Blazing Comet2V dostihové historii toho jen málo koní dokázalo tolik co ve 14 startech neporažený Frankel (Galileo). Anglický šampión ve dvou, třech i čtyřech letech patří nyní k nejúspěšnějším evropským plemeníkům a tento týden jeden z jeho vůbec nejlépe odchovaných synů zamířil do Maďarska. Zřejmě jako první Frankelův syn ve střední Evropě.

 
Blazing Comet poutal pozornost už odmalička. A není divu, protože v roce 2017 se v Evropě nenarodilo mnoho takových, kteří by se mu mohli z pohledu rodokmenu rovnat. O otci Frankelovi jsme se již zmínili, to podstatné ale nabízí mateřská strana Blazing Cometova rodokmenu. Hřebcova matka Moonlight's Box (Nureyev) sice nikdy neběhala, ale ani nemusela. Jako dcera dvojnásobné Gr.1 vítězky a pravé sestry šampióna Machiavelliana Coup de Genie (Mr Prospector), mj. též matky vítězky Prix Marcel Boussac (Gr.1) Deneboly (Storm Cat), měla místo v chovu zajištěné již v den svého narození. A nutno dodat, že ač pochází z rodiny, v níž se to mimořádně úspěšnými matkami jen hemží, sama dokázala posunout laťku ještě výše. 

Devět vítězů, pět blacktype koní, dva Gr.1 vítězové

Dala 9 vítězů z nichž dva byli na dráze naprosto mimořádní. Její první potomek Bago, syn vítěze Epsom Derby Nashwana (Blushing Groom) vyhrál od dvou do čtyř let 8 dostihů, z nichž pět neslo označení Gr.1. Vedle Prix Ganay, Prix Jean Prat či Grand Prix de Paris uspěl také v nejbohatším dostihu Evropy Prix de l'Arc de Triomphe, v níž před 16 lety porazil taková esa jako byli Ouija Board, mj. pozdější matka derby vítěze Australia, či jiný epsomský hrdina North Light. Jeho výsledky zaujaly syndikát japonských chovatelů, který jej koupil a hřebec se stěhoval do země vycházejícího slunce, kde dodnes působí v chovu 

Sedm let po Bago přivedla Moonlight's Box na svět dalšího šampióna - vítěze Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) či Prix d'Ispahan (Gr.1) Maxiose. Vítěz 8 dostihů, který na dráze vydělal před milión eur, byl od roku 2014 hvězdou německého Fährhofu, loni jej však získal Coolmore pro svou divizi překážkových plemeníků.

Vedle dvojice Gr.1 vítězů dala Moonlight's Box ještě další tři blacktype koně, z nichž je z pohledu Blazing Comet nejzajímavější Zabriskie, pravý bratr nové maďarské akvizice. Ten patřil k nadějím lotu Aidana O'Briena, zvláště po třetím místě v nejrespektovanější předzkoušce Epsom Derby Dante Stakes (Gr.2). Do Derby ale nastupoval jako nejméně šancový z šestice O'Brienových koní a nakonec doběhl poslední. Poté měl delší pauzu a po dalších 3 startech bez umístění se přesunul k trenéru Luku Comerovi. Ten vedl jeho přípravu až do tragického startu v Royal Whip Stakes (Gr.3) loni v srpnu, v nichý Zabriskie utrpěl fatální zranění a musel být utracen.

Od Philippe Sogorba k Ferenci Csuporovi

Navzdory svým slavným předkům i sourozencům toho Blazing Comet na dráze zatím moc neukázal. V péči Philippe Sogorba debutoval loni v září, ale výběr závodiště, kterým bylo provinční Mont-de-Marsan, dával tušit, že Blazing Comet v práci nepředvádí tolik, co jeho sourozenci. I tak si v dostihu pro nestartovavší o 16.000 € dokázal vybojovat alespoň čtvrté peníze a stáj Flaxman Stables, která je zároveň hřebcovým chovatelem, inkasovala 1600 €. Jako dvouletek absolvoval ještě jeden start, ale bez umístění.

Blazing Comet
Blazing Comet dobíhá čtvrtý při loňském debutu

Do letošní sezóny vstoupil v polovině května třetím místem v dostihu pro nezvítězivší v Lanon-Libourne a o měsíc později skončil dvanáctý v prodejce v La teste de Buch. Nastupoval do ní s cenovkou 14.000 €, ale žádný zájemce se nenašel, a tak hřebec putoval na dražbu do Deauville.

Kupoval jsem jej jako dostihového koně, říká Richner

Hřebec, který francouzské dráhy opustil s ratingem 32,5 kg, se objevil v katalogu Vente d'Eté, letní mixed dražby, která proběhla v Deauville před třemi dny. Nakupoval na ní i bloodstock agent Christian Richner, který vedle trojice koní pro české majitele získal za 14.000 € i Blazing Cometa. "Byl zakoupen pro dostihy," řekl mi Richner, když jsem se jej ptal, s jakým cílem hřebce kupoval. Jeho novým majitelem se stala maďarská stáj Feltefe a trenérem Ferenc Csupor. V jejích barvách tedy, jako zřejmě vůbec první Frankelův potomek ve střední Evropě, bude Blazing Comet brzo brázdit maďarské dostihy. Z Francie neodcházel s nijak výraznou vizitkou, konkurence u našich jižních sousedů je ale podstatně slabší a uvidíme, kam se v ní zařadí. A také kam povedou jeho kroky, až dostihovou kariéru ukončí.

Miloslav Vlček

 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking