chov oldV letošním roce bylo v Česku zapuštěno 212 plnokrevných klisen, z toho 31 klisen zahraničních majitelů, a dalších 13 českých majitelů bylo připuštěno v zahraničí. Početně se tak vracíme zhruba o 50 let zpátky. Jak tehdy vypadala připouštěcí sezóna vám přiblíží článek, který jsme našli v našem archivu.

 
Vyšel v prvním čísle Dostihového programu sezóny 1970 a jeho autorem je Ing. Karel Plesnivý, tehdejší ředitel Státního závodiště Praha.

Připařovací plán na rok 1970 v chovu anglického plnokrevníka

Dne 15. ledna t. r. sešla se v Brně chovatelská komise Sdružení chovatelů dostihových koní, aby projednala a sjednotila připařovací plány v jednotlivých chovech anglického plnokrevníka v ČSSR.

Celkem je v naší zemi zařazeno do chovu anglického plnokrevníka zhruba 230 klisen, z toho necelých 200 v hřebčínech s více než 10 klisnami a 35 v chovech s méně než 10 klisnami. Pro všechny tyto klisny je k dispozici 24 plemeníků. Vedle těchto anglických plnokrevných hřebců je zařazeno ještě několik dalších, kteří jsou určeni pro polokrevné klisny jak v hřebčínech, tak i v zemském chovu, avšak mohou býti rovněž použiti pro připouštění anglických plnokrevných klisen, které jsou nyní čím dál tím více roztroušeny po jedné nebo po dvou u různých státních statků a JZD. Tím se částečně nahrazuje úbytek anglických plnokrevných klisen v hřebčínech Státních plemenářských podniků, kde rok od roku počty plemenných plnokrevných klisen klesají. Jde zejména o hřebčíny Státních plemenářských podniků Albertovec a Šamorín a Státního plemenářského ústavu Motěšice.

WiesenkleeJedině hřebčín Napajedla Státního plemenářského podniku Tlumačov si zachovává svoje suverénní postavení jak co do počtu klisen, tak i do jejich kvality. Při svých 73 klisnách má tento náš nejstarší hřebčín s bohatou a úspěšnou chovatelskou tradicí v připouštěcí sezóně 1970 k dispozici 5 plemeníků. Z nich nejvíce příležitosti dostává Wiesenklee (Chief - Wiesenblüte), který byl určen jako partner 21 klisen napajedelského stáda. Vedle toho k němu budou zaslány klisny z jiných hřebčínů, neboť jeho majitel dal souhlas k připáření celkem ke 30 klisnám. Naplnění tohoto počtu je však vázáno ustajovacími možnostmi napajedelského hřebčína, které se však vlivem vlivem nešťastné události z konce minulého roku nenadále zmenšily. Jak je známo, patří Wiesenklee hřebčínu Ravensberg, odkud je zatím na 2 roky pronajat do Napajedel.

Co do počtu klisen bude na druhém místě v Napajedlích vytížen Cejlon (Deux pour Cent - Cetina), který je zatím na 1 rok zapůjčen z Albertovce. Cejlon dostává celkem 18 klisen, mezi nimiž jsou pochopitelně obě klisny s krví výborného produktora matek Relix (War Relic - Bridal Colors) a to Relation (Relic - L’Anglaise) a její dcera Reaction (Phil Drake - Relation). Ve Francii se totiž výborně osvědčila kombinace krve Relica z matčiny strany s plemeníky s krví Deux pour Cent (Deiri - Dix pour Cent). Z této kombinace vzešla řada vynikajících hřebců, z nichž Relko (Tanerko - Relance) dal s klisnou La Melba, v sezóně 1969 ve Francii nejúspěšnějšího dvouletka Breton, který docílil čtyř vítězství, mezi nimi v Prix de la Salamandre (1.400 m - 207.000 F) a Grand Criterium (1.600 m - 414.700 F). Tato vítězství ho postavila do čela statistiky dvouletých a jeho otce na první místo v hodnocení otců dvouletých koní ve Francii. Bylo by naším velkým hříchem, kdybychom nevyužili možnosti uskutečnění i u nás kombinaci tak osvědčenou, zvláště vezmeme-li ještě v úvahu, že klisna Relation má ve svých žilách i krev klisny La Furka (Blandford-Brenta), která je její babičkou z matčiny strany. Je totiž známo, že klisna La Furka dala mezi jinými i Terku, která s naším bývalým plemeníkem Deux pour Cent je matkou hřebce Tantiéma, jednoho z nejlepších francouzských koní i plemeníků poslední doby. Máme navíc ještě tu výhodu, že na Xaverově stojí jako plemeník vnuk Tantiéma Court Gift (Tanerko - Courtesan). Škoda, že k tomuto připáření nedošlo ve větší míře již dříve. V Napajedlích je pochopitelně dostatečně využit i náš champion mezi plemeníky Masis (City - Mamuška), který má přiděleno 17 klisen. Detvan (Gradivo - Diva) a jeho zatím nejlepší syn Silver (Detvan - Silvana) se dělí o 15 klisen (8 a 7). Kromě toho budou dvě napajedelské klisny připuštěny již zmíněným xaverovským plemeníkem Court Gift.

