V sobotu v Mostě odstartuje letošní seriál klasických dostihů Jarní cenou klisen města Mostu. Na startovní listině mílového dostihu o 550 tisíc korun figuruje 14 klisen a my se, stejně jako v předchozích letech, podíváme, jakými cestami, případně za jaké ceny, se dostaly ke svým současným majitelům.

 
Hned čtyři klisny nečekala k majitelům, jejichž barvy budou v sobotu hájit, cesta žádná - jsou jejich vlastními odchovankyněmi. Papírově nejšancovější z nich je Bethany, jedna ze dvou Eagle Topových (Pivotal) potomků na startu, která finišovala druhá v předzkoušce Memoriálu Rudolfa Deyla. Dcera výborným rodokmenem se pyšnící Betty Chois (Choisir), třetí z Austrian Oaks (Gd2), je odchovankyní společnosti DB Logistic s.r.o., v jejíž barvách v sobotu poběží. I druhá Eagle Topova dcera na startovní listině pochází z vlastního chovu majitele, přesněji rodiny majitele, neboť ve Francii narozená hnědka Eagle Babe, která v trialu finišovala na pátém místě, ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové, je odchovankyní Petra Nieslanika.

Šancovou klisnou je určitě také Lowe Wole (Amaron) Rostislava Šefraného. Vítězka Pražského zimního favorita (II.k.) je prvním a bohužel také posledním potomkem zimní královny Love Connection (Amico Fritz), která na dráze nemohla kvůli zdravotním problémům ukázat vše, co uměla. Její dcera po vítězi Premio Vittorio di Capua (Gr.1) či Badener Meile (Gr.2) Amaronovi (Shamardal) by mohla matčin dluh vyrovnat.

Čtvrtou klisnou, reprezentující chov svého majitele, je hnědka Sendmeastar. Dcera vítěze Prix Ganay (Gr.1) Cloth of Stars (Sea The Stars) a vítězky Oaks Sedmikrasky (Excellent Art) byla odchována na francouzském Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka, stejně jako loňská vítězka a později v Derby úspěšná Queen of Beaufay (Zarak). Sendmeastar zatím podobnou třídu neukázala, v sobotu bude patřit k outsiderkám a soudě dle rodokmenu by se mohla spíš najít na delší trati. I když její matka vedle Oaks uspěla i v Memoriálu Rudolfa Deyla.

Domácí chov bude na startu kromě výše zmíněné trojice a "česko-francouzské" Sendmeastar zastupovat ještě dvojice klisen, které jejich majitelé koupili privátně od tuzemských chovatelů. Velice slibně se loni ukázala napajedelská rodačka Willemine (Pouvoir Absolu), dcera importované sprinterky Waka Laury (Windsor Knot) a loňská zimní královna. Podobné spojení vytrvalého otce ze Sadler's Wellsovy linie s klisnou kratšího distančního optima dalo i odchovankyni společnosti Acton s.r.o. Baby Summer, dceru Mikhaila Glinky (Galileo) a vítězky Jarní ceny klisen a slovenské Velké jarní ceny Brittany (Mujahid).

Francouzská Arqana vévodí

Zbytek klisen byl zakoupen na zahraničních dražbách. Stále silnější orientace na francouzský turf je jednou z příčin rostoucího podílu koní z tamních dražeb v našem turfu a odráží se i na startovní listině prvního klasického dostihu. Z 8 klisen, které současní majitelé koupili na dražbách, jich 5 bylo zakoupeno ve Francii. Právě tam, na loňské listopadové dražbě společnosti Arqana v Deauville, byla zakoupena i favoritka dostihu Ballerina (Taareef), která je nejen nejdražší účastnicí první klasiky, ale také klisnou, od jejíhož nákupu uběhla nejkratší doba. Cena 28.000 €, za kterou ji pro stáj Statek Blata Český ráj trenérka Koplíková vydražila, je však coby nejdražší účastnice průměrná. Jen před pár lety stanuly na starty klisny zakoupené i za 80 či 50 tisíc eur.

Jako dvouletá, ale už na letní dražbě, byla v Deauville zakoupena i outsiderka Perfect Kordula (Profitable), kterou Tomáš Janda vydražil za 10.000 €. Shining Sky (Pedro The Great) a Little Larose (Postponed) ze stájí Jiřího Draga byly Zdenem Koplíkem zakoupeny na tamní říjnové dražbě ročků (za 15.000 respektive 3.000 €), zatímco Lady Recorder (Recorder) získala stáj MUDr. Evy Nieslanikové už jako odstávče - na prosincové dražbě za 1.500 €.

Jako odstávče byla zakoupena i třetí z trialu Ballantines (Footstepsinthesand) Josefa Sallera mladšího, ale nikoliv ve Francii, nýbrž na dražbě hříbat v Newmarketu. Tam klisna ze stáje Josefa Sallera mladšího stála 2.500 gns, koupi taktéž zrealizoval Tomáš Janda. Dlouholetý bloodstock agent stojí i za nákupem posledních dvou klisen, o kterých jsme se dosud nezmínili a které byly jako ročky zakoupeny v Irsku. Šampiónka dvouletých klisen Salt Mix (Gutaifan), která s cenovkou 12.000 € patří k dražší polovině startovního pole, byla získána na podzimní dražbě ročků společnosti Goffs, Beauty Approach (New Approach), třetí zástupkyně stáje Evy Nieslanikové na startu, byla zakoupena na Sportsman's Sale za polovinu. Do sezóny vstoupila druhým místem v mostecké trojce na 2200 metrů a nepatří k favoritkám, její matkou je však klisna Bargan Buy, v překladu "výhodná koupě", a tak nás třeba překvapí.   

Vítězka prvního klasického dostihu si odnese 275 tisíc korun, což je přibližně 11.700 €. Suma, která by stačila na nákupní cenu poloviny klisen ze startovního pole včetně těch, které byly kupovány privátně. Náklady na vlastní odchov zřejmě tuto částky překonaly u všech 4 klisen owner-breederů, nicméně jen tři klisny byly zakoupeny za částku vyšší, než jaká je prémie pro vítězku.

Miloslav Vlček
 
Předchozí články na toto téma:
Kolik je nutno investovat do zakoupení klisny pro Jarní cenu klisen? Trend praví, že stále méně (2022)
Jak získat klisnu do JCK? Většina letošních účastnic byla zakoupena - jako odstávče, ročka či dvouletka (2021)
Jak získat klisnu do JCK? Zatímco loni si majitelé většinu odchovali, letos všechny koupili (2020)
Kolik stojí klisna do JCK? Pokud jí koupíte, vešli jste se letos do 9.000 €, ale většinu si majitelé sami odchovali (2019)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net