Rate6Jeho otec vyhrál Derby ve Francii, mateřský otec v Anglii a Irsku a Rate samotný byl dlouho považován za ideálního derby kandidáta. Jeho cesta k Derby, dostihu, který v bohatém portfoliu vítězství Jiřího Trávníčka dosud schází, se trochu zadrhla ve Velké červnové ceně, v níž utrpěl první porážku na českém území a skončil třetí. Byl to jen momentální výpadek nebo už Ratova vláda tříletému ročníku skončila?


 

dres  RATE (FR) 
Reliable Man - Ragatta Mio (Generous)
Majitel
: DS Pegas
Chovatel: Fair Salinia Ltd
Trenér: Čestmír Olehla
Jezdec: ž. Václav Janáček
Vývoj handicapu v ČR:  80,5/80,5 - 82,5 - 81,5

Kariéra:
Rate byl zakoupen prostřednictvím Janda Bloodstock na říjnové dražbě ročků v Deauville za 47.000 €  

Pozdější šampión dvouletých hřebců začal svou dostihovou kariéru zostra - v dostihu na 1400 metrů o 20.000 € ve francouzském Dieppe, kde loni v červenci debutoval velmi solidním čtvrtým místem. Stejné umístění zopakoval i o měsíc později ve Vichy na míli, kde předvedl hezký závěr. Po dvou umístěních ve Francii nebylo divu, že do EJC Gerschova memoriálu odskakoval jako favorit, zvláště když měl v sedle Christophe Soumillona, ale styl, jakým deklasoval konkurenci a především akcelerace, kterou na distanci předvedl, byly naprosto mimořádné (záznam).
Do letošní sezóny vstoupil 6. června v Memoriálu prof. Michala (záznam), v němž útočil ze zadních pozic, ale silným finišem, opět vedený zvenčí, získal jisté vítězství. Ve Velké jarní (záznam), do níž odskoval z boxu s nejnižším číslem, vstoupil podstatněji ofenzivněji a v úvodu se přetahoval o vedení s Eternity, v cílové rovině nastoupil dříve než minule, ale trvalo naopak déle, než se zcela rozešel a jeho finiš už neměl takovou razanci jako dřív. I tak ale stačil na jisté vítězství, 1 3/4 délky před z konce pole útočící Zariyannkou.
Pak přišla Velká červnová a s ní i první Rateův start na delší distanci a první porážka na českém území. Místy chtivější ryzák sice nedoplatil jako část vedoucích koní na rychlé tempo, ani nepůsobil dojmem, že distance je na něj dlouhá, ale spíš jako kůň, který už svůj náskok před ostatními ztratil. V cíli mu patřila třetí příčka, 2 1/2 délky za vítězným Markoni LP a 1 1/2 za druhým Swinging Thomasem.    

Rodokmen:
Rate je synem vítěze francouzského derby Reliable Mana po vytrvalci Dalakhanim (Darshaan), který byl mj. letos i partnerem Vinnah (Look Honey) a její dcery Venillie (Rosensturm). Hřebci se zatím více daří u protinožců, kde dal dvě vítězky Oaks Miami Bound a Sentimental Miss. Dostatek vytrvaleckých genů má Rate i ze strany matky Ragazza Mio, vítězky dvou dostihů na distanci 2400 a 2500 metrů, dcery vítěze anglického a irského derby Generouse (Caerleon). Více o hřebcově rodokmenu zde.

Resumé:
Rate ukázal loni mimořádnou třídu a i první dva letošní starty proměnil v jistá vítězství. Bohužel na mne už od Velké jarní ceny působí dojmem bývalého šampióna, kterého ostatní dohnali a ač mu zřejmě nechybí vytrvalost, trochu postrádá profesionalitu klasického vytrvalce, schopného v klidu cválat na konci pole a v cílové rovině prodat co umí. Ale možná s jiným jezdcem to bude jiné. Pro majitele Jiřího Trávníčka je osudné, že jeho zřejmě největší šanci na úspěch v Derby mu značně zkomplikoval koronavirus. Bez něj by se Derby běželo v tradičním termínu, kterým by Ratovi vyhovoval víc a Derby favorit slovenský Opasan by šel zřejmě jinou cestou. 
Byla by chyba koně jeho kalibru předčasně odepisovat, ale příliš nevěřím tomu, že by se od Velké červnové zlepšil a pokud zůstal stát, bude pro něj úspěch umístění na tabuli. (miv)

Předchozí vizitky:
1. JOGANVILLE

2. POLISH KING
3. FRAGA
4. TROOP COMMANDER
5. COTE JARDIN
6. ZARIYANNKA
7. KENSHIBU

8. FRANCIMOR
9. SWINGING THOMAS
10. VIVIENNE WELLS    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net