2000 guineas 2023V sobotu se odběhl první klasický dostih nejen v Česku, ale také v kolébce turfu v Anglii. Tamní program klasických dostihů tradičně otevírají Qipco 2000 Guineas (Gr.1, 3 hř+kl., 1600 m), v nichž se na měkké dráze prosadil druhý favorit dostihu CHALDEAN (Frankel) s Frankie Dettorim v sedle.


Andrewem Baldingem trénovaný Chaldean ukázal už loni mimořádnou třídu, kterou demonstroval čtyřmi triumfy v řadě, zakončenými vítězstvím v nejcennějším anglickém dostihu dvouletých Dewhurst Stakes (Gr.1). Do letošní sezóny ale nevstoupil moc šťastně. V jedné z předzkoušek klasiky v Greenham Stakes, do níž odskakoval jako favorit, do něj po vyskočení z boxů vrazil vedlejší kůň, Dettori se z jeho sedla odporoučel a bylo po nadějích.

Dnes jim vše klaplo. Start proběhl bez problémů, Dettori jej celý dostih držel blízko čela, kde nehrozil žádný konflikt a v závěru nenašel soupeře, který by jej ohrožoval. Druhý, 1 3/4 délky za vítězem, finišoval 125:1 outsider Hi Royal (Kodiac), který na distanci mocně bočil, třetí skončil Royal Scotsman (Gleneagles). Favorizovaný Auguste Rodin (Deep Impact), dosavadní ante-post favorit Epsom Derby, předvedl v sezónních debutu na náročné půdě bezbarvý výkon a stejně jako jeho stájový kolega z Ballydoyle Little Big Bear (No Nay Never) skončil hluboko v poli poražených.

Nepřehlédněte: Dokázal vyhrál Saint Leger i Gombu. Před 60 lety se narodil výborný Donald

Chaldean je synem neporaženého Frankela (Galileo), který před 12 lety předvedl právě v 2000 Guineas nezapomenutelný výkon, jeden z nejpůsobivějších své impozantní kariéry. Matka Suelita (Dutch Art), čtyřnásobná vítězka, dala vedle něj vítěze Mill Reef Stakes (Gr.2) Alkumait (Showcasing) či The Brighie Man (Cityscape), který vyhrál listed Commited Stakes, mimo to se další dva její potomci z dosavadních 6 startujících v blacktype dostizích umístili. (miv)        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net