Středisko ve Světlé Hoře pod vedením trenéra MVDr. Čestmíra Olehly loni neopustilo svůj standard a dosáhlo pěti vítězství v jedničkových dostizích, na nichž tentokrát měli větší podíl rovinoví koně, tedy skvělá French Quebec a My Old Husband. Na překážkách dvakrát výborně zabodoval Khalshani a zapomenout nesmíme ani na třetí místo Klause ve Velké pardubické. Trenér Olehla však nebyl spokojený s celkovým menším počtem startů celé stáje a pro letošní rok vyznává krédo: „vícero startů než minulý rok“. V jeho přípravě je opět několik výborných rovinových koní a samozřejmě i koní pro překážkové odvětví, a to nejen pro významné domácí dostihy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 29
Odešli po sezóně: nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: Charmiena
Stájový personál: Vladimír Lempochner, Jan Odložil, Žaneta Krelíková, Petra Jedličková, Petra Szukalská, Josef Křížek, Jan Soldán, vypomáhají i dcery trenéra, Veronika Lempochnerová a amatér Jakub Spáčil
První jezdec stáje: dohoda s Jaroslavem Myškou pro překážky
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tréninkové království MVDr. Čestmíra Olehly ve Světlé Hoře několik posledních sezón již není výhradním domovem reprezentantů stáje Wrbna Racing, v tuto chvíli tu najdeme více jak polovinu koní dalších majitelů.
Ročník 2012 je ve zdejším středisku zastoupený kvartetem koní. Stáj Patrik ČR disponuje klisnou Rajči Šimon (Rosenstum – Royal Sunlight), kterou trenér musí jen chválit: „Je pracovitá a pěkná. Zdá se, že by letos mohla vyběhnout. Opravdu se mi líbí.“ Jako koně s obrovským potenciálem označuje MVDr. Olehla bělčina stájového kolegu Oriental Sky (Tiger Hill – Oriental World), příbuzného svěřence Josefa Váni Oriental Liona. „Není to typický potomek Tiger Hilla. Je ušlechtilý, pracovitý a zvládá vše v tréninku na výbornou. Budeme ho hlásit do Hugo Henckel Memorialu v Ebreichsdorfu a počítáme s ním pro dostihy BBAG.“
Dva junioři budou běhat v barvách stáje Wrbna Racing. Klisnička Helvina Blue (Blue Coral – Helva), jejímž majitelem je Dr. Gebauer, je malého vzrůstu. „Je sice obětavá, ale musí dostat čas. Uvidíme, kolik povyroste a či bude moci letos vyběhnout.“ Čtvrtým potomkem skvělé Registany, kterého trenér Olehla učí dostihové abecedě, je hnědák Reki (po Look Honey) a jak se zdá, neměl by být limitovaný výškou, jako jeho starší bratři a sestra. „Bude větší než sourozenci. Je to ale pěkný rošťák. Jeho uplatnění by samozřejmě mělo být v budoucnu na překážkách.“
V kolekci tříletých koní je velmi zajímavý zatím nestartující valach, Sect Masini (Masini – Skawica), tedy první potomek multimilionáře Masiniho, kterého MVDr. Olehla má v přípravě. „Hlavou a barvou je to celý tatínek, jen je jemnější v kostře,“ srovnává na mou žádost trenér tříletka se svým slavným otcem. „Rychle se přizpůsobil našim tréninkovým nárokům. Začne běhat hned v překážkových dostizích.“ Debut čeká také Fermia (Egerton – Fermika): „Přišel až v létě, jevil se velmi dobře, ale pak začal hodně růst a byl bolavý. Snad se z toho brzy dostane,“ přeje si zkušený trenér.
