semenka zdenek4Půldruhého měsíce před zahájením nové sezóny má Zdeněk Seménka v přípravě 31 koní, je to nejvyšší počet svěřenců, jakého zatím dosáhl. Odráží se v něm skvělá loňská sezóna, nejúspěšnější v trenérově dosavadní kariéře. Jeho svěřenci během ní získali 18 vítězství, přičemž v tomto počtu jsou zahrnuta jak tři vítězství v překážkových graded dostizích včetně jednoho úspěchu v Gd1, tak i trenérův první klasický úspěch. Celkem Seménkovi koně loni vyhráli šest dostihů nejvyšší kategorie, což je stejný počet, jakého trenér dosáhl v předešlých 27 sezónách dohromady.


Jak jsme již uvedli, v centrále Divoky připravuje 31 koní, z nichž 18 směřuje do rovin, 13 budeme vídat v překážkových dostizích. Nicméně i mezi pěticí dvouletých jsou koně, kteří by výhledově měli časem zamířit do překážkového provozu. Překážkový původ má jeden z dvojice dvouletků stáje Cardboard Pan Moon, syn osvědčeného překážkového plemeníka Spanish Moon (El Prado), zatímco druhý dvouletý zástupce úspěšné stáje Flaubert je synem jednoho z nejpopulárnějších současných francouzských plemeníků Zelzala (Sea The Stars).

Tréninkové středisko: Divoky 
Počet koní: 31
Přihlášky do klasických dostihů: Granit (VCJ, Derby, St Leger), Jardin Michelet (VJC, Derby, St Leger), Stormy Awakening (VJC, Derby, St. Leger)
Stájový personál: Soňa Seménková, Tereza Dlapová, Vendula Lučková, David Číhal, Michal Čermák (stájník), vypomáhají Světlana Lučková, Daniela Buksová


Trojici dvouletků připravuje pro stáj manželů Veselých. Za 8.000 € zakoupená Elsa Lucia (Make Believe) je polosestrou 4 vítězů včetně polského Gryphona (Vadamos), pátého z předloňského derby, stejně drahý Wukairo (Al Wukair) je polobratrem listed vítězky Sweet Charity (Myboycharlie) a za 22 tisíc eur zakoupený Romario (Holy Roman Emperor) je též sourozencem blacktype koně, neboť jeho polobratr Corsen (Cape Cross) se umístil v listed. "Z letošních dvouletků jsem úplně nadšený, jsou to krásní koně, všichni pracují a dlouho se mi nesešla takhle kvalitní kolekce. Chtěl bych s nimi letos vyběhnout, ale těším se na ně hlavně jako na tříleté - to by mohli být nové hvězdy."

Wukairo Flaubert
 Elsa Lucia  Wukairo  FlaubertTříletý ročník je zastoupen šesti koňmi, tři z nich - hřebce Granit (Ulysses), Jardin Michelet (Kingfisher) a Stormy Awakening (Storm The Stars), už trenér přihlásil do klasik a rád by je do nich dostal. "Bude to těžké, dva sice už loni okusili dostihovou dráhu, ale byly to spíš seznamovací starty. Úplná děla to nejsou, ale to se ještě může změnit," hodnotí je trenér. Další dva - hřebec Back to Track (Lucayan) a klisna Bathalola (Bathyrhon) - zřejmě startovací boxy ani nikdy neuvidí. "Oba jsou velicí, mají překážkové původy, tak v souladu s dohodou s majitelem začnou buď bumpery nebo rovnou proutěnkami," plánuje Seménka. 

Velmi čerstvá je nejnovější posila týmu, minulý pátek v prodejním dostihu v Chantilly zakoupený Lakissimo (Forte Millionkiss), který ze tří francouzských startů vytěžil dvě druhá místa na distancích 1900 a 2100 metrů a rating 35,5 kg. Je to krásný, korektní kůň a i když je u nás velmi krátce, dobře spolupracuje a má výbornou povahu," popsal svého nejnovějšího svěřence trenér Zdeněk Seménka. "Budeme jej dohlašovat do klasických dostihů."

Bathalola Romario
 Bathalola  Romario


Starším rovinovým koním dominuje loňský silný ročník tříletých v čele s vítězkou Oaks Vignettou (Pouvoir Absolu - Vesponetta, Vespone) a klasicky umístěnou Dally Top (Stormy Jail - Dally Hit, Ad Valorem). "Obě ukázaly jedničkovou třídu, ale starší klisny to mají u nás složité, tak se budeme snažit pro ně hledat dostihy v zahraničí. Vignetta má optimum nad 2400 metrů, tady jsou takové dostihy tři do roka," vypočítává. trenér. "Dally Top čeká to samé, ale na distanci 1600 metrů," dodává ke klisně, která je navzdory loňským skvělým výkonům stále nezvítězivší. "Nejprve s nimi pojedeme do Německa a jestli se tam chytnou, hledali bychom dostihy pro klisny ve Francii a Itálii."

Francii by měli zkusit i další koně včetně dvojkového vítěze Like Magic (Al Wukair). "Dostat ho do Derby se nepodařilo, ale kvalitu má, zesílil a mohl by být ještě o chlup lepší než loni," míní trenér, pro něhož bude prvním úkolem získat pro svého svěřence francouzský handicap. "Pak už to bude mít lehčí," dodává s tím, že pětiletá Entropia (The Gurkha), kterou též čekají starty v zemi galského kohouta, už francouzský handicap má.

Vignetta2
Vignettinu třídu letos zřejmě otestuje konkurence v zahraničí. Foto Andrea Zavadilová

Na rovinách zůstávají i čtyřletí Copper Scape (Cityscape) a Hello Bella (Fast Company), kteří však budou dávat přednost tuzemským drahám a delším dostihům nižších kategorií, starý matador Coltyn (Stormy Jail) se bude jako dosud držet na distancích 1400 - 1600 metrů.

Zatímco na rovinové koně start v nové sezóně teprve čeká, z překážkové části trenérského úseku Zdeňka Seménky už letos vyběhli čtyři koně. Patří k nim i sedmiletý Államfö (Latin Love), jemuž však sezónní debut mu moc nevyšel. "V Pise udělal na skoku chybu, udeřil se a pak z dostihu vycouval," vysvětluje trenér, který nyní plánuje start v Česku nebo Bratislavě a přesun do steeplechase.

Arc En Ciel (Hannouma), který loni běhal pouze v Itálii a získal jedno vítězství, by měl i nadále dávat přednost dostihům na Apeninském poloostrově. "Nejspíše handicapové steeplechase v Meranu," plánuje trenér. Podstatně větší starosti mu dělá pětiletá Manorie (Literato), která do překážkového provozu přešla v loňském roce. "Nechce moc spolupracovat, v dostihu letí a pak dělá chyby a i na kolotoči do všeho ráda mlátí. Snad už se zklidní a bude s ní lepší spolupráce," doufá trenér, který pro ni připravil program na českých drahách ve steeplechase dostizích.

ArcEnCiel
Arc En Ciel

Doménou Godsalina (Timos) budou letos pardubické krosy ("uvidíme, kam až to v nich dotáhne"), o dva roky mladší Valdobbiadene (Hannouma) po loňských zkušenostech z bumperů by měl přejít na proutěné překážky. "V práci je super, ale trochu se stresuje a musí skákat pořád stejné skoky, takže začne na proutěnkách a uvidíme," říká trenér.

Už dva starty v nohách má letos Younes (Nicaron), který po třetím místě v Gd3 proutěnkách v Pise uzavřel na stejné dráze doběh v dostihu o dvě kategorie výše - v Gd1. "Poslední start se mu moc nevyvedl, ale je to velmi slušný kůň s budoucností. Má francouzský handicap, tak mu teď budeme ve Francii hledat vhodný dostih, aby v Itálii neběhal proti Skins Rockovi, který reprezentuje stejnou stáj Evy Píšťkové."       

Punch du Rheu (Saint des Saints) se v prosinci vrátil na dráhu po zranění a desetiměsíční pauze, start v Pise ale nadělal trenérovi hodně vrásek. "Dostal takový handicap, že se nám zavřely dveře do Itálie, takže bude běhat ve Francii, aby si obnovil handicap tam."

Hodně vysoké mínění má trenér o šestiletému Elsidovi (Sidestep), který loňskou sezónu zakončil prvním vítězstvím v krosu v Pardubicích. "Na takového koně jsem čekal, je to dříč, super skokan, kterému je jedno, po čem běží. Letošní sezónu zakončí Cenou Vltavy nebo Cenou Labe a jestli bude zdravý, je to do budoucna kůň pro Velkou pardubickou."

Elsid
Uvidíme Elsida takhle i nad Taxisem?

Jako nadějného překážkového koně vidí trenér i účastnici předloňského derby Subarayu (Gutaifan). "Je sice trochu falešná, ale se stínidly to bylo už někde jinde. Skokansky je výborná, je to nadějná kobylka především pro Itálii.

Smolnou sezónu měl loni Sirius (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit), který poslední tři starty, ovšem absolvované v sezónách 2020 a 2021, proměnil ve vítězství a od předloňského června nestartoval. "Loni už byl na startce, ale píchl si trn nebo co do zadního kloubku. Nakonec se dal do pořádku a teď vypadá jako pětiletý," říká trenér o desetiletém valachovi své dcery, s níž plánuje starty v Lysé a dalším menších drahách.Procházku překážkové části stáje zakončíme u tří nejtřídovějších koní. K těm už patří pětiletý Machinos (Penny's Picnic), který loni neprohrál v žádném ze čtyř startů a to včetně dvou Gd2 proutěnek. "Ukázal hodně velkou třídu, ale jak chodil těžké dostihy, tak se to na něm trochu podepsalo," vysvětluje trenér, proč Machinos od června neběhal. "Teď už je zase v tréninku, začne Itálií, ale podle mě by se neztratil ani ve Francii, pro ni mluví i tamní lépe připravené dráhy," míní trenér. "Že má klasu na Francii je přesvědčen i Honza Faltejsek," dodává.

Výbornou sezónu měl loni Skins Rock (Skins Game), jedna ze stálic Seménkova týmu, který vyhrál čtyři dostihy včetně Gd1 Gran Corsa Siepi d'Italia. "Překvapil mě, že i v 8 letech dokáže vyhrát největší siepi. Bohužel na podzim při Gran Premiu pršelo, klouzalo mu to a on je na sebe opatrný, tak z toho bylo jen čtvrté místo." Poté trenér naordinoval svému svěřenci odpočinek, nyní se vrátí do tréninku. "Plánujeme pro něj čtvery největší proutěnky v Itálii a věřím, že se v nich neztratí," dodává.

skins rock
Skins Rock, foto Adriana Šmídlová

Posledním ze ří desítek svěřenců Zdeňka Seménky je jedenáctiletý Quinze de la Rose (Turtle Bowl), který už letos stihl dva starty na mítinku v Pise. "Také se rozbíhá po loňském zranění," říká o valachovi, na jehož přípravě se podílí Jan Faltejsek a s nímž plánuje i francouzské starty. "Domluvili jsme se, že do Francie nejprve potřebuje si udělat handicap, pak by mohl zkusit v Aix-les-Bains kros, co tam loni běžel," plánuje trenér, který ale nezastírá, že se na jeho svěřenci pomalu začíná projevovat vyšší věk.

S loňskou sezónou byl trenér samozřejmě spokojen, ale uvědomuje si, že si nasadil laťku hodně vysoko. "Je to díky tomu, že mám skvělé majitele a výborný tým, který se nemění," vysvětluje. "Máme víc koní, jak ty už osvědčené, tak nováčky, na které se těším, tudíž se budu snažit na loňské výsledky navázat," říká. "Rád bych poděkoval lidem kolem sebe a věřím, že když budou koně zdraví, letošní sezóna nemusí být špatná," uzavírá Seménka.

Miloslav Vlček
foto Petr Guth, Andrea Zavadilová, Adriana Šmídlová a archiv trenéra     

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net