Holcak Frantisek2S hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
Další výtečnou sezónu měl loni František Holčák. Kromě již šestého vítězství v derby s Kadynym zaznamenal i dalších pět triumfů na nejvyšší úrovni.

Proto nepřekvapí, že pro letošní sezónu chystá se zkušeným pracovním týmem pětatřicet koní. Řada z nich přijela v zimě do Velkých Karlovic ze zahraničí…



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 35

Koně, kteří odešli po sezóně: Apollo Star, Guillermo, Eastern Light (v tréninku u syna Radka), Dumágo, Life is Life, Flambion, Handsome Jack, Gentr

Koně přihlášení do klasik: Always on Sunday, Autor, Artorius Castus, Cafe Queen, Hot Favorite, Mister Aviation, Night Sweet, Sign of the Zodiac

Stájový personál: Matej Rigo, Katarína Barboríková, Nikola Petrlík, Kamil Píchal, Tomáš Bosák, Jana Čočková, Petr Fridrich, vypomáhá Martina Havelková, Josef Sovka, na praxi: žákyně Marie Trnková

První jezdec stáje: Matej Rigo, dohoda s Jiřím Kouskem a Zdenko Šmidou

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Tréninkový úsek Františka Holčáka prošel po sezóně větší generační obměnou. Z těch nejznámější koní ukončil v deseti letech kariéru skvělý Apollo Star a v týmu už není ani šestinásobný vítěz z Itálie Life is Life, o kterém dostávám smutnou informaci: „Bohužel uhynul u své chovatelky paní Mazáčové.“ Na druhou stranu ale stáj posílila řada mladších koní, jejichž původy vzbuzují úctu. Zvlášť silně se jeví tříletý ročník, z nichž téměř všichni koně mají přihlášky do klasických dostihů.

V kolekci nejmladších koní jsou tři hřebečci a dvě klisničky. Nejsilnější zdejší majitel koní, stáj Meridian, která má v tréninku u pana Holčáka již osm koní, posílila své koňské portfolio španělským rodákem New Attack (New Approach – Shivering) (video z dražby), zakoupeným v Deauville za 70 tisíc euro, který se jeví jako kůň, který by mohl být připravený k dostihům již v první polovině sezóny. Stáj Magog tu má v květnu narozeného Life Honey (Look Honey – Librilla): „Ten ale asi bude potřebovat brzy vykastrovat,“ říká na konto syna klasické vítězky a polobratra úspěšného Life is Life trenér. A dalším českým odchovancem je Scyrisův syn Stigris (ze Stigma) stáje K-K Metal, který je také narozený v „máji“ a nedá se tedy u něho, stejně jako u Life Honey, předpokládat brzké zahájení kariéry.

NA Shivering
Foto: New Attack (na snímku z Deauville) patří k nejdražším loni zakoupeným ročkům v českých stájích

Mezi dvouletými klisnami je prvního června narozená Lormalaire (Look Honey – La Violette) paní Alexandry Ambruschitz a druhý potomek výtečné Ecologically Right, černá hnědka Ecologically Art (Two-Twenty-Two), která bude reprezentovat barvy Stáje Hřebčína Albertovec.

Trenér Holčák říká, že po odchodu některých majitelů se podařilo dát dohromady silnou skupinu majitelů, kteří tu jsou spokojeni, a také si váží návratu pana Rajmunda Pavly, který měl naposledy stáj registrovanou v sezóně 2004. Dostihové barvy jeho stáje Ray Racing budou zastupovat při svém comebacku dva koně. Tříletý Sign of the Zodiac (Clodovil – Auriga) vyhrál loni v květnu dostih na 1300 metrů v Bathu a o dva roky starší Spartan Spirit (Invincible Spirit – Kylemore), který z 12 startů dva dostihy vyhrál. Dařilo se mu na závodišti v Kemptonu, kde se odehrály oba jeho triumfy na shodné trati 2200 metrů.

Sign Of
Foto: Vítězství Sign of the Zodiac v Bathu

Po loňské velké radosti z úspěchu v derby posílil svou stáj Monte Negro dvěma nováčky také pan Posád. Tříletý Always On Sunday (Sunday Break – Good Blend) startoval loni na podzim třikrát na dvoukilometrové trati a po druhém místu dokázal vyhrát ve francouzském Angers. Jeho vrstevníkem je třikrát v Británii umístěný na třetím místě Mister Aviation (Montjeu – Gamra) který byl také přihlášený do klasických dostihů. Oba se tak budou snažit navázat na úspěchy Kadynyho, který samozřejmě zůstává v tréninku a jehož poslední loňský start v rakouském Saint Legeru naznačil, že může být i koněm pro zahraniční starty.

Mister Aviation
Foto: Mister Aviation dobíhá třetí ve svém debutu

Stáj Red Rebels R& H manželů Hanákových také během zimy rozšířila své koňské portfolio o zajímavého, dosud nestartovavšího, tříletka jménem Artorius Castus (Dutch Art – Miss Madame): „Čeká ho debut, takže nechceme nic uspěchat. Chceme, aby začal svou kariéru v klidu. Měl by to být vytrvalec a snad by to mohl dotáhnout do Saint Legeru na podzim.“

Poprvé by za stáj manželů Hanákových měl také vyběhnout sedmiletý Age of Jape, který naposledy startoval předloni v září. František Holčák se netají tím, že by ho nejraději už viděl v chovu, ale přání majitelů zkusit s ním letos Velkou respektuje. „Do Velké je samozřejmě dlouhá cesta, a Age of Jape ještě ani nepřešel Irskou lavici či nepřeskočil Haďák,“ upozorňuje. „Jinak je po malém zranění v pořádku, je dobře odpočinutý. Bylo to potřeba, měl za sebou čtyři náročné sezóny. V současné době pracuje, dělá objemy a skáče v hale.“ Kolegou hvězdného Agea v překážkovém zaměření stáje Red Rebels R & H je valach Netty, který loni potěšil dvěma triumfy a neztratil se ani v Poplerově memoriálu.

Dokonce čtyři tříleté má u Františka Holčáka stáj Meridian. Své možnosti loni naznačil bělouš Hot Favorite, loňský dvojnásobný vítěz a třetí z Ceny Muscatite, tehdy 5 a půl délky za šampionem Renny Stormem. Autor absolvoval loni v září dva seznamovací starty a byl vykastrovaný. Ryzka Francais Balle francouzského chovu také loni stihla dva starty, a při tom druhém doběhla třetí. A stáj Meridian bude spoléhat i na svého vlastního odchovance Guillermo, která stihl jeden start na úplný závěr sezóny, kdy doběhl čtvrtý.

Stáj paní Poledníkové má velmi silné složení mezi staršími koňmi do rovin. V jejím týmu totiž není nikdo jiný, než objev loňské sezóny, mj. vítěz Velké ceny Prahy All the Evil a loňská špičková tříletá klisna Criostal, která kromě vítězství v Ceně Whisky dělala velkou radost v Rakousku, kde vyhrála a doběhla druhá v Austrian Oaks. Osmým koněm stáje u Františka Holčáka je čtyřletý syn Tribal Instincta Vinsti, který přišel od trenéra Tajmra: „Budeme ho již směřovat velmi pravděpodobně na překážky.“

all the evil
Foto: All The Evil při loňském triumfu ve Velké ceně Prahy, foto Zenon Kisza

Stáj SKVG Šumperk má ve Velkých Karlovicích rovněž tříletou naději přihlášenou do Oaks, dceru Gentlewave jménem Night Sweet, loni dvakrát umístěnou: „Klisna byla trochu pozdní, ale myslím, že letos by mohla něco ukázat.“ Druhým koněm této stáje je již na překážkách etablovaný Night King, který loni absolvoval již Cenu Labe.

Dalšího zástupce v tříletém ročníku má i Stáj Selský dvůr paní Uherkové. Jedná se o loni dvakrát s dostihovým děním seznámeného Pyšného Páva. Jeho novým kolegou se stal na podzim v Newmarketu za 9.000 gns zakoupený čtyřletý Arctic Galaxy (North Light – Minnie’s Meadow). Hřebec kanadského chovu v tréninku Johna Gosdena absolvoval devět startů a třikrát se umístil na tratích okolo dvou kilometrů. „ Vyběhne nejprve po rovině, ale pravděpodobně přejde na překážky. Nyní je překonává v hale a docela mu to jde,“ prozrazuje trenér Holčák. Naproti tomu Lovely je již zkušenou překážkářkou, které se dařilo i v Pardubicích, i když bohužel v Ceně Vltavy měla pád.

Stáj K-K Metal inženýra Kochana bude kromě již zmíněného dvouletého Stigrise hájit i tříletá Epoletta. Dcera Ecologicaly Right se loni ve dvou startech vždy umístila. A trenér Holčák chystá do dostihů i další potomky Stigmy, tedy třetí z Ceny Whisky Stingu a o rok staršího Stingera, který loni dozrál ve velmi kvalitního koně. Po sérii čtyř vítězství v Bratislavě totiž obsadil i čtvrté místo v Kincsem-Preis v Ebreichsdorfu.

Koněm v klasickém věku disponuje i stáj Hřebčína Albertovec. Černá hnědka Cafe Queen loni upoutala výbornými výsledky v jedničkových zkouškách v Bratislavě a ve Slušovicích a proto nepřekvapí její přihlášení do obou klisních klasických dostihů.

Další zdejší početnější stájí je Magog. Kromě již uvedeného dvouletého Life Honey má i úspěšného překážkáře Basso: „Měli bychom s ním opět jezdit na překážky do Itálie, kde loni dvakrát vyhrál.“ Stejná cesta není vyloučena ani u dalšího zástupce stáje Camilleriho, který se loni na Apeninském poloostrově třikrát umístil a poté sezónu uzavřel třetím místem v Křišťálovém poháru. A zahraniční ambice stáje loni dobře naplnil i teprve pětiletý Josarian, který potěšil v říjnu snadným úspěchem v Trevisu.

Návrat na dráhu je chystán u jediné reprezentantky barev stáje paní Karafiátové čtyřleté bělky Lust. Po jednom koni mají ve Velkých Karlovicích i Pavel Mišún (překážkáře Puntarenas) a taká stáj ŠK Brahal Zlaté Moravce: „S panem Halákem nás pojí dlouholetá spolupráce.“ Dodejme, že za jeho bíločervenomodré barvy bude startovat Lord, který i loni v osmi letech dokazoval, že na rovinách stále umí. A jediný kůň bude také reprezentovat třetím rokem registrovanou stáj AGA Vlachovice. „Jejich Damietta je výborná klisna, loni na podzim dvakrát vyhrála na proutí, i jedničkovou Zlatou sponu tříletých v Pardubicích.“

Na tak velký počet koní je samozřejmě důležité mít zajištěno kvalitní jezdecké obsazení do dostihů. „Prvním jezdcem stáje je Matej Rigo, ale počítám i se Zdenko Šmidou a Jiřím Chaloupkou. A pro překážkové dostihy mám dohodu s Jiřím Kouskem,“ prozrazuje trenér. „V tuto chvíli u nás připadl sníh, takže máme asi okolo půl metru sněhu. Klušeme ve sněhu, děláme objemy.“ (mze)


Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net