Syslova Lenka2Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
Na Opavsku v Klokočově u Vítkova sídlí se svými svěřenci Lenka Syslová. Trenérka a bývalá překážková jezdkyně, která byla v poslední době spojována především s úspěchy populárního bělouše Satera . Dnes třináctiletý valach se chystá k návratu na dráhu, ale ve zdejším středisku najdeme i další zajímavé koně. A mezi nimi i dvouletka za 23 tisíc euro… 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 11

Koně, kteří odešli po sezóně: žádní

Koně přihlášení do derby: žádní

Stájový personál: Lenka Rosypalová, pomáhají Petra Svrčková a Renata Pášová

První jezdec stáje: -

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Koně nejmladšího ročníku jsou sice ve stáji sice jen dva, zato ale nadmíru zajímaví. Nejdražším koněm, kterého kdy trenérka připravovala, je dosud nepojmenovaný hřebec po Gr. 1 vítězi ve Francii Myboycharlie (Danetime) z Gr. 3 vítězky v Austrálii Forest Express, kterého zakoupila mladá stáj KR Ostrava za 23.000 euro na zářijové aukci Tattersals Ireland. Druhým benjamínkem je jediná klisna v celé zdejší koňské sestavě Princezna Arabela. Už ze jména klisny bude mnohým turfmanům jasné, že se jedná o koně z chovu Ing. Ševčíka. Klisnu s původem Forever Bond – Puma vlastní manželé Kiszovi a bude tedy běhat za jejich stáj Bea. „Hřebec vypadá ranější, ostatně to má v genech, oba jeho rodiče běhali výborně již jako dvouletí. Rámcem je spíše čtvercový, vypadá jako sprinter. Rádi bychom s ním časem vyjeli do zahraničí. Klisna je vyšší než on v kohoutku, ale je subtilnější, a vypadá, že ještě bude růst. Nicméně si myslím, že by v podzimní části sezóny také mohla vyběhnout. Majitelé by byli rádi, kdyby šla i Cenu zimní královny, ale o výkonnosti dvouletých koní toho samozřejmě v tuto chvíli ještě moc nevím,“ říká na konto nejmladších koní ve stáji trenérka.

charlie
Foto: Dvouletek po Myboycharlie, foto Zenon Kisza


Tříletý kůň žádný ve středisku v Klokočově není a tak si hned můžeme představit čtyřleté a starší koně pro rovinové dostihy. Krevně velmi zajímavého koně tu má stáj Jezdecké potřeby Ostrava. Čtyřletý Mybingo (Security Risk – My Best Dancer) sice ještě nikdy nestartoval, ale je pravým bratrem šampiona Mysterra. „Je vlastně posledním hříbětem My Best Dancer. Je moc veliký, tak jsme mu dopřáli čas na dozrání.“ Jeho stájový kolega Decorus už dokázal vyhrát dostih druhé kategorie. „Jako dvouletý se ukazoval jako sprinter, ale loni se nám to tak úplně nepotvrdilo. V případě potřeby mu tedy prodloužíme distanci.“

arabela
Foto: Dvouletá Princezna Arabela z chovu Miroslava Ševčíka, foto Zenon Kisza

Stáj KR Ostrava bude hájit i pětiletý Sorent. „Sedí mu kratší distance, 1400m až 1600m. Jestli bude mít více štěstí v průběhu dostihu, může se prosadit. Jestli dokáže vyhrát v dostihu třetí kategorie, budu spokojená.“

Pan Antonín Šimera má u trenérky Syslové kvarteto koní, z nichž polovina loni běhala po rovině a druhá část se již věnovala překážkovým dostihům. Nyní ale už budou skákat všichni. Laurian toho na rovinách moc nedokázal, ale podle slov trenérky je šikovným skokanem: „Myslím, že potomci Tribal Instincta najdou své uplatnění na překážkách a náš Laurian k tomu opravdu vlohy má.“ Zatím jen pět startů absolvoval ve své kariéře pětiletý Lautaro a trenérka vysvětluje důvod: „Je to obrovský kůň, čekali jsme na něho. Měl by to být kůň pro pardubickou dráhu, a spíš do klasik.“

Talentovaným překážkářem je Matt, který loni ale bohužel od Červnové cross country Válečníka nestartoval. „Nechal nohu v jednom pevném skoku a bohužel si natrhl sval. Ale doufám, že letos nám s ním již vyjde start v Popleráku. Jednou jsem ho do něj zapomněla oznámit a loni byl zraněný. Je to kůň spíše pro kratší cross country, tedy prozatím.“ Naproti tomu se Sardonyksem jsou menší plány: „To jen kůň čtvrté kategorie, a spíše ho budeme posílat na menší závodiště. Ovšem bude záležet na panu majiteli, jaké bude mít ambice.“

Trenérku Lenku Syslovou hodně zviditelnil polský rodák Sater, který ale loni nestartoval. S tímto dnes třináctiletým běloušem vyhrála dva v pardubické dostihy, a byla mj. čtvrtá v Ceně Vltavy. A svému oblíbenci plánuje návrat na dráhu. „Sater si předloni obnovil zranění šlachy, proto sezónu 2012 vynechal. Lépe řečeno - i když zranění bylo minimální, už jsem s ním pro dostihy nepočítala, ale svou vitalitou, schopností se dobře hojit a chutí do trénování si o to řekl sám. Celý život mu něco je, kulhal na různé nohy, ale velmi rychle se ze všeho dostane a vyléčí. Je pošetřený,v Polsku ho obsedli až ve třech letech a ve čtyřech běhal dva rovinové dostihy. Překážkovou kariéru okusil až v pěti letech. Má celkem jen 19 startů, takže myslím, že se ve 13 letech ještě může dobře zapojit do dostihového provozu. Po delší než roční pauze nemám to srdce ho připravovat pro Velkou pardubickou, ale doufám, že s Pavlem Kašným absolvuje Cenu Vltavy nebo Labe. Nemá rád tvrdo, takže ho budeme chystat na druhou půlku sezóny.“

V tréninkovém centru je i devítiletý Sherardo stáje Bea, který by měl být příští rok chystaný do Velké pardubické, ale letos startovat nebude. „Jeho zranění pohybového aparátu nebylo nijak vážné, ale s majiteli jsme se domluvili, že ho necháme rok odpočinout. Bude tedy chodit do výběhu a vrátí se příští rok do tréninku, moc se na něho těším.“

Ve stáji Lenky Syslové, která svou jezdeckou kariéru zakončila před třemi roky („Mám za svěřené koně zodpovědnost, nemohu riskovat své zranění v dostihu, v práci musím odjezdit denně pět lotů“), jsou s jedinou výjimkou samí hřebci a valaši. Je to náhoda nebo úmysl? „Já se nebráním tréninku klisen, ostatně jsem trénovala pětinásobnou vítězku Surprice. Ale když mne majitel poprosí o spolupráci při výběru koně, doporučím mu raději hřebce. Přijde mi s nimi lepší práce, a ti problémoví se mohou vykastrovat. Ale je to jen na rozhodnutí majitele.“

dvouleti

Do rovinových dostihů by ráda trenérka opět posazovala Vendulu Korečkovou, se kterou je velmi spokojená, a také Milana Zatloukala. A jak pokračuje zimní trénink? „Leží tu pořád sníh, okolo 30 centimetrů a stále sněží, takže podmínky jsou výborné. Když byl holomráz, který trval asi týden, nebyl to žádný handicap. Máme totiž k dispozici i halu s allweatherovým povrchem, takže při nepřízni počasí cválame i v hale. Věřím, že naši koně budou mít kvalitně napracováno před začátkem sezóny.“ (mze)

Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net