Dostihový křest by měla okusit také reprezentantka žlutomodrých barev Charmiena (Egerton – Charmaine), která přišla do tréninku s Fermiem. „Je to trochu citlivější klisna na ježdění, ale pokud se nám podaří zvládnout její psychické stavy, mohla by být hodně dobrá. Je přihlášena do Oaks a do Saint Legeru.“
Dvě zkušenosti již má z loňského roku wrbnovský Trautenberg: „První start mu vyšel a druhý bohužel ne. Je to drobnější koník, bude startovat na překážkách.“ Mezi koňmi klasického věku jsou i dva zatím nepojmenovaní koně stáje Agrolipt ČR. “Jedná se o dva hřebce - po Adlerflugovi z Tajmyr, který se jeví v tréninku velmi dobře, a po Sholokhovovi z Doctorcy, který se též zlepšuje.“
FOTO: Elegantní dcera Magnuse a Sweet Answer Stingirl časem zamíří do těžkých skoků
Všichni čtyřletí hájící wrbnovské barvy už mají za sebou dostihovou zkušenost a letos je čeká podstatně více startů než vloni. Klisna Stingirl začala v bumperu a přešla na proutky, konec sezóny ji však nezastihl v úplné pohodě. „Je to velká, silná klisna, měla by jít do těžších skoků“, říká o ní trenér. Na Strettona po nepovedeném dvouletém startu dlouho čekali, až dospěje, běžel dva bumpery a vyzkoušel si i start v proutěnkách. „Je to velký silný kůň, měl by jít rovněž do těžkých překážek“. Další z Registaniných potomků Rafa má za sebou dva starty v bumperu, z nichž jeden vyhrál. „Ukazuje se jako talentovaný, ale velmi pozdní kůň, nechali jsme ho dozrát, tak nám to snad vrátí“, hodnotí jeho schopnosti trenér.
Mezi pětiletými musíme na prvním místě jmenovat nejlepší starší klisnu loňské sezóny French Quebec stáje Dr. Charváta, vítězku dvou jedničkových dostihů a umístěnou v italských Listed. „Dozrála v pohodovou klisnu, dělá mi radost. Loni v létě měla problém kopytem. Letos bude muset běhat s hřebci, dostihů pro klisny moc není. Kromě Česka jí budeme vybírat i dostihy v zahraničí. Rádi bychom s ní běhali v Itálii, ale tam samozřejmě vše závisí na vyplácení výher. I když mohu prozradit, že zrovna dnes nám nějaké dlužné dotace a procenta z Itálie přišly, jedná se o dluhy ještě z roku 2012.“
Pouze jeden start má zatím na svém kontě polosestra skvělého Charleye Charmanta: „Loni měla jeden start v bumperu, ale byla to ostuda. Neuměla prodat to, co umí. Je to taková loď, má 580 kilogramů, budeme jí posílat do dostihů s většími skoky.“ Naproti tomu další reprezentant stáje pana Charváta Celadon se ve své první sezóně ukázal jako kanón – neprohrál ani jeden ze svých tří startů a zasloužil se i o první životní vítězství trenérovy dcery Veroniky. „Je to drobnější kůň a zpočátku měl trochu problémy se skoky, ale teď už skáče pěkně. Začne v Pardubicích a jsem zvědavý, jak mu bude chutnat oranice. Byl bych moc rád, kdyby šel ve stopách Chenonceauxe.“
FOTO: Registanin syn Reaper byl loni velmi blízko jedničkovému vítězství
Syn Registany Reaper loni prohrál jen o kousek Cenu ČASCH a jak trenér prozrazuje, nemusel by být letos směřován jen do Pardubic, ale i do zahraničí. Jeho stájový kolega Starbuck loni startoval na proutěných překážkách, ale potýkal se i zdravotními problémy. „Je drobný, takže ho budeme posílat na proutěné překážky nebo do klasické steeplechase. Pro krosy je ho poněkud málo...“ Kvalitní rovinový Desson si loni též vyzkoušel proutěné překážky: „Start ve Velké ceně Slovenska ho stál loni moc sil, ale dal se do pořádku a začal běhat proutěné překážky, kde měl trochu problémy se skokovým stylem,“říká o něm trenér. Další kůň Dr. Charváta Betpak Dala loni vyhrál proutěné překážky čtvrté kategorie. „Ale zůstal poněkud za očekáváním, má vleklejší problémy. Je křivý na jednu stranu, potřebuje pomoc chiropraktika a je stále psychicky labilní. Pokud se jeho problémy podaří vyřešit, zase se zlepší.“
V kategorii šestiletých koní najdeme i Regine, u které paní majitelka již uvažovala o odchodu do chovu. „Je v plném tréninku, ale do Pardubic už ji posílat nebudeme. Myslím, že s amatérem na hřbetě by to byl dobrý kůň na menší závodiště, nebo na trávu do Bratislavy a Slušovic.“ Pouhé dva starty zatím má na svém kontě další šestiletý reprezentant stáje Wrbna Racing Mirador. „Začal běhat až jako pětiletý a potrápily ho šimbajny. A také měl problémy s dýcháním. Ale mohl by to být užitečný kůň do krosů.“
Po roční přestávce chystá trenér Olehla návrat vítěze Zlaté spony tříletých Hegnuse. „Po rekonvalescenci rychle zapadl do tréninkového procesu, výpadek na něm není vůbec znát. To je kůň pro pardubické krosy.“ Manifestation měl loni docela pestrou sezónu: „V krosu sebou plácnul, pak běhal klasiky a proutěné překážky, také nám dělal vodiče pro Khalshaniho. Nemá tolik třídy, jak se čekalo, ale dobře skáče, takže ho budeme posílat do krosů.“
Jeden box je třetí týden volný po My Old Husbandovi, kterého poslal jeho majitel Jiří Charvát na půl roku do Francie k trenéru Lefebvrovi. „Husband má rád měkko a tak by měl ve Francii startovat asi půl roku a pak by se měl vrátit,“ prozrazuje MVDr. Olehla. Polského majitele má vítěz bratislavské steeplechase Tudul. „Byl po sezóně vykastrovaný. Byl hůře voditelný a pracujeme s ním proto hodně na jízdárně. Pokud by se podařilo vyřešit jeho problémy, mohl by to být i kůň pro zahraničí.“
FOTO: Osmiletý Demon Magic prověřený italskými překážkovými black-type
Na výbornou sezónu v roce 2012 nedokázal loni navázat Cherwick. „Sezóna se mu výrazně nepovedla, měl problémy s kloubkem. Nyní ale vypadá dobře. Je to kůň – bahňák, tedy na měkké povrchy drah. Bude směřován do Pardubic, jeho sezónním vrcholem by měla být zřejmě Cena Labe, případně se pokusit o kvalifikaci do Velké.“
Velmi dobrou sezónu naopak loni měl zástupce stáje Charvátová Khalshani, který vyhrál Zlatý pohár a také jeden z Pohárů Josefa Váni, nepovedla se mu prakticky jen Stříbrná trofej, kde upadl. „Khalshani se cítí v pohodě. Bude pokračovat ve špičkových klasikách a siepi v Česku a v zahraničí“.
V Česku loni vůbec nebyl k vidění Pareto. „Zůstal trochu za očekáváním vzhledem k tomu, jak se ukazoval ve třech letech. Ale je to super skokan, takže jeho cílem by měly být pardubické a italské krosy.“ S loňskou sezónou není trenér Olehla spokojený ani u Demon Magica: „Nepovedl se mu start ve Velké wroclawské, ani účast v Gran Premiu a vlastně ani Velká slušovická, kde jako velký favorit prohrál. To už ale byl chlupatý. Trápily ho svalové problémy, nyní už je to lepší a pracuje dobře, změnili jsme mu trénink. Jeho starty by se měly odehrávat v zahraničí.“ Velkou radost udělal Klaus třetím místem ve Velké pardubické a tento dostih bude pochopitelně jeho cílem i letos. „Je to nejstarší kůň ve stáji. A je zdravý a veselý.“
Také ve vysoko položeném tréninkovém středisku ve Světlé Hoře panuje letos zvláštní zima. „Měli jsme sníh jen pár dní a jen několik čísel, jinak tu není po sněhu ani památky. Takhle tu bývá obvykle na Velikonoce. Mám ale obavy, že se ještě něčeho můžeme dočkat. Bojím se, aby sníh nenapadl ve druhé polovině března. Naštěstí u nás není tlak na běhání hned zkraje sezóny. Charmiena, která byla přihlášena do vytrvaleckých klasických dostihů, má dost času,“ říká trenér Olehla.
FOTO: Vítězství a dvě umístění ze tří startů - to je bilance první sezóny amatérky Veroniky Olehlové
Co se týče jezdeckého obsazování v dostizích, tak jezdeckou jedničkou pro překážky je opět Jaroslav Myška a trenér bude posazovat rovněž Jana Odložila, a také Jakuba Spáčila a dceru Veroniku, pro které byla loňská sezóna premiérová. „Prázdné boxy u nás ještě jsou, takže pokud by někteří další majitelé projevili zájem, rádi přijmeme jejich koně do tréninku,“ říká na závěr našeho předsezónní povídání jeden z nejúspěšnějších českých trenér Čestmír Olehla. (mze)
FOTO: archiv MVDr. Čestmíra Olehly a R. Altenburgerová
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha