Vana tomas4Zatímco loňskou sezónu zahajoval v Lysé nad Labem působící Tomáš Váňa s 18 svěřenci, do té letošní vstoupí s třináctkou nadějí. Nadějná Shatra měla problémy se šlachou, Fatra Luc odešel do hřebčína do Vlachovic, kde bude plnit roli plemeníka, již dříve stáj opustil skvělý Aztek, poté i Sea The Night a Step Star ukončili kariéru. Loňskou sezónu, během níž získali jeho koně deset vítězství, hodnotí trenér jako dobrou. "Dobří koně se dobře trénují," komentuje ji trenér. "Ale jen když zůstanou zdraví."


Do nové vstoupí se dvěma dvouletky, oba reprezentují tuzemský odchov. Klisnu Dory (Wireless - Doubravka, Arcano) z vlastního chovu majitele Hynka Licehamra trenér popisuje jako malou, drobnou kobylku. "Je podobná matce, kterou jsem též měl v tréninku. Zatím jí musíme šetřit, až zesílí, začne pracovat víc."

Druhým dvouletkem se syn skvělé Saši (Makfi) hnědák Sašek (Chardonney Tcheque) z vlastního chovu Tomáše Váni, který bude hájit barvy jeho stáje Lascar. "Strašně moc narostl, už teď je větší než matka i otec. Perfektně spolupracuje a už teď projevuje zájem o práci," libuje si trenér, který věří, že se Sašek ukáže na dráze brzo. "Oba rodiče měli ranost a je pravděpodobné, že i přes svou výšku to zvládne také," míní. Hřebec byl odchován ve Střelicích a trenér se netají důvěrou k práci rodiny Kubíčkových, u nichž Saša čeká v březnu svého druhého potomka, jehož otcem bude Eagle Top (Pivotal).    

Sasek
Syn skvělé Saši dvouletý Sašek

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 13
Odešli po sezóně: Zaukhan, Boy Scout, Epic Pass, Sea the Night, Step Star, Shatra, Cidlina, Fatra Luc 
Přihlášky do klasických dostihů: Corsair (Derby, St. Leger), Mr Hammer (Derby, St. Leger)
Stájový personál:  Iveta Váňová, Květa Kačírková, Alena Škotová, Hanka Nikolos, Pepa Galis, dále kovář Libor Kranát a doktorka Schillová s Liborem Hlačíkem

 
Tříletý ročník má čtyři zástupce a ač dva najdeme na přihláškách do klasických dostihů, trenér nevidí ročník až tak silný. Nejvíce věří hřebci Dr. Charváta z jeho vlastního chovu Corsairovi (Zarak - Kolymbia, Kyllachy), který se zatím na dráze neukázal. "Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet, ale zatím všechno zvládá, i když je částečně handicapovaný, protože jako hříbě přišel o pravé oko," vysvětluje trenér, který hřebce skvělého původu nahlásil do obou dlouhých klasik pro hřebce. Na dráze by se měl poprvé ukázat hned v dubnu.

Do klasik je hlášený i Mr Hammer (Highland Reel), který se loni představil na dráze dvakrát, ani jednou se však neumístil. "Je to smolař, měl vleklé zdravotní problémy," vysvětluje trenér loňské výsledky. "Majitel pan Licehamr to s ním chce zkusit jako s hřebcem, tak mu dáme šanci, ale není to srdcem bojovník."

Corsair MrHammer2
 Corsair  Mr Hammer


Další dva tříletci už byli vykastrováni. Irský rodák Elery (Raven's Pass) změnil stáj, nikoliv však majitele, kterým zůstává Ale Škotová. "Loni se dvakrát umístil, takže už ví, proč je tady," říká o něm trenér. Cílem Maybacha (Free Eagle), který absolvoval jediný start v listopadu v Lysé, kde uzavřel tabuli, je získat handicap. Valach Josefa Gálise bude stejně jako loni běhat za stáj VB.

Jako užitečného handicapového koníka vidí trenér čtyřletého Si Su Henki (Protectionist - Symbol Of Gold, Touch Gold) ze stáje pana Štráchala. "Na podzim vyhrál v Lysé a mohl by jít výš. Je to citlivý rošťák, snad už dospěl," popisuje jej trenér.

Stejně stará Leontynka (Washington DC), loňská vítězka z Lysé, je po operaci karpu. "Byla pořád bolavá na nohy, buď karpy nebo šimbajny," vysvětluje trenér. "Pokud jí vydrží zdraví, bude to určitě šikovná sprinterka." Hodně podobný příběh má klisna Micwe (Tagula). "Je také rychlá a bojovná, jenže stejně tak i dost bolavá.

Micwe SiSuHenki2
 Micwe  Si Su Henki


Druhou klisnou pana Rosenfelda v tréninku Tomáše Váni je Triestina (Golden Horn), která loni získala dvě vítězství. "Je to velký dříč, srší energií ať je zima nebo léto. V loňském roce jsme vyzkoušeli delší tratě a asi jí to bude sedět, tak doufám, že by se letos mohla dostat výš," plánuje trenér.    

Ve stáji v Lysé stojí i dva praví sourozenci - čtyřletý Yarmila a o rok starší Yasánek, potomci Dux Scholara (Oasis Dream) a Yes Bubby (Shamardal), vlastní odchovanci Martina Kašpara, běhající za stáj Alegres. "Ukázali, že toto spojení funguje. Yarmila se s dostihy teprve seznamovala a déle jí trvalo, než to pochopila. Přesto si dokázala vyhrát. Z Yasánka vyrostl bojovník a vloni měl opět slušnou formu. Letos by jej majitel rád viděl v Gombě, tak snad se to podaří."

Prohlídku stáje ukončíme o nové posily stáje sedmiletého Spencera (Finjaan) v majetku pana doktora Nováka. "Přišel počátkem ledna po rekonvalescenci, majitel mu dal hodně času, aby se zahojil, tak doufám, že vydrží a bude mu dělat radost."

Yasanek Sasek
Yasánek a Sašek

Počasí trenérovi letos moc nepřálo ("buď bylo hodně vody nebo zmrazky"), a tak má v přípravě určité zpoždění. "Se staršími koňmi to tolik nevadí," říká.

Bez stálého jezdce bude Tomáš Váňa spoléhat na stejné jezdce jako loni, záležet bude na tom, kdo bude jak volný i na preferencích jednotlivých majitelů. S potěšením přivítal zprávy o předpokládaných růstech objemu cen v tuzemských dostizích, které spojuje s příchodem, respektive návratem JUDr. Jiřího Charváta do čela Jockey Clubu. "Těší nás, že se vrátil, jen by potřeboval větší podporu a nadšení ode všech. Aby pořadatelé nerušili dostihové dny a nespoléhali na to, že "to Charvát zaplatí". To se nám nelíbí. Dost lidí se to naučilo, ale nemůže vše ležet na bedrech jednoho člověka," míní Tomáš i Iveta Váňovi.

Své povídání o koních ve stáji a plánech na sezónu uzavírají poděkováním. "Jako vždy chceme poděkovat všem, kteří se jakkoliv podílejí na provozu naší stáje i těm, kteří za nás bojují, aby u koní bylo líp." 

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev  Michal Demo  Jan Demele

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net