Zdeno Koplík nedlouho po začátku loňské sezóny změnil působiště a v moderním tréninkovém středisku v Krabčicích poblíž Řípu dokázal výkony svých svěřenců udělat nejednu radost majitelům. Najinska se stala Nejlepší dvouletou klisnou sezóny, Leo Gali si připsala black-type úspěch v Itálii, Kendy dominoval třikrát na kratších tratích a nezapomenutelný výkon předvedl Hidden Flame na bratislavském Turf Gala. Počáteční stav koní v přípravě Zdeno Koplíka se během roku ztrojnásobil a dnes patří jeho trenérský úsek mezi největší v republice. Kromě kolekce výborných starších koní je tu velmi perspektivní tříletý ročník. Ostatně jen do klasických dostihů v Česku učinil trenér dvacet přihlášek…
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Počet koní: 43
Odešli po sezóně: Leo Gali (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: Monney For Danny, Najinska, Master of Gold, Mijaz, Win Front, Caradan, Fonsie, Soldier of Future, Ars Vivendi, Dariane, Avarrio, Lentino
Stájový personál: Lukáš Tomášek, Radek Koplík, Jakub Pavlíček, Ramil Děmidov, Radek Man, Karolína Průdková, Miroslava Luňáčková, Veronika Lukášková, žákyně Michaela Musialová
První jezdec stáje: stáj nemá určeno
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trenér Zdeno Koplík pečuje se svým pracovním týmem o třináct dvouletých koní. „Všichni jsou obsednutí a uspokojivě pracují. Nejlépe z nich se ale v tuto chvíli jeví Yeatson (Yeats – Fravolina), který by měl být nejdříve z našich dvouletých připravených k vyběhnutí,“ prozrazuje trenér Koplík. Cílem Yeatsona by měly být dostihy BBAG a také významný rakouský dostih Graf Hugo Henckel Memorial. Stáj DAR má v přípravě ještě dalších šest dvouletých, rovněž ranně se ukazující Authorite (Authorized – Passionate Girl), Riu Dream (Bushranger – Saibhreas), Lendara (Suteki Shinsukekun – Lenka Top) a první potomky zdejšího plemeníka Midshipse, klisničku Fiomi (z Fione), a hřebce Ladara (z Ladee Wise Nort) a Tamida (z Thea Girl), který byl přihlášený do velkého dostihu do Ebreichsdorfu.
Majitel stáje Ekofarma Rybár má v Krabčicích dvouleté klisny Hayley (Needham´s Fort – Hajfa) a Jessi (Needham´s Fort – Jersey-Robe). Pan Jalový sem umístil do tréninku Francouze Dreamboat (Stormy River – Matin de Tempete). Dobře vypadá i stájová kolegyně Kendyho ryzka Furano (Medicean – Forever Fine), která byla odchována na zdejších rozlehlých pastvinách.
FOTO: Loňský špičkový dvouletek Win Front
Stejně jako u dalšího krabčického trenéra Arslangireje Šavujeva, tak i u Zdeno Koplíka najdeme celý
zástup koní přihlášených do klasických dostihů: „Je to opravdu pěkná kolekce tříletých koní,“ říká trenér. Majitel zdejšího areálu Ing. Kopecký bude spoléhat na šampionku Najinskou, která loni udělala radost třemi snadnými vítězství na české a slovenské půdě. „Je samozřejmě otázkou, zda-li Najinska nebyla ranou dvouletou klisnou, ale doufám, že naváže na svou výkonnost. Budeme ji stavět hlavně do dostihů s klisnami. Je přihlášena do české i slovenské Jarní ceny klisen. Z Oaks by měl být pro ni vhodnější slovenský dostih, který je kratší. A také s ní počítáme pro start na Turf Gala.“ A jak vidí trenér optimum své hvězdné svěřenkyně? „Mělo by být okolo 1600 metrů, ledaže by její distanční možnosti trochu „natáhl“ otec matky Tannenkönig. Ale to samozřejmě ukážou až dostihy.“
Sousední box obývá oproti Najinske vyšší Money For Danney stáje Avarrio Praha, loni třikrát umístěná včetně pátého místa z Drážďan. „Je to silná klisna a měla by být vytrvalá. V Drážďanech na 1900 metrů přišla koncem. Hlásili jsme ji do Oaks, Jarní ceny klisen a také Českého derby.“ Nadějnou klisnou je i nedávno dovezená Italka Blue Axara (Blue Air Force – Silvaris), která loni byla v přípravě trenéra Chappeta. Kromě vítězství se dokázala dvakrát umístit včetně pátého místa v Gr. 3 Prix Eclipse. „Blu Axara by měla být dohlášena do klasik.“
FOTO: Dvouletý Yeatson (T. Lukášek) a pětiletý Samruk (R. Koplík)
Klasické přihlášky (do Oaks) mají i reprezentantka stáje DAR Dariane (Oratorio – Fearless Flyer) a TVD a.s. Slavičín Ars Vivendi (Yeats – Attilia), které budou debutovat. K prvnímu životnímu startu je také chystána Violet Frost (Torlus – Violet Moon) stáje Hřebčína Křenek.
Z kolekce tříletých hřebců je nejznámější Win Front, který loni udělal stáji DAR velkou radost třetím místem v Ceně zimního favorita a těsným druhý umístěním z Graf Hugo Henckel Memorialu. Trenér si ale hodně slibuje i od nováčka na českých drahách, Francouze Master of Gold (Gold Away – Margalita), který loni pod vedením trenéra O´Neilla startoval devětkrát s výbornou bilancí – dvou vítězství a pěti umístění. Neuspěl pouze při debutu a také posledním startu, kdy měřil poprvé síly s konkurencí v grupě 2, Criterium de Maisons-Laffitte. Tento reprezentant stáje TVD a.s. Slavičín je přihlášený do Velké jarní ceny. A nováčkem ve stáji je nedávno z Francie spolu s Blu Axarou dovezený Khabi (Intikhab – Ticklestone), který má na svém kontě jedno páté místo. Hřebčín Křenek disponuje v tříletém ročníku hřebci po Shirocco a po Virgil.
FOTO: Tříleté naděje Master Of Gold a Caradan, a za nimi Everest Hill
Trenér chválí i jediného reprezentanta stáje Darhorse Syndikát Caradana (Sinndar – Caribena). „Chtěli bychom s ním a dalším tříletkem Fonsiem (Azamour - Flaming Eyes) stáje Lokotrans startovat v předjaří ve Francii,“ prozrazuje Zdeno Koplík.
Nadějným tříletkem je také Soldier of Future stáje Verant-Stav-Acton, který byl ze tří svěřenců Zdena Koplíka koncem listopadu v dostihu v Dráždanech nejlepší, čtvrtý. Ten byl spolu s již zmíněnými Caradanem a Fonsiem přihlášený do Českého derby. Stát Avarrio Praha má klasickou naději v loni dvakrát představeném hřebci Avarriovi. Zcela novou stáj by měl reprezentovat tříletý odchovanec zdejšího střediska Lentino, který loni měl jen jeden seznamovací start a letos je hlášený do St. Legeru. Mijaz majitele Martina Rybára se loni také jednou ukázal dostihovému publiku a je hlášený do Velké jarní ceny a Českého derby.
Naopak jedním z mála zdejších tříletých koní, který nefiguruje na přihláškách do klasik je nervóznější Inwin Spirit, kterému dělá společnost v boxe koza. „Ta si ho až moc oblíbila, ale Inwin na ní peče,“ prozrazuje se smíchem Zdeno Koplík. A skutečně, když Inwin Spirit odejde ze stáje na trénink, jsme svědky toho, jak koza nešťastně mečí…
Tříletých koní je ve stáji celkem osmnáct a před většinou z nich stojí klasické ambice. Proto nepřekvapuje, že někteří z nich jako Win Front, Caradan, Najinska a Dariane byli přihlášeni i do rakouských klasických dostihů. „Talentovaných koní máme hodně a musíme tedy rozdělit síly. Takže není ani vyloučeno to, že se naši koně zúčastní nejen českého a slovenského derby, ale i rakouského a maďarského,“ poodhaluje plány úspěšný trenér.
FOTO: Win Front (J. Pavlíček), Mijaz (M. Luňáčková), Najinska (T. Lukášek) a Blu Axara (R. Děmidov)
Velkou kvalitu najdeme v jeho tréninkovém úseku i mezi staršími koňmi. Jejich lot byl navíc posílen o dva ještě nedávné svěřence Václava Luky, čtyřleté Beryasku a Everest Hilla, který bude reprezentovat novou stáj Byliny-Kindl. V tréninku pochopitelně zůstal Kendy, který svého majitele Václava Slováka potěšil loni třemi velkými vítězstvími. „Hodně si také ale slibuji od nového koně pana Slováka, čtyřletého Paana (Dalakhani – Wingspan). Zatím nestartoval, ale v práci se ukazuje opravdu dobře.“ Trenér mu plánuje starty i ve Francii, podobně jako reprezentantům stáje DAR, osvědčeným jedničkovým Hidden Flame, Sky Pilotovi a Mikamine. „Měli by ale též startovat u nás, a na bratislavském Turf Gala. Byl bych také rád, kdybychom mohli jezdit na dostihy do Itálie. Italové prý začali konečně platit, a není tam tak velká konkurence jako ve Francii.“
FOTO: Čtyřletí Paan a Mikamine
Výbornou druhou polovinu sezóny měl loni reprezentant barev stáje Avarrio Praha Samruk, který dokázal dvakrát zvítězit ve druhé kategorii a měl by najít své uplatnění v kratších jedničkových dostizích. Do překážkových dostihů je připravován šestiletý Flower v majetku pana Rybára, který má zatím na svém kontě jen jeden start ve steeplechase pod vedením trenérky Berthier, ale od loňských prázdnin už nestartoval. Návrat na dráhu je také plánován u dalšího Poláka Mileryta, kterého Zdeno Koplík trénoval ještě před třemi roky, ale v sezóně 2012 byl na Slovensku u trenéra Hanáčka a loni se v dostihovém dění neobjevil ani jednou. Také Mileryt bude pokračovat v překážkové kariéře.
Tréninkové možnosti jsou v Krabčicích výborné, mají tu k dispozici kromě mnoha jiných možností i all-weather dráhu a tak není divu, že se trenér Koplík se svým zkušeným týmem čítajícím čtyři špičkové žokeje a další osvědčené pracovní jezdce chystá zahájit sezónu o něco dříve, než bude odmávnuta v Česku. „Rádi bychom startovali už 20. března v Lyonu. Hned poté bychom jeli o dva dny později do Strasbourgu a mohli bychom pokračovat ve Francii i 5. dubna. Pro zahraniční starty jsem předběžně domluvený se zeťákem Vaškem Janáčkem, pokud bude volný,“ sděluje nejbližší plány na starty svých svěřenců trenér. (mze)
FOTO: Petr Nowicki
Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:
1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev