Pro trenéra Jozefa Pirucha bude Armitagův start osmým pokusem o úspěch v Českém derby. Nejblíže mu dosud byl při svém zatím posledním pokusu před 7 lety, kdy jeho svěřenec Taggerton doběhl třetí za Mister Aviation a Talarem. Stejně jako Taggerton i letošní naděje Armitago hájí barvy stáje MPL Racing CZ slovenského majitele Miroslava Piskly, který už chuť vítězství v Derby okusil. Ale nikoliv u nás ani na Slovensku, ale v Rakousku.


 

dres  ARMITAGO (FR) 
Kalatos - Alphabetique (Zieten)
Majitel
: MPL Racing CZ
Chovatel: Westminster Race Horses GmbH
Trenér: Jozef Piruch
Jezdec: ž. Jaroslav Línek
Vývoj handicapu v ČR: 61/60 - 60 - 60 - 60 - 73

Kariéra:
Armitago byl zakoupen privátně jako nestartovavší dvouletek

Armitago je dalším z nezvítězivších koní na startu letošního Českého derby. Kariéru zahájil v polovině srpna loňského roku v Bratislavě, kde finišoval druhý ve dvojce na 1400 metrů. Poté, co v další bratislavské dvojce nedlouho po startu klopýtl a ztratil jezdce, jej trenér nasměroval do trojky na míli ve Slušovicích a opět z toho bylo druhé místo. Po dvou druhých místech se Armitago ocitl na startu dostihu, který měl jeho třídu důkladně prověřit - největší slovenské zkoušky pro dvouleté Karpatské ceny, ale po rychlém úvodu pod jeho taktovkou a aktivním průběhu se už v závěrečném oblouku začal propadat a do cíle docválal poslední.
Do nové sezóny vstoupil hned v jejím prvním dostihu, mostecké trojce na 1400 metrů, kde se střetl s Polish Kingem a Markonim LP. I ten z velké části odvodil hlava hlava se Secret Passion, která mu v cíli utekla a přešli přes něj i nedělní soupeři Polish King a Markoni LP (záznam). Navzdory solidnímu výkonu se mu nepodařilo zvítězit ani když jej trenér poslal do dostihu o kategorii níž - do chuchelské čtyřky na 1600 metrů, ve které obsadil třetí místo. Do dostihu ale odskakoval z boxu č.16, na startu lehce zaváhal a v oblouku hodně obíhal. Vytrvaleckou distanci si vyzkoušel na konci června ve Slušovicích, kde v trojce na 2200 metrů opět ztratil na startu a v cíli stačil jen na čtvrté místo. Výkony, které handicapeři ocenili na 60 kilogramů, by jej neopravňovaly ke startu v Derby, pak se ale postavil starším v Ceně města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího (I.k., 2000 m) a po velmi solidním pátém místě (záznam), 6 1/2 délky za Black Canyonem, jeho rating vystřelil o 13 kilogramů výš.

Rodokmen:
Armitago je synem plemeníka Kalatose (Big Shuffle), mílaře mj. úspěšného v Badener Meile (Gr.3), který uměl solidně zaběhnout i dva kilometry.
Matka Alphabetique (Zieten) vyhrála jako dvouletá jeden dostih na 1500 metrů a nikdy nešla delší dostih než míli. V chovu dává koně podobných distančních dispozic, což nám může potvrdit i Armitagova polosestra Affinity, kterou svého času připravoval Václav Luka mladší.

Resumé:
Není příliš rychlý z boxů a ač ve Varech předvedl zatím svůj nejlepší výkon a v závěru neuvadal, nejsem zcela přesvědčen o jeho schopnostech prostát 2400 metrů. Výsledek z Varů může být náznakem růstu formy, přesto pro nás zůstává jedním z outsiderů dostihu.


Předchozí vizitky:
1. JOGANVILLE

2. POLISH KING
3. FRAGA
4. TROOP COMMANDER
5. COTE JARDIN
6. ZARIYANNKA
7. KENSHIBU

8. FRANCIMOR
9. SWINGING THOMAS
10. VIVIENNE WELLS
11. RATE
12. MARKONI LP 
13. RUSEL    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net