Od roku 2009 včetně nenastala sezóna, do které by Arslangirej Šavujev nepřipravil jedničkového vítěze. V loňském roce měl dokonce tři a ač s tím jediným dvojnásobným - vítězem Velké jarní ceny a Rakouského derby Royal Wordem (Wootton Bassett) se musel rozloučit, zbylí dva mu ve stáji zůstali, stejně jako tři vítězové dostihů nejvyšší kategorie z roku předchozího. K silné sestavě už prověřených koní a tříletých nadějí přibylo několik dvouletků skvělých rodokmenů, a tak lze očekávat, že ani letos trenér svou úctyhodnou bilanci nepřeruší. 

 
V Krabčicích má Šavujev aktuálně čtyři dvouleté koně, na jeho tréninkové listině je ale zatím nenajdete, protože dosud nemají vyřízené doklady. A další dva možná ještě přijdou z Francie. 
Ze současného nejmladšího osazenstva jsou dva hřebci a dvě klisny. Z klisniček se trenérovi zatím více líbí polosestra Vi Fi, klisna po vítězi francouzského derby New Bay (Dubawi). "Je menší, ale moc šikovná," říká. Druhá klisna. která je dcerou vítěze Phoenix Stakes (Gr.1) Sioux Nation (Sca Daddy), toho podle trenérových slov zatím mnoho neukázala. 

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 13
Přihlášky do klasických dostihů: Arkhangelsk (VJC), Bundeskanzler (VJC, St. Leger), Caucasian (VJC, Derby), Lazard (VJC, Derby, St. Leger)  
Stájový personál: Konstantin Kobzarev, Lukáš Charvát, Anastasia Kobzareva a její přítel, vypomáhají další děvčata 


I mezi zástupci silnějšího pohlaví má trenér potomka coolmorského Sioux Nation, který je horkým favoritem na ostrovní titul šampióna plemeníků s prvním ročníkem na dráze. A to nejen díky své vlastní ranosti a charakteristice linie založené jeho otcem Scat Daddy (Johannesburg), ale i zásluhou obrovského zájmu chovatelů a tím i vysokého počtu potomků. Jen jeho první ročník čítá plných 142 registrovaných hříbat. Druhým hřebcem je Elbrus, syn vítěze Epsom derby Australia (Galileo), ale pro nás především polobratr loňského vítěze Ceny Masise a letošní hlavní trenérovy klasické naděje hnědáka Arkhangelsk. "Oba jsou to šikovní hřebci," popisuje je trenér. "Ten po Australia bude pozdnější, ale myslím, že ten druhý by mohl vyběhnout už v létě," míní. 

Zmíněný Arkhangelsk (Acclamation), jeden z pětice tříletků v krabčické stáji, který loňskou sezónu zakončil druhým místem v Gerschově memoriálu (L) za Porcinellou, byl přihlášen do Velké jarní ceny. "Bude to kůň do míle," myslí si trenér. Možná má třídu i pro francouzské starty, ale jak trenér podotýká, v jejich případě to není o jednou vybraném dostihu, ale spíše pravidelném zkoušení a sbírání zkušeností a neví, zda se na takovém programu shodne s majitelem.

arkhangelsk Caucasian


Do Velké jarní ceny byl přihlášen dosud nestartovavší Bundeskanzler (Dandy Man). Syn vítězky v USA ve dvou letech Bagiry (Giant's Causeway), jejíž pravý bratr Frost Giant vyhrál mj. Suburban Handicap (Gr.1), byl loni připravován v Irsku. "Byl ale ještě zelený, tak neběhal a na podzim přišel k nám," vysvětluje trenér. Ač jej přihlásil i do St. Leger, vidí v něm, i v souladu s rodokmenem, koně do míle. A zatím je s ním spokojen. "Je šikovný, moc se mi líbí. Ale začátek bude mít asi těžký, když nemá vyběhané žádné peníze a ani handicap."

Jeho stájový druh z Russian Racing Syndicate Caucasian (Holy Roman Emperor) už je podstatně dál. Loni vyběhl třikrát a po vítězství v EBF dostihu na 1400 metrů v Karlových Varech finišoval třetí v Gerschově memoriálu. Figuruje vedle Velké jarní i na přihláškách do Českého derby, ale jak trenér říká, vidí nad ním v tomto směru velký otazník. "Vypadá zatím na koně pro 1600 - 2000 metrů, ale doufám, že i těch 2400 prostojí. Loni s Royal Wordem jsem měl stejný strach, ale nakonec je zvládl bez problémů."

FixScholar
Fix Scholar z prvního ročníku dřívějšího Šavujevova svěřence Dux Scholara

V trenérově péči jsou i dva čeští odchovanci, oba z chovu Centra Darhorse, respektive jeho majitele společnosti Acton s.r.o., přičemž oba jsou potomky dřívějších Šavujevových svěřenců. Hnědák Fix Scholar (Dux Scholar - Fione, Rainbows for Life) vyběhl dvakrát a získal dvě pátá místa. "Dobře vypadá, má i dobrou povahu, ale je ještě zelený," říká trenér. "Docela mne to překvapilo, myslel jsem, že potomci Dux Scholara budou ranější," dodává. Také Lazard (Zazou - Lady Kristinne, Night Shift) stáje DAR loni absolvoval dva starty a jeho výsledky byly podobné - získal jedno čtvrté a jedno páté místo. Ač je polobratrem vítěze Velké jarní ceny Lagara (Dalghar), trenér vidí jeho distanční optimum jinde. "Bratr byl do míle, on vypadá jako vytrvalec," soudí. "Je pěkný, dobrý hřebec, ale také ještě zelený."



Sestavu starších koní by Šavujevovi mohl závidět snad každý trenér. Čítá sice jen čtyři koně, ale všichni už vyhráli jedničkový dostih a patří k domácí elitě. Nejstarší z nich, sedmiletý Cape Freedom (Cape Cross), loni rozšířil svou sbírku vítězství o triumf ve Velké letní ceně. "Už je to trochu důchodce," říká s úsměvem trenér. "Letos by měl mít podobný program jako loni, dostihy na 1600 - 1800 metrů, zvládne i dva kilometry."

V tréninku zůstává i účastník posledních tří ročníků EJC Million a vítěz jeho předloňské edice bělouš Politicum (Lethal Force). "Pro něj jsou optimem dostihy na 1200 - 1400 metrů a i jeho čeká podobný program jako loni." Totéž platí i o Torque Power (Toronado), který pro změnu startoval v posledních třech ročnících Velké ceny Prahy, kterou v letech 2019 a 2020 vyhrál. "Začne možná Velkou dubnovou," plánuje trenér.
Poslední ze čtveřice starších koní čtyřletý Vi Fi (Footstepsinthesand), vítěz EJC dostihu pro dvouleté před dvěma lety, je nepochybně velmi třídový kůň, ale hodně smůlovatý. "Celý život má smůlu, měl už na začátku kariéry jedno vážné zranění, loni se při druhém startu zranil v boxech a nebylo to jediné zranění. Nyní pracuje a snad už se mu nic nestane," doufá trenér, který hřebcovo optimum vidí na tratích do 1400 metrů.

Politicum ViFi


Do letošní sezóny vstoupí bez vlastní jezdecké jedničky, ale chce dát šanci Lukáši Charvátovi, s jehož prací ve stáji je velmi spokojen. "Domluven zatím s nikým nejsem, uvidíme, až začne sezóna, ale rád bych opět spolupracoval s Jiřím Palíkem a Radkem Koplíkem. U Petra Foreta nepředpokládám, že bude mít moc volno," uzavírá Arslangirej Šavujev předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková    

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net