Kentucky derby 2023Napínavé s dramatickým průběhem, takové bylo již 149. Kentucky Derby (Gr.1, 2000 m, 3,000.000 $) v Churchill Downs, v němž v noci na dnešek našeho času před 150 tisíci diváků nečekaně uspěl 15:1 nabízený MAGE (Good Magic) vedený Javierem Catellanem. 


Před šesti lety se šampiónem amerických dvouletých hřebců stal ryzák Good Magic (Curlin), jemuž k titulu mocně dopomohlo vítězství v Breeders' Cup Juvenile (Gr.1). Velmi dobře si vedl i ve třech letech, a poté, co vyhrál jednu z předzkoušek Kentucky Derby Blue Grass Stakes (Gr.2), patřil v dostihu růží k širšímu okruhu favoritů. Měl však smůlu - v ročníku narazil na neporaženého Justify (Scat Daddy), který dobře jdoucího Good Magic odkázal na druhé místo. Po šesti letech se na start nejpopulárnějšího amerického dostihu postavil Mage, Good Magicův syn z úvodního ročníku, a otcovu porážku odčinil.

Neměl to vůbec jednoduché, protože po startu skončil na chvostu pole a v rychlém dostihu cválal čtvrtý od konce. V oblouku před cílovou rovinou musel jít zcela vnějškem a ač útočil šestou stopou, rychle se posunul až k čelu, které okupoval skvěle jdoucí Two Phil's (Hard Spun). Spolu pak celou cílovou rovinu nádherně bojovali a ač Mage rychle strčil hlavu před něj, Two Phil's se svého soupeře držel jako klíště a boj nevzdával. Mage však svou převahu udržel až do cíle, kde na něj Two Phil's ztrácel 1/2 délky. Třetí finišoval favorizovaný Angel of Empire (Classic Empire), který se celý dostih pohyboval vedle Mage, ale jeho nástup zcela nezachytil a v posledních metrech se snažil jej dohnat. Nedařilo se japonským účastníkům, z dvojice koní země vycházejícího slunce si vedl lépe Derma Sotogake (Mind Your Biscuits), který skončil šestý.

Vítěze odjezdil venezuelský rodák Javier Castellano a připravuje jej Gustavo Delgado, který též do USA přišel z Venezuely a americká média při této příležitosti připomněla příběh venezuelského hrdiny Canonero II, který před 52 lety slavně uspěl jak v Kentucky Derby, tak i v druhém dostihu americké trojkoruny Preakness Stakes. 

Nepřehlédněte: Kentucky Oaks poprvé pro Godolphin. V Churchill Downs uspěla Pretty Mischievous

Mage, pro něhož bylo Kentucky Derby teprve čtvrtým dostihem a druhým vítězným po triumfu v maiden při debutu, byl stájí OGMA Investments zakoupen jako roček za 290 tisíc dolarů. Jak jsme již uvedli, pochází z prvního ročníku dvouletého šampióna Good Magic, nyní působícího na Hill 'n' Dale Farms za 50 tisíc dolarů. Matka Puca, dcera Kentucky Derby vítěze Big Brown (Boundary), vyhrála čtyři dostihy a doběhla druhá v Gazelle Stakes (Gr.2). Oba rodiče pochází ze spojení Mr Prospector x Danzig, respektive jeho obrácené verze a když se podíváte na dobře provázaný rodokmen podrobněji, uvidíte, že se v něm mnohokrát opakuje spojení liní Mr Prospectora a Danzigova otce Northern Dancera. (miv)


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net