Mourek FrantisekSe zajímavým tříletkem a učňovským personálem
Do své čtvrté trenérské sezóny vstupuje František Mourek, který se v minulosti podílel na výborných výsledcích Stáje Hrubý, kde byl několik let asistentem trenéra.

V současnosti je zaměstnancem Střední školy dostihového sportu a jezdectví a je tedy i mistrem odborného výcviku. Ve své stáji má kromě koní domácí stáje i plnokrevníky svěřené od známých majitelů.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Počet koní v tréninku: 6

Koně, kteří odešli po sezóně: Pintoretto, Amssio

Koně přihlášení do derby: žádní

Stájový personál: žáci Střední školy dostihového sportu a jezdectví

První jezdec stáje: -

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jediným dvouletkem ve stáji je vlastní odchovanec stáje Luka a Mandak Tuscarora (Rol’Over Beethoven – Telephoto), narozený 4. dubna. “Je u nás od listopadu, je obsedlý a normálně pracuje. Je snaživý, ale v tuto chvíli je samozřejmě předčasné říkat, kdy by mohl zahájit kariéru.”

Moulin Rouge je tříletkem velmi zajímavého rodokmenu. Jeho otcem je totiž Rainbows For Life a matkou třetí z Oaks Morganetta, polosestra klasického vítěze Monolita (Rainbows For Life). “Má opravdu zajímavý původ, jsem zvědavý, jestli se to v jeho schopnostech projeví. Loni běhal dvakrát a letos bychom s ním chtěli do delších dostihů, je to vytrvalec,” říká na konto zástupce Stáje Luka trenér.

Mourek Moulin Rouge
Foto: Moulin Rouge

Čtyřletou zatím nevítěznou dceru Rock of Gibraltara Acerii má pronajatu školní stáj, tedy SŠ dostihového sportu. “Je tu hlavně kvůli účasti v žákovských dostizích.” Její vrstevník Le Cagnard je také zatím nevítězný a první polovinu loňské sezóny byl v tréninku u Josefa Váni. “S panem Vocetkou jsme začali spolupracovat loni. Le Cagnard se prezentoval několika umístěnímí. Myslím si, že by letos měl být lepší.”

Nejlepší výsledky z kolekce koní ročníku 2009 loni předváděla bělka Samanthine, která zvítězila a dvakrát byla druhá. “Její majitel Karel Dobrovolný sem za klisnou často jezdí a absolvuje v jejím sedle i práci. Samanthine je trochu nevyzpytatelná klisna, do dostihů i v práci je s ní horší pořízení. Několik dostihů absolvovala start – cíl, protože je hůře voditelná. Ale i tak nás loni výsledky mile překvapila.”

Matadorem stáje jedenáctiletý “učilištní” ryzák Shotonus. “Loni měl na jaře dva starty a pak už se ne dráze neobjevil, měl drobnější zdravotrní problémy. Uvidíme, jestli ho budeme registrovat jako dostihového, každopádně ale je užitečný pro ježdění našich žáků v tréninku.”

mourek Shotonus
Foto: Shotonus

Trenér Mourek má v tuto chvíli dva boxy volné. Případní zájemci o trénink koní zaplatí daleko nižší částku, než u komerčních trenérů. “To by myslím mohlo být zajímavé pro menší majitele. A je samozřejmě i výhodou ustájení na závodišti, kdy ještě majitel může šetřit náklady na dopravu,” upozorňuje trenér Mourek. V tréninku pochopitelně na koních jezdí žáci Střední školy dostihového sportu a jezdectví, a obsazování v dostizích provádí trenér po dohodě s majiteli. “Loni jsme také spolupracovali s panem inženýrem Hrubým, a já doufám, že se k této splupráci brzy vrátíme.”

Na pozici trenéra a mistra odborného výcviku působí František Mourek tři roky. “Nastoupil jsem sem asi tři měsíce poté, co jsem skončil ve Stáji Hrubý. A jsem rád, že jsem se dostal toto místo.” Co se týče výchovy nové generace jezdců a ošetřovatelů dostihových koní trenér Mourek na závěr poznamenává: “Celkově je špatná doba pro řemesla a to se pochopitelně odráží i v dostihovém sportu. Mladých lidí do něho přichází stále méně. Budoucnost je tedy nejistá, ale musíme doufat, že se vše zlepší.”(mze)

Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík - Rád by získal umístění v klasických dostizích
2. Jaroslav Drlík - S perspektivními čtyřletými ve stáji
3. Tomáš Šatra - S elitními hřebci i zajímavými nováčky
4. Ing. Ivana Pejšková - Spoléhá na výhodné věkové složení stáje
5. Petr Juránek - Mezi tréninkem a budováním nového střediska
6. Jan Demele - Ve stáji s převahou starších koní
7. MVDr. Barbora Schillová - Malá stáj s českými odchovanci
8. Eduard Kotáb - Se čtyřletými hvězdami a zajímavou omladinou
9. Ivan a Petr Kubovi - Středisko s rodinnou atmosférou
10. Zdeněk Mimra - S Ediggiem, Tulumem i čtveřicí potomků Tiger Cafe
11. Tomáš Hurt - Jedničkový Charhizard a nadějné tříleté klisny ve stáji
12. Pavel Tůma - I po odchodu Mariydiho s dobrými koňmi
13. Lenka Horáková - Zajímavá junioři i nadějní koně do překážek
14. Lenka Syslová - Návrat Satera a nadějní dvouletí ve stáji
15. MVDr. Čestmír Olehla - S French Quebec a mnoha talentovanými překážkáři
16. František Holčák - s hvězdnými koňmi a řadou dovezených nadějí
17. Jozef Piruch - Jen mládí ve stáji a naděje v tříletém ročníku
18. Dalibor Török - Více koní nejen od fialovooranžových barev

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net