Opasan frPřed 22 lety v Českém derby poprvé od rozdělení republiky a také zatím naposledy uspěl kůň trénovaný na Slovensku. Tehdy jím byl skvělý Temirkanov, kterého ve Veľkém Grobu tehdy připravoval Arslangirej Šavujev. Od dob Teddy Ready, který však krátce po startu ztratil jezdce, neměl slovenský turf v našem derby tak silného zástupce. A asi nikdy v historii nepotřeboval zahraniční úspěch tak jako v současnosti.

dres  OPASAN (IRE)
French Navy - Ouija's Sister (Groom Dancer)

Kariéra:
Opasan byl zakoupený stájí Bormann jako roček na Tattersalls December Yearling Sale za 5.500 gns

Jako dvouletý absolvoval Opasan 4 starty. Kariéru zahájil již na konci června třetím místem mezi nezvítězivšími na 1000 metrů. O tři týdny později skončil šestý v Ceně Muscatite na 1200 metrů a poté čtvrtý na míli opět mezi nezvítězivšími. Že by mu měly více sedět delší distance ukázal v Odvetné ceně (II.k., 1800 m, záznam), v níž jistě zvítězil.
Koronavir a problémy bratislavského Závodiska nasměrovaly další Opasanovy kroky na české dráhy. Nejprve lehce vyhrál první derby trial Cenu Nadace města Karlovy Vary (II.k., 3, 2000 m, záznam) a poté i druhý trial Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., 3, 2200 m, záznam), V něm podal ještě lepší výkon, opět útočil ze zadních pozic a předvedl pěkný finiš, byť stejně jako ve Varech, se celou cílovou rovinu tlačil k vnitřní bariéře.

Rodokmen:
Opasan je synem vítěze 11 dostihů (včetně čtveřice Gr.3) od míle do 2000 metrů French Navy (Shamardal), působícího od roku 2016 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, kde připouští za 4.000 €. Letos má tedy první tříletý ročník a Opasan je jedním z deseti jeho vítězů, zatím žádný neuspěl v blacktype dostizích.
Matka Ouija's Sister (Groom Dancer) neběhala, Opasan je jejím pátým startovavším potomkem a druhým vítězem po Abrahams Blessing, který ač byl synem rychlého Fasliyeva (Nureyev) vyhrával na utravytrvaleckých distancích. Bába Cruinn a Bhord (Inchinor), vítězka 3 dostihů, je polosestrou evropské šampiónky a sedminásobné Gr.1 vítězky Ouijy Board (Cape Cross), matky vítěze Epsom Derby Australia (Galileo).

Resumé:
V obou letošních startech smetl konkurenci a jak svým projevem a výkony na 2000 a 2200 metrech,  tak i rodokmenem by neměl mít problém s distancí. Protože absentoval ve Velké červnové, nesešel se dosud se Zariyannkou, Ratem, Markonim LP či Swinging Thomasem, i přesto ale vypadá na jasného favorita jubilejního ročníku Českého derby.