Luka Vaclav ml2Ke kritice podmínek, které panovaly při pondělních dostizích v Mostě, se přidal i trenér Václav Luka mladší, který nás upozornil na tiskové prohlášení, které vydal na svých internetových stránkách. V plném znění jej přetiskujeme.  

 

Tiskové prohlášení Luka Racing k zahájení sezóny v Mostě

V pondělí byla v Mostě zahájena letošní dostihová sezóna. Dlouho jsme na tento den čekali, ale musím se přiznat, že na místě jsem byl poněkud rozpačitý z podmínek, ve kterých se dostihy v pondělí odběhly. Dovolte mi proto několik postřehů a zamýšlení.

Jockey Club ČR, pořadatel i majitel závodiště si zaslouží respekt a uznání za to, že se jim ve ztížených podmínkách podařilo rozběhnout sezónu. Toho si já, můj tým i majitelé upřímně ceníme a respektujeme práci všech lidí, díky kterým můžou dostihy pokračovat. Ani mimořádná situace však nesmí znamenat, že zcela rezignujeme na určité standardy a že o nich nebudeme alespoň interně na dostihové scéně diskutovat.

Stav dráhy v Mostě mě v pondělí nemile překvapil. Ani ten největší optimista nemůže popřít, že byla velmi tvrdá. Mně osobně připadala pro konání dostihů už za hranou a pro zdraví zúčastněných koní riskantní. Argumentům pořadatele do určité míry mohu rozumět – prší stále méně a sucho v Česku se zhoršuje, dlouho nebylo jasné ani datum zahájení sezóny a finančních prostředků není nazbyt. Jako trenér ale nakonec považuji za rozhodující a klíčový argument pro podobné debaty pouze zdraví koní, jehož ochraně musí všichni účastníci dostihového provozu včetně pořadatelů podřídit naprosté maximum.

Má to podle mého názoru několik důvodů. Není to pouze zodpovědnost stájí vůči svým klientům a svěřencům, ale také širší zájem celého odvětví. Dostihový sport se v posledních letech dostává stále více pod drobnohled laické veřejnosti a různých kritiků, i ojedinělé excesy a nehody, kterým se dalo zabránit, nenávratně poškozují obraz celého turfu. Že negativní publicita není planou hrozbou, jsme se v poslední době mohli přesvědčit už několikrát. Všichni musíme zodpovědně zvážit, co je naší prioritou. Argument „Hlavně, že se běhá“ podle mého názoru dnes už neobstojí. Pokud jako trenér vyšlu na takto tvrdou dráhu koně, do jehož přípravy vložil můj tým několik měsíců intenzivní práce, riskuji dlouhodobý zdravotní výpadek a znehodnocení nemalého úsilí i peněz investovaných majitelem. Opakování takových chyb je zejména na začátku další ekonomické krize vyloženě nezodpovědné a úkolem všech zúčastněných je snažit se jim předcházet.

V žádném případě nechci, aby můj názor vyzněl konfrontačně, a už vůbec není mým cílem napadat práci lidí, díky nimž začala sezóna. Myslím si však, že opakování podobných hrubých chyb, kterých jsem byl svědkem v pondělí v Mostě, si nemůže dovolit tamní pořadatel ani český turf jako takový. S vědomím, že se 12. června na tomto závodišti má běžet klasická Jarní cena klisen, chci apelovat na pořadatele, aby v co nejkratší době přistoupil k nápravě situace a věnoval dráze intenzivní péči. Z pohledu Jockey Clubu ČR a celého českého dostihového sportu považuji za nutnou konstruktivní diskusi, jak podobným situacím jako v pondělí předcházet, a nastavení mechanismů kontrol kvality dráhy, aby měli všichni účastníci dostihového provozu jistotu, že příprava jejich koní nevyjde vniveč. Zdá se, že stávající praxe schvalování dráhy není zcela účinná. Tato problematika by se navíc měla řešit včas a preventivně, nikoli až po excesech a medializovaných problémech.

V případě pondělních dostihů v Mostě bohužel tvrdá dráha nebyla jediným problémem. Kvalita ustájení a čistota místních boxů je dlouhodobě neuspokojivá. Když uvážím, jak se v posledních deseti letech posunuly všechny myslitelné standardy včetně přísnosti antidopingových podmínek a trestání různých kontaminací, považuji přístup mosteckého pořadatele i v tomto případě za zcela neuspokojivý. Problém ustájení přitom není otázkou nedostatku financí, sucha ani posunutého startu sezóny, ale čistě věcí přístupu a dodržování základních standardů.

Každý účastník dostihového provozu si musí závěry z této situace vyvodit sám. Doufám a chci věřit, že se v Mostě podaří dosáhnout brzké nápravy, což je jedinou motivací tohoto prohlášení. Zbytek už je na každém z nás. Pokud jde o Luka Racing, po konzultacích s majiteli jsem v případě neměnné situace odhodlán své koně do Mostu neposílat a změnit i program zimní královny Fragy, která měla původně debutovat právě v Jarní ceně klisen. Ať už takový tah bude vnímán jakkoli, z mého pohledu nepůjde o žádný truc. Budeme situaci v příštích týdnech pozorně sledovat a rozhodneme se výhradně v zájmu zdraví našich koní.

Václav Luka ml.
LUKA RACING


Související články:
Ke kritice mosteckých podmínek se přidává Jaroslav Myška, jezdec a bývalý člen Rady Jockey Clubu
Mostecký ředitel reaguje na kritiku trenéra Zdeňka Mimry
Trenér Mimra kritizuje nepřipravenost mostecké dráhy. Byla nejhorší v mostecké historii, tvrdí

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net