Tuma PavelLoňský rok byl pro mladého trenéra Pavla Tůmu velmi dobrý. Měřeno optikou významných vítězství překonal úspěšnou sezónu 2012, když se svými svěřenci zaznamenal čtyři plné zásahy na jedničkové scéně a navíc se vůbec poprvé mohl radovat i z prvenství dosažených na zahraničních drahách. To premiérové zařídil Cruel Moe Joe koncem června v Mnichově a jen o pár dní později uspěl také skvělý Trip to Rhodos, jehož jméno se zapsalo mezi vítěze německých black-type dostihů, když pod vedením Jozefa Bojka dominoval v Listed v Hamburgu. Do letošní sezóny vstupuje Pavel Tůma s převahou koní stájí manželů Charvátových, jimž dominují především překážkáři. V týmu ale samozřejmě nechybí ani hvězdný Trip to Rhodos, velká zbraň do vytrvaleckých dostihů. A obohacením koňského kolektivu je výborný steepler Belmont, který by se měl po více než roční pauze vracet na dráhu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Počet koní: 14
Odešli po sezóně: Reglisse (do chovu), Paleface
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Eva Kopečná, Soňa Bodláková, Marek Stromský, Milan Matoušek, vypomáhá Drahomíra Zvědělíková a další nadšenci včetně celé rodiny Tůmovy
První jezdec stáje: stáj nemá
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Všichni tři dvouletí koně ve zdejší stáji jsou v majetku manželů Charvátových. Jedná se o dva importy z Francie a jednoho českého odchovance. Velmi zajímavou klisnou je polosestra My Old Husbanda Dumnonia (Silver Frost – Dentelle), která se narodila počátkem března. „Je malinká, ale moc šikovná,“ chválí trenér hnědku. „Celou zimu pracuje bez problémů, nic jí nebolí. Moc se na ni těším, vyběhnout by letos měla.“ Naproti tomu hřebec Saint Malo (Smadoun – One Way) zatím trochu dělá trenérovi starosti: „Je to velký kůň, je takový rozlámaný a bohužel nemá sestouplé jedno varle. To budeme muset řešit, kastrace ho asi nemine. Ale nemusel by to být špatný kůň, jeho sourozenci jsou Listed - koně.“

Tuma Dumnonia

FOTO: Dvouletá Francouzka Dumnonia

Třetím benjaminkem je napajedelský odchovanec Nathaniel, syn Blue Corala a Nirisky. „Je to pěkný kůň. Přišel později než oba Francouzi, obsedli jsme ho a poté měl trochu problém s okem. Ale pracuje pěkně a nic ho nebolí.“

V tříletém ročníku nemá trenér Tůma naděje do klasik, ale pro překážkové dostihy. Nostalgik stihl loni v říjnu absolvovat dva starty a v tom druhém obsadil druhé místo, jen hlavu za vítězným Charrosem. „Skáče opravdu pěkně. Tím, že loni nevyhrál, může začít běhat v bumperech a pak přejde rovnou do proutěných překážek.“

Tuma SaintMalo

FOTO: Dvouletý Saint Malo

Dostihově nepopsaným listem je hnědák Tzigane du Berlais (Poliglote – Boheme du Berlais), který přišel loni v polovině sezóny od trenérky Blažkové. Reprezent stáje Dr. Charváta má velmi zajímavého sourozence. Jeho o rok starší sestra Gitane du Berlais (Balko) totiž před pěti týdny snadno o 5 délek vyhrála proutěné překážky kategorie Gr. 3 na závodišti Fairyhouse, Solerina Mares Novice Hurdle. A předtím v prosinci zvítězila v Listed. „Tzigane má síly na rozdávání, myslím, že do skoků to bude dobrý kůň. Také s ním začneme v bumperech a pak jej čekají skoky,“ říká o tříletém svěřenci trenér.

Tuma TziganeDuBerlais

FOTO: Tříletý Tzigane du Berlais je pologratrem grupové vítězky na překážkách

Dalším koněm, který přišel z Lysé nad Labem od trenérky Blažkové, je čtyřletý Feraclos, loni čtvrtý ve „Frankenbergerovi“ a vítěz z Ebreichsdorfu z konce června. „Feraclos absolvoval skokovou přípravu v hale na Albertovci. Skáče pěkně. Je to talent, ale citlivý. Já mu říkám, že je machýrek… Je takový namachrovaný, přitom v Lysé nedokázal na podzim vyhrát ani trojku,“ směje se Pavel Tůma. „Je to pěkný kůň a rád bych s ním vyrazil do zahraničí, třeba do Itálie, pokud se tam zlepší platební morálka.“

Jako velmi smůlovatého koně označuje trenér jeho vrstevníka Charakiho, který přišel od trenéra Šatry. „Byl zraněný a navíc jako syn Shirocca je pozdnější. Museli jsme ho odvést do Vídně na kliniku, měl problémy s dýcháním a také nález na zadní noze. Celý únor tedy netrénoval. Je to ale hezký a pracovitý kůň, tak dostane šanci a doufejme, že si svou smůlu již vybral.“

Tuma Feraclos2

FOTO: Feraclos s Markem Stromským

Další čtyřletkem ve Dvorcích je Cruel Mole Joe stáje PT Team – Gintar & Pospíšil. Ten loni zvítězil v Mnichově, ale v dalších dvou zahraničních startech se mu už tolik nedařilo. „Moc mě zklamal loni na podzim,“ svěřuje se trenér. „Ale je to náš kůň a máme ho rádi. Také on bude letos skákat. Je registrovaný k zahraničním startům, takže bychom s ním mohli vyrazit například do Polska na proutěné překážky.“

Loni přišla do stáje také Pepi Josephy pana Žďárského, která se v dosavadních startech zatím neumístila. „Pepi měla trochu problém s mechanikou pohybu, takže jsme pozvali chiropraktičku a denně chodí na solárko. Je to hezká klisna, majitelé ji mají moc rádi a chtějí ji vidět na dráze. Doufám tedy, že se nám podaří je nezklamat. Její uplatnění vidím ve vytrvaleckých dostizích nebo v bumperech.“

Tuma PepiJosephy

FOTO: Pepi Josephy

Mezi pětiletými koňmi ve Dvorcích musíme samozřejmě nejprve jmenovat loňského trojnásobného vítěze včetně Listed v Německu Trip to Rhodose, který ale loni přinášel svému realizačnímu týmu i starosti ohledně zdraví. „Také jeho jsme zavezli na vídeňskou kliniku, kde byl kompletně vyšetřen a přeléčen, včetně speciálního ortopedického podkování, tak snad budou jeho problémy konečně zažehnány. Nyní je již v přípravě a pracuje dobře, je veselý a těším se na něho. Byl bych moc rád, kdyby nám pan doktor opět dal důvěru a mohli bychom zkusit ještě nějaký zahraniční start.“

Jedničkové vítězství přinesla mladému trenérovi i odchovankyně Dr. Charváta Natalie, která při mítinku Velké pardubické svedla nádherný souboj s Reaperem, kterého v Ceně ČASCH o necelou délku porazila. „Loni ji trochu trápily nohy, ozval se starý úraz, který si přivodila jako dvouletá na autě. Je to hodně dobrá klisna, poradí si se vším, takže záleží hlavně na zdarvotním stavu. Bude běhat v Pardubicích. Rád bych ji viděl v dostizích pro klisny, tedy pokud nám to propozice umožní.“

Dalším pětiletým koněm je A Gentleman, který se loni v září přesunul do Dvorců z Velké Chuchle. „Pan Drlík s ním udělal kus práce. My jsme ho zaskákali, doladili formu v kopcích a jeