S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
Jedním z našich největších soukromých tréninkových center je Světlá Hora na Bruntálsku, kde se trenér Olehla se svým týmem stará o více než tři desítky koní.
Loni se zástupcům střediska dařilo výborně v klasických dostizích, letošní tříletí ale nebudou dosahovat kvalit French Quebec, Dessona a Starbucka. Trenér Olehla tak bude spoléhat hlavně na čtyřleté a starší koně, kde má i svěřence perspektivní pro zahraniční starty.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní v tréninku: 31
Koně, kteří odešli po sezóně: Arcibaldo, Color Man, Anjou (chov)
Koně přihlášení do derby: žádní
Stájový personál: Vladimír Lempochner, Jan Odložil, Tomáš Vodrážka, Žaneta Krelíková, Pavla Hýblová, František Dani, Diana Vávrová, vypomáhají i dcery trenéra a amatéři
První jezdec stáje: dohoda do překážek s Jaroslavem Myškou
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Sestava našich rovinových koní z hlediska klasických dostihů není tak ambiciózní jako v předchozích letech, žádného koně jsme do klasik nehlásili. Hodně z nich je pozdních,“ říká na úvod tradičního předsezónního povídání trenér Olehla.
Dvouletí koně jsou ve Světlé Hoře tři. Trautenberg (Enjoy Plan – Tanečnice) pana inženýra Ševčíka je malý a jak trenér upozorňuje, jeho pedigree ho předurčuje spíše k využití v překážkovém provozu. „Má tedy na vše čas.“ Další dva zástupci nejmladšího ročníku jsou z chovu Dr. Liptáka a zatím nemají jméno. „Ryzák po Adlerflugovi je velký, bude pozdní. Ze syna Sholokhova a klisny Doctorky roste moc pěkný kůň, uvidíme, jak na tom bude po psychické stránce. V tuto chvíli je ale předčasné hovořit o tom, kdy by některý z našich dvouletých mohl zahájit kariéru.“
Foto: Stáj Karola Liptáka bude reprezentovat dvouletý syn vítěze Deutsches Derby Adlerfluga (In The Wings)
Koní v klasickém věku je ve Světlé Hoře šest, z toho čtyři patří stáji Wrbna Racing. Pan Šedivý se přemístil začátkem roku dva potomky Rosensturma, hřebce Royal Richard a klisnu Viva Lea. „Hřebec byl při svém druhém startu druhý a Viva Lea při svém posledním dvouletém běhání doběhla třetí. Oba normálně pracují, ale nejsou u nás dlouho, tak je brzy na nějaké prognózy. Mě osobně se jeví jako zajímavější klisna, možná bychom ji mohli hlásit do Slovenského Oaks.“
V kolekci tříletých domácí stáje je i již třetí potomek skvělé Registany valach Rafa (Linngari). „Je stejně jako všichni Registanini potomci malý. Dlouho mu trvalo, než začal růst, a teď své vrstevníky dohání. Jako malý zažil těžké období, kdy jsme vozili Registanu po špitálech, tak byl rozmazlený až drzý, ale už se ve všem zlepšuje. Měl by začít svou kariéru bumpery, čeká ho tedy překážková kariéra.“ Debut bude čekat i na klisnu Stingirl (Magnus – Sweet Answer), která na rozdíl od Rafy hodně narostla. „Ta skáče jako Pán Bůh, měla by jít raději na parkury, té je snad na dostihové překážky škoda,“ směje se MVDr. Olehla. „Pravděpodobně začne nejprve po rovině, ale těším se na ní na skocích.“
Foto: Syn Sholokhova a klisny Doctorca (Dr Fong - Sentee, Montjeu)
Napajedelský odchovanec Stretton už jednu dostihovou zkušenost má: „Je to těžký kůň. Loni vypadal, že bude už hotový, ale oproti loňsku je teď zase „rozházený“, začal růst a je přestavěný.“ Linamixova vnučka Catherine Bond (Forever Bond – Catamixa) jako většina tříletých ve Světlé Hoře nemá ještě dostihovou zkušenost. „Měla zdravotní problémy s kostrou, vrací se do tréninku.“
Silné zastoupení mají ve stáji MVDr. Olehly čtyřletí koně. Z nich byla loni největší hvězdou French Quebec Dr. Charváta, která vyhrála Jarní cenu klisen a další dva ceněné dostihy a zaznamenala i dvě umístění v dalších klasických dostizích a druhé místo v milánském dostihu Graded 3. „Ta samozřejmě zůstává na rovině, je tím nejlepším, co tu máme. Rádi bychom s ní jezdili do zahraničí, a tak čekám, jak situace v Itálii dopadne, nejradši bychom jezdili do této země. Francie je daleko a je tu velká konkurence, Německo také není pro nás nejvhodnější.“
Čtvrtý ze Slovenského derby a třetí ze Saint Legeru Desson stáje Agrolipt ČR by měl také ještě absolvovat rovinové dostihy, ale pokud se mu nebude dařit podle představ, není vyloučený jeho přechod na překážky, protože podle slov trenéra Olehly mu skákání v práci jde dobře.
Dalších šest koní narozených v roce 2009 se již bude věnovat překážkám. Je mezi nimi i Betpaka Dala, který je tu od července. „Ten se potřeboval najít. Když přišel, byl pod tlakem, pořád někam letěl.“ Do špičky tříletého ročníku patřil loni také Starbuck, který korunoval svou kariéru druhým místem v Saint Leger. „Starbuck moc nevyrostl, ale skáče v tréninku výborně, takže ho budeme směřovat již na překážky. Je vykastrovaný, stejně jako Reaper.“ I pro syna Registany má MVDr. Olehla slova chvály: „Je moc šikovný, skáče bohovsky. Myslím, že nebude své matce dělat ostudu...“
V týmu jsou i dva čtyřletí koně, jejichž dostihová kariéra je zatím nepopsaným listem. Charmanta (Magnus – Charming Heights) je polosestrou Charleye: „Je veliká, proto zatím neběhala. Plánujeme pro ni první starty v bumperech.“ Francouz Celadon (Sin Kiang – Cardamine) kupovaný pro stáj Dr. Charváta jako roček s výhledem do překážek zatím svému trenérovi radost nedělá: „Skákání v hale mu zatím nejde tak, jak jsem si představoval. Je hodně nejistý.“
Skupinu osmi koní tvoří v přípravě trenéra Olehly pětiletí plnokrevníci. Je mezi nimi i prvorozený potomek Registany, maličká, ale šikovná Regine. „Skáče velmi dobře a loni měla dvakrát smůlu, že jí pod nohy upadl kůň. Pardubice vzhledem k její postavě jsou pro ni zřejmě moc, a tak ji nejspíše budeme vybírat dostihy v Bratislavě, Slušovicích, Lysé nebo Kolesách.“ Velmi dobře skáče i další klisna Stromboli, ale měla zdravotní problémy a tak začne sezónu později.
Polský Mirador (Jape – Marea) zatím neběhal, byl stažen z polského tréninku, protože byl hodně pozdní a čeká ho tedy debut. Kolonos byl loni nabízený na Středoevropské aukci plnokrevníka, ale neprodal se. „Ukazuje se dobře v tréninku, ale měl problém v hlavě, v dostihu se mu moc nechtělo utíkat.“ Zástupce dostihových barev JUDr. Charváta Manifestation loni většinu svých dostihů na třech závodištích nedokončil, přitom ukázal v Anglii slušnou třídu. „Mohla to být smůla, ale může to být i psychický problém, uvidíme.“ říká trenér.
Nováčkem v týmu je zajímavá posila z Polska, pátý ze Saint Legeru Tudul (Jape – Tudela), jehož matka je polosestrou Tiumena. „Má již překážkové zkušenosti z Polska, vyhrál tam dostih přes proutěné překážky. Je to velký kůň.“
Foto: Polský Tudul
Hegnus na sebe loni nejvíce upozornil třetím místem v jedničkové Ceně ČASCH a MVDr. Olehla neskrývá, že ho považuje za příslib do budoucna. „Vyzrál na vynikajícího překážkového koně, je jako víno.“ Dvě snadná vítězství v Itálii loni v září ukořistil My Old Husbands, ale podle slov trenéra Olehly měl po nich zdravotní problémy a není zatím jasné, kdy se vrátí do dostihového dění zpět.
Mezi třemi šestiletými koňmi zraje v hodně dobrého koně Cherwick. „Do Velké ale ještě má čas, i když jeho program se bude odehrávat v Pardubicích. A na tuto dráhu bude směřovaný i Pareto, u kterého se ukázalo, že italské dostihy pro něho nejsou to pravé.“ Naopak v Itálii se loni velmi dařilo zástupci Stáji Charvátová Khalshanimu, který po druhém místě v Gr. 1Gran Corsa siepi di Merano podlehl jen Gejzíroví v pardubické Stříbrné trofeji. „Rádi bychom ho zase směřovali do Itálie, a možná i do jeho rodné země. Ale potřeboval si odpočinout, není kam spěchat.“
Od Josefa Váni přešel po sezóně do zdejšího střediska Oriental Lion, který loni své nejlepší výsledky předváděl na závodišti v Lysé nad Labem. „Měl problémy s kloubkem, ale je to již v pořádku. Pokud nebude mít na Pardubice, bude běhat na menších závodištích, podobně jako Regine.“ Zdravotní problémy měl loni i Demon Magic, který již svému majiteli stáji Wrbna Racing přinesl řadu hodnotných výsledků v Itálii včetně loňského třetího místa v Gr. 1 Gran Premio Merano. „Potýkal se se svalovými problémy, ale už je to lepší. S ním zůstávají italské plány, a možná bychom zkusili i Francii.“
Do Velké pardubické budou opět chystáni Klaus a Ronino. „S Klausem nám bohužel Velká nevyšla, přitom jeho předešlé výsledky vypadaly slušně. Naopak Ronino se zapojil do dostihového dění v podstatě až v září a dařilo se mu výborně.“
Tréninkové středisko ve Světlé Hoře je v tuto chvíli naplněno až po strop, jak doktor Olehla spokojeně říká. A kdo se v sezóně bude objevovat v sedlech jeho svěřenců? „Rovinové koně budu řešit případ od případu, ale pro překážky máme dohodu s Jardou Myškou. Podařilo se mi prosadit překážkové dostihy pro mladé jezdce. V nich bych dal rád příležitost Janu Odložilovi a Tomáši Vodrážkovi, kteří v tréninku odjezdí koně k mé spokojenosti, ale potřebují získat zkušenost v dostizích.“ Zkušený trenér si pochvaluje i průběh zimy, který umožňuje dobrou přípravu koní před sezónou. „V tuto chvíli tu leží asi 30 centimetrů sněhu, můžeme tedy pracovat dobře na dráze i v hale.“ (mze)
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji