 10 hříbat. Jedním z nich byla i Rabbit Eagles, dcera vítěze Epsom derby Wings of Eagles (Pour Moi), získaná za 2.500 €. S touto cenovkou je nejlacinější z účastnic letošní první klasiky.

Z dražeb ročků jen tři klisny, ale včetně té nejdražší

Tři klisny byly koupena na dražbách ročků, z toho dvě v Irsku a jedna ve Francii. Ze země galského kohouta k nám přišla Hidden Girl, dcera skvělého Zaraka (Dubawi), za kterou musel Jiří Charvát, zastoupený Hanou Juránkovou, na říjnové dražbě společnosti Arqana zaplatit 55.000 €. To je nejvyšší cena, za níž byla klisna do letošního ročníku získána, ale jak záhy zjistíte, Hidden Girl není s touto cenovkou jediná.

Na irské Sportsman's Sale společnosti Goffs byla za 14.000 € získaná Kudafushi (Footstepsinthesand), oblíbená Tattersalls Ireland September Sale se na startovní listině JCKL podílí hnědkou Nuda Veritas (Gustav Klimt), zakoupenou za 4.500 €.

Dvouleté z breeze-upů i z dráhy

Nejpočetnější skupinou na startovní listině mostecké klasiky jsou klisny zakoupené ve dvou letech, přičemž polovina z nich byla získána před zahájením dostihové kariéry na breeze-up dražbách a polovinu už majitelé koupili se znalostí jejich třídy, předvedené na dostihové dráze. Z Breeze-upu společnosti Arqana přišla Aphelie Light (City Light), budoucí chovná klisna nového francouzského hřebčína v českých rukou, která stála 55.000 €, tedy stejně jako výše zmíněná Hidden Girl. Na stejné dražby byla získána i Power of Universe (Mehmas), jejíž cena dosáhla 7.500 €. 

Laciná nebyla ani Francis Gold, dcera na dražbách velmi populárního Kodiaca (Danehill), která byla získána na breeze-upu v Německu u společnosti BBAG, kde za ní stáj zaplatila 32.000 €. 

Jen o 5 tisíc eur lacinější byla favoritka dostihu Vermelho (Showcasing), kterou trenérka vybrala na listopadové dražbě koní v tréninku v Deauville. Za 27.000 € získaná klisna už měla v té době na svém kontě jedno francouzské vítězství a rating 37 kg.

O dva měsíce dříve byla taktéž ve Francii, ale nikoliv na dražbě nýbrž po vítězství v prodejním dostihu na 1100 metrů v La Croise - Laroche, zakoupena její současná tréninková družka Ciotola (Buratino), která stála 16.900 €. 

Několika prodejními dostihy prošla i Fine Anyway (Galiway), ta však byla zakoupena privátně.

Pokud sečteme nákupní ceny devíti klisen, dostaneme se k částce 5,4 miliónu korun, tedy přibližně desetinásobku celkové dotace dostihu. To je podstatně více než v předešlých letech. Například v loňské edici startovaly klisny zakoupené v cenách od 1.500 € do 28.000 € a z těchto osmi klisen by se vítězstvím v dostihu zaplatila celá polovina. Letos si na sebe případným triumfem vydělají jen dvě.

Miloslav Vlček

Předchozí články na toto téma:
Chcete klisnu do Jarní ceny klisen? Letos je nejčetnějším zdrojem Francie či vlastní chov (2023)
Kolik je nutno investovat do zakoupení klisny pro Jarní cenu klisen? Trend praví, že stále méně (2022)
Jak získat klisnu do JCK? Většina letošních účastnic byla zakoupena - jako odstávče, ročka či dvouletka (2021)
Jak získat klisnu do JCK? Zatímco loni si majitelé většinu odchovali, letos všechny koupili (2020)
Kolik stojí klisna do JCK? Pokud jí koupíte, vešli jste se letos do 9.000 €, ale většinu si majitelé sami odchovali (2019)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net