Nepřehlédněte: Napajedla první, zbytek nikde. Jak vypadal československý chov před 65 lety?

Na Xaverově je zařazeno do plnokrevného chovu celkem 28 klisen, pro něž jsou k dispozici 4 plemeníci. Také tento hřebčín postihlo neštěstí náhlým uhynutím mladého plemeníka Sebestyen (Spalato - Brigita II.). V tomto hřebčíně dostává nejvíce příležitostí nejstarší náš plemeník L’Amiral (Admiral Drake - Hurrylor), který ve svých 23 letech bude partnerem 9 klisnám. Po 7 klisnách má přiděleno Court Gift a Corvet (Liberál - Corneta). Zbývajících 5 klisen bude zapouštět Royal David (Eudaemon - Burrito).

V Šamoríně bylo připářeno 23 klisen ke 3 plemeníkům, z nichž 10 dostává opět nejstarší plemeník v tomto chovu a to dvaadvacetiletý Marsel (Cyclonic - Metagramma), 7 Calé (Tanerko - Caléche) a 6 Salon (Agregat - Sessija 2).

Lyon2Státní plemenářský ústav Motěšice má pro svých 22 klisen dva plemeníky, z nichž větší část 13 bude zapouštět Lyon (Masis - Lydie) a ostatní Myjavan (Astyanax - Myjava). V Albertovci po odchodu Cejlona bude působit Gaston (Baltic Baron - Gassana), který má přiděleno 11 klisen a syn Cejlona Parcel (Cejlon - Parména), který obdržel 6 klisen. Albertovské klisny díky opravdu přátelské spolupráci s napajedelským hřebčínem budou mít možnost vyhledat v Napajedlích jak Cejlona, tak i Wiesenklee podle ustajovacích možností v tomto hřebčíně.

Mladý hřebčín Velkovýkrmny Zákupy navazuje úzkou spolupráci s hřebčínem Graditz, kam chce odeslat k tamějším plemeníkům několik svých klisen. Hlavním plemeníkem však nadále zůstává v Mimoni Biskaj (Pierot - Bisquit). O příštím působišti Centa (Deux pour Cent - Cetina) zatím není rozhodnuto. Má o něj zájem Ústřední výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi. 
V hřebčíně státního statku Mšeno bude i v roce 1970 působit Coral (Krakatao - Coralyse) a Korbel (City - Korouhev).

Pro ostatní roztříštěné chovy jsou k dispozici plemeníci Cavalet (Liberál - Carioca) na státním statku Krásná Lípa, Donald (Norman - Donadola) na státním statku Veltrusy, Last Liberátor (Liberátor III - Hatch Street) na státním statku Rájec, Lilek (Masis - Lily) na JRD Šurany a Burjat (Gradivo - Burka) na státním statku Most.

Závěrem možno říci, že letošní připařovací listina byla zpracována s velkou odpovědností a pečlivostí a nám nezbývá, než všem chovatelům anglického plnokrevníka u nás popřát mnoho chovatelských úspěchů a štěstí.

Zdroj: Dostihový program 1/1970    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net