Královna evropského turfu Enable (Nathaniel), které loni Waldgeist (Galileo) zmařil naděje na to stát se prvním trojnásobným vítězem Prix de l'Arc de Triomphe v historii, je znovu v čele sázkové nabídky říjnového vrcholu evropské sezóny.

 
Pod svěřenkyní Johna Gosdena se před necelým měsícem zatřásl trůn, když v sezónním debutu v Coral-Eclipse Stakes nestačila na godolphinského Ghaiyyath (Dubawi) a den předtím excelovala tříletá Love (Galileo) v Epsom Oaks (Gr.1). Bookmakeři zareagovali okamžitě a svěřenkyně Aidana O'Briena Love přeskočila Enable v ante-post sázkové nabídce Prix de l'Arc de Triomphe.

To už ale neplatí. V King George VI and Queen Elizabeth Stakes sice Enable před 5 dny porazila jen dva soupeře, ale excelentní výkon, tolik odlišný od projevu z Eclipse, jí znovu vynesl do čela sázkové nabídky Arc. Racebets ji aktuálně nabízí v kurzu 3,75:1, zatímco Love má kurz na vítězství sice nepatrně, ale přece jen vyšší - 4:1.

Trojkou v sázkové nabídce je Ghaiyyath (Dubawi) s kurzem 9.1, za kterým následuje čtveřice nabízená v kurzu 15:1 - vítězové posledních dvou ročníků francouzského derby Mishriff (Make Believe) a Sottsass (Siyouni), letošní epsomský hrdina Serpentine (Galileo) a také čerstvý vítěz a nový rekordman Goodwood Cupu Stradivarius (Sea The Stars). Ten sice exceluje hlavně na ultravytrvaleckých tratích, ale jeho trenér John Gosden, mj. připravující vedle Enable i Mishriffa, nevyloučil možnost, že se jeho dva šampióni v Arc skutečně střetnou.

Zatím však více než souboj Enable se Stradiraviem poutá pozornost případné střetnutí Enable s Love. Mohlo by k němu dojít dříve než v Arc - obě klisny jsou hlášené do Yorkshire Oaks, v nichž bude loňský start-cíl triumf obhajovat Enable. Love ukázala výbornou třídu už jako dvouletá, kdy v Curragh ovládla Moyglare Stud Stakes (Gr.1), letos však září ještě více. Nejprve s náskokem 4 1/4 délky vyhrála 1000 Guineas, poté udělila soupeřkám devítidélkovou lekci v Epsom Oaks.  Dnes je podle World Best racehorse Rankings nejlépe hodnoceným tříletkem na světě (společně s japonským Contrailem) a její souboj s Enable je rozhodně jednou z nejočekávanějších dostihových událostí letošní evropské sezóny. (miv)
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking