Loňský rok byli svěřenci trenérky Syslové k vidění jen v menších dostizích. Stáj opustil úspěšný bělouš Sater, který bude trávit zasloužený důchod u svého majitele, a k dispozici nebyl ani Sherardo, který loni odpočíval. Pro letošní rok ale vypadají ambice stáje mnohem růžověji. Sherardo je zpět v plném tréninku a jeho majitelé se těší na start ve Velké pardubické. A vůbec poprvé trenérka chystá koně i do klasických dostihů. Jak ale zjistíte z předsezónního rozhovoru, v početně malé stáji v Klokočově je nadějných koní ještě více.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 9
Odešli po sezóně: Mybingo, Lautaro, Sorent, Sater
Přihlášky do klasických dostihů: My Charlie Man
Stájový personál: Nikol Straková, vypomáhá Petra Svrčková
První jezdec stáje: stáj nemá
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Největším majitelem ve středisku Lenky Syslové v Klokočově je Antonín Šimera, jehož stáj čítá tři dostihové koně. Účastník Červnové cross country Válečníka z roku 2012 Matt se bude vracet po téměř dvou letech do dostihového dění. „Hlavně si přeji, aby byl zdravý,“ říká na konto devítiletého Magnusova syna trenérka Syslová. "Je to kůň, kterému dost věřím a přirostl mi k srdci. Před úrazem chodil krátké steeplechase, ale teď se mu budeme snažit vybírat delší dostihy. Pokud se s delší distanci vypořádá a bude v pořádku, měly by být jeho cílem krosy v Pardubicích a jako sezónní vrchol Cena Vltavy nebo Cena Labe.“
O rok mladší Sardonyks čeká na své první vítězství. „Není tak třídový, je to kůň pro nižší kategorie dostihů. Vždy nějakou tu korunku domů přiveze, ale ne a ne zvítězit...“ Naopak od teprve pětiletého Lauriana, který loni potěšil vítězstvím v Brně, čeká trenérka více. „Zkraje sezóny ho budeme posílat na menší závodiště, aby ještě získával zkušenosti. Ale na podzim už bychom ho mohli směřovat do Pardubic. Hodně si od něho slibuji, je to talentovaný kůň a věřím, že se ambice naplní.“
FOTO: Naděje trenérky Syslové do Velké pardubické - Sherardo
Stáj www.fotokisza.com známého fotografa a jeho manželky se těší na návrat desetiletého Sherarda, který naposledy běhal v srpnu 2012. „Majitelé by ho rádi viděli na startu Velké pardubické a já samozřejmě také,“ prozrazuje trenérka. „Kdyby mu to distančně nesedělo, bude startovat v kratších klasikách nebo cross country. Ale musím říci, že v tréninku šlape úžasně, zřejmě mu ta pauza prospěla. Měla jsem obavy, že toho bude hodně co dohánět po tak dlouhé dovolence, ovšem realita mě těší. Při tom je mu už deset let a běhal již jako dvouletý. Jeho prvním startem by měla být Zahajovací steeplechase. Pokud mu zdraví vydrží vím, že se na něho můžu spolehnout."
Jedním z mladších koní ve stáji je kolegyně Sherarda Princezna Arabela, která loni jako dvouletá startovala třikrát bez umístění. „Majitelé by s ní už rádi letos přešli na proutěné překážky. Už je zaskákáná, ale já bych ji zatím raději ponechala na rovinách. Zdá se mi pořad ještě zelená a pátrám po jejím distančním optimu.“ Reprezentant stáje Jezdecké potřeby Ostrava Decorus jako dvouletý zvítězil ve dvou dostizích včetně Ceny Masise. Loni jako čtyřletý již absolvoval dva starty na překážkách a v obou se umístil. „Decorus mě přechodem na překážky moc potěšil. Není vždy jednoduché sprinterovi vysvětlit takovou změnu. Je to výborný skokan a přesto, že je menšího vzrůstu, má síly na rozdávání. Mám s ním velké ambice. Doufám, že bude startovat v nějaké cross country při mítinku Velké pardubické.“
FOTO: dvouletá Be Best
Středisko Klokočov má i dva juniory. Jedním z nich je hřebec německého chovu po plemeníkovi Observatory. „Zatím nemá jméno. Je docela malý, ale roste. Dobře spolupracuje. Je to ještě hříbě, ale původ napovídá, že by v budoucnu mohl být dost zajímavým koněm. Jeho polobratr zvítězil v Německu a v Rakousku. Byl dokonce druhý v rakouském St. Legeru. Z jeho rodiny ale vybíhali koně až později, i ve čtyřech letech. Našemu prckovi dáme taky čas, pokud ho bude potřebovat.“
Dalším dvoletkem je klisna Be Best (Two-Twenty-Two Be Knows), tedy polosestru Be Japea. „Jeví se zatím úplně super,“ chválí trenérka mladou klisnu. „V boxe ostrá, pod sedlem miliónová... Je docela velká a vypadá výborně. Už teď je sní práce spíše jako s tříletou.Vše hned umí, rychle chápe a pohybově radost pohledět.“ A na závěr jsme si ve výčtu nechali vůbec první naději trenérky do klasických dostihů, hnědáka My Charlie Man stáje KR Ostrava a.s., který loni debutoval čtvrtým místem. „Přihlásili jsme ho do všech klasických dostihů. Ráda bych ho viděla už na startu Velké jarní ceny, ale tam bude záležet na tom, zda se do ní kvůli handicapu dostane. Loni se trápil s klasickými růstovými problémy, proto ten pouhý jeden start. Ale už v debutu ukázal, že špatný by neměl být. Žokej Milan Zatloukal si ho moc pochvaloval a v dostihu porazil i pozdější vítězky Lužnici a Sázavu. Distančně by měl být asi spíše na kratší dostihy, i když jako úplný sprinter se mi nejeví. Jeho matka měla i několik úspěchů na 2000 metrů, tak snad se trochu pomamil a případný start v derby nebude nereálný."
FOTO: My Charlie Man přihlášený do klasických dostihů a Laurian
Lenka Syslová patří k těm trenérům dostihových koní, kteří by raději připravovali v zimním období své koně na sněhu. „Měli jsme holomrazy, takže jsme improvizovali s koňmi i hale, kde máme nezamrzající povrch, což samozřejmě nemůže úplně nahradit práci na dráze nebo v terénu. Přesto myslím, že v tréninku nijak oproti plánu nezaostáváme. Koně vypadají dobře a jsou v pohodě, takže myslím, že vyběhneme s některými již v dubnu.“ (mze)
FOTO: Zenon Kisza
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla