Kabelkov hana5Další jedničkový úspěch skvělé Welluncy, kvalifikační triumf Talenta a jeho následné druhé místo ve Velké pardubické - to byly největší loňské úspěchy trenérky Hany Kabelkové, připravující nyní dvě desítky koní ve středisku Vápenný Podol. S Welluncou se po sezóně rozloučila - jedna z nejlepších klisen tuzemského chovu posledních let odešla plnit své mateřské povinnosti. Zato Talent, hrdina Velké pardubické 2021, ve stáji zůstal, aby se v říjnu znovu pokusil o obhajobu předloňského triumfu. Pokud vše půjde podle plánu, nebude druhou říjnovou neděli jediným svěřencem Hany Kabelkové, který o pětimiliónovou dotaci bude bojovat.

 
Také Hana Kabelková, navzdory dlouhotrvajícímu trendu snižování počtu koní v tuzemském tréninku, má nyní v přípravě více koní než loni. Aktuálně jich v naplněné stáji, kterou sdílí s Martinem Liškou, připravuje dvacet. Od dvou zástupců nejmladšího ročníku až dvanáctiletého Talenta. 

Oba dvouletí reprezentují domácí chov. Anonymous (Pouvoir Absolu - Ale Ambrosio, Big Bad Bob) je odchovancem majitele stáje EPICOS Daniela Adama, Inovace (Egerton - Ines, Lope de Vega) pochází z Napajedel. "Anonymous je velký, krásný, korektní hřebec, typ koně do překážek, na kterého bude třeba počkat. Inovace, klisna z posledního Egertonova ročníku, je také moc pěkná. Budu dělat maximum, aby letos vyběhla," popisuje své juniory trenérka.  

Anonymous Inovace
Anonymous  Inovace 

 

Tréninkové středisko: Vápenný Podol
Počet koní: 20
Odešli z tréninku po sezóně: Wellunca
Přihlášky do klasických dostihů: Amber Rose (Oaks), Caravelle Ardente (Oaks), Rapetti (Oaks), Caesarius (St. Leger) 
Stájový personál: Martin Liška, Jiří Kousek, Martin Málek, David Nevřala, Jiří Glacner, Ester Leszkowová, chuchelské učnice Aneta Laňová a Nikola Zámečníková, Ema Nyklová, Tereza Motlová, Patrik Tapušík


Z šesti tříletků jsou čtyři hlášení do klasických dostihů. Patří k nim i hnědka Amber Rose (Egerton - Ale Ambrosio, Big Bad Bob), polosestra výše zmíněného Anonymouse, která je společně se dvěma dalšími klisnami trenérky Kabelkové hlášena do Oaks. "Je docela narostlá a nevypadá špatně, ale jako dvouletá se zranila v boxe a měla dlouhou pauzu, tak o ní toho moc nevím," říká trenérka o dosud nestartovavší klisně. "Její máma běhala překážky, tak když jí to nepůjde po rovinách, zamíří vstříc překážkové kariéře," uvažuje.  

AmberRose
Amber Rose

Druhá z Oaks adeptek Caravelle Ardente (Birchwood) loni sice jeden start stihla, ale trenérka jí vidí jako pozdního koně. A to i kvůli zkušenostem s Furtfitem, který je též potomkem plemeníka Birchwood (Dark Angel), jehož produkce se projevuje zřejmě dost jinak než sám Birchwood. "Oni vypadají, že už jsou k běhu, ale není tomu tak. Caravelle je moc hezká, snaživá, ale je třeba jít ještě dát čas. Má však ranější matku než Furtfit a budu se moc snažit, aby se do Oaks dostala."

Hodně podobně je na tom i napajedelská rodačka Rapetti (Pouvoir Absolu - Rapet, Camacho), která má také v nohách jeden start a též nepatří k nejranějším. Naopak. "Podle rentgenu růstových zón je hodně pozdní, měla i šimbajny, start absolvovala jen proto, že majitel si přál, aby měla nějakou zkušenost. Je hodně v typu svého otce, pěkně pracuje, myslím, že by mohla udělat majiteli radost."

Čtvrtým potenciálním klasikem je do St. Leger přihlášený Caesarius (Egerton - Cassie, Alexandros), který absolvoval dokonce tři starty, nicméně trenérka to dnes vidí jako chybu. "Posledním startem zklamal, asi jsem na něj měla počkat, ale v práci se ukazoval moc dobře a navnadil mě. Je to moc pěkný kůň v Talentově typu, takový klasický Egerton," míní trenérka.

Jack Tcheque Askerana
Jack Tcheque  Askerana


Zbylí dva tříletí jsou oproti výše zmíněným vrstevníkům výrazně pozadu. Jack Tcheque (Chardonney Tcheque), jehož matka Jackie (Elusive City) je polosestrou derby vítěze Josepha (Lando), přišel do stáje až loni v dubnu. "Přišel celej divnej, ale strašně se zvedl," popisuje jej trenérka. "Vypadá dobře, ale jak přišel dlouho, tak nemá moc napracováno a nemohu ho zatím hodnotit," dodává.

Ještě později přišel do tréninku vnuk slavné Registany Remi (Mikhail Glinka - Regine, Oscar), který se do Vápenného Podolu dostal až na podzim. "Je moc pěkný, silný, korektní. ale teprve jsme ho obsedali. Po zkušenosti s Regaettonem se na něj těším, navíc s ním vstoupili do dostihů noví majitelé, kteří si koupili i jeho matku Regine, tak doufám, že je Remi úspěšně navnadí," přála by si trenérka.

Procházku po starších koních začneme u čtyřleté Askerany (Egerton - Agnes Seice, Strategic Prince), která loňskou sezónu zakončila v Mostě prvním kariérním triumfem. "Dlouho jsme na ni nemohli přijít, jako dvouletá asi dostala "čouda" a ve třech letech si vybrala čas odpočinku. V posledním dostihu jsme jí nechali jít a vyšlo to, ještě ji to zvedlo, tak věřím, že by se letos mohla posunout dál. Je to silná, psychicky vyrovnaná klisna, tak pokud se neposune, půjde skákat."   

Ceasarius Regaeton
Caesarius   Reggaeton


Již zmíněný čtyřletý Furtfit (Birchwood) loni v listopadu v Kolesách absolvoval debut na překážkách, v nichž finišoval na druhém místě. "Poslední start byl pěkný, čekám od něj další posun, ale zase ještě vyrostl, je nohatý a pořád hodně hříběcí, takže myslím, že zlepšovat se bude až příští rok," říká trenérka, která jej již nechá na překážkách, už zkusí těžší skoky a měl běhat v Pardubicích a Wroclawi.

Trochu nešťastným koněm je Maximus Decimus (Maxios), který ač čtyřletý, má zatím za sebou jen tři starty. "Měl vleklé zdravotní problémy, majitel do něj investoval hodně času i financí, tak doufám, že mu zdraví vydrží," vysvětluje trenérka. "Pokud ano, asi začne bumperem při prvních Pardubicích a podle zdravotního stavu budeme zvažovat, co s ním dál."

Stejnou stáj pana Adama reprezentujícího Victory Icona (Sixties Icon) trápily loni celou sezónu šimbajny. "I tak ale v posledním startu naznačil, že něco umět bude. Zůstane na rovině, kde by ve vytrvaleckých dostizích mohl něco ukázat," věří trenérka. Hodně starostí jí přidělal i Red Cliffs (Tiger Groom). "Má dýchací potíže, které se bohužel ani po operaci ve Francii moc nezlepšily," vysvětluje. "Po květnovém startu v Pardubicích měl pauzu, už pracuje naplno, ale na dráhu se vrátí až v druhé polovině sezóny, kdy přejde do krosů. Být vše v pořádku, tak je to velmi dobrý kůň."

S nadějí naopak vyhlíží start sezóny pro pětiletého Reggaetona (Egerton - Regine, Oscar), dalšího vnuka Registany v trenérčině péči, který loňskou sezónu zakončil vítězstvím ve Wroclawi. "Loni se stále zvedal, Wroclaw mu sedla a i když je menší, přes zimu poporostl a je z něj moc pěkný kůň. Běhat bude ve Wroclawi, jen kdyby mu to opravdu bombově šlo, tak můžeme uvažovat o Meranu," plánuje. 

Jeho "strýc" Regtime (Age of Jape - Registana, Tauchsport), který se z červnových Pardubic vrátil ne vlastní vinou zraněný, ve svých šesti letech zůstává nezvítězivší. "Je extrémně pozdní a potřebuje hodně dlouhé dostihy," vysvětluje trenérka. "Zůstane v Pardubicích, i na přání majitele, nové stáje v našem turfu, tak i kvůli němu doufám, že začne ukazovat, co má za krev."

Třída rozhodně nechybí osmiletému Kronprinzovi (Lord of England), který na rovinách prokázal grupovou výkonnost. Od vítězství v Nantes v říjnu 2020 se na dva roky odmlčel, vrátil se při loňských posledních Pardubicích, už jako svěřenec trenérky Kabelkové, pátým místem v krosu, který byl valachovou překážkovou premiérou. "Martinovi se zdálo, že je zraněn, jinak mohl být lépe, ale naštěstí mu nic nebylo. Jeho projev se mi líbil, třídu bezesporu má, projevuje chuť do práce, takže když zůstane zdravý, měl by to být hodně perspektivní kůň do Pardubic," míní trenérka.

Fitmin banner treneri2

Dalším koněm rovinové třídy přecházejícím v rukou nové trenérky do překážkového provozu je osmiletý Sapienti (Egerton - Sapora, Rainbows for Life). "Překrásný kůň, výborně skáče, plný chuti a elánu, tak věřím, že jej překážky budou bavit. Zatím nevím jaké, na tom se domluvíme s majitelem, čemu by dali přednost, pokud Sapientimu půjde všechno stejně dobře."  

Třetím třídovým nováčkem ve stáji, který ale narozdíl o výše zmíněného dua je už více než ostříleným skokanem a vrcholu kariéry dosáhl právě na překážkách, je donedávna na Slovensku připravovaný Star (Sternkönig), který v předloňské Velké skončil na šestém místě. "Majitel ho nám sem dal s tím, aby zkusil Velkou. Už má, co se týká zdraví, ledacos za sebou a majitel si přál, aby ho jezdil Jirka Kousek. V rámci přípravy bude jezdil s Talentem na plavání, na to se moc těším," říká trenérka.

Změna, ale trochu jiného rázu, čeká i jedenáctiletého Lad In (Calming Influence - Lucydara, Dara Monarch), dlouholetého člena tamního týmu. "Zdá se mi, že ho to v Pardubicích už nemotivuje, ve Wroclawi vypadal úplně jinak, tak asi s ním budeme jezdit tam."

Kronprinz Talent Star
Kronprinz  Talent  Star


Prohlídku stáje úspěšné trenérky nemůžeme zakončit jinde než u Talenta (Egerton - Tavbeca, Beccari), nejúspěšnějšího koně stáje. Vítězi Velké pardubické 2021 už je 12 let, ale věk na něm znát vůbec není. "Je plný elánu, v práci hodně nabušený, ani bych to od něj nečekala," říká trenérka, která letos trochu pozměnila jeho objemovou přípravu. Program v sezóně ale bude hodně podobný loňskému. "Pokud bude tak v pořádku, jako je teď, začneme zřejmě zase druhou kvalifikací, pak by jej čekal ještě jeden start a poté Velká pardubická," plánuje trenérka.

A koho v sezóně uvidíme v sedlech jejích svěřenců? "Adam Florian bohužel odešel do Německa, ale prý sem bude na dostihy jezdit, tak bych ráda s ním zase spolupracovala. Stejně jako s Janem Vernerem či Petrem Foretem, které vždy ráda vidím v sedlech našich koní. Na překážky jsme se domlouvali s Pavlem Složilem, má pro nás prostor i chuť, což jsem ráda, a samozřejmě ve stáji máme Martina Lišku a měl by začít zase chodit Adam Čmiel, tak počítám i s nimi," uzavírá trenérka předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Terezz Bartoníková

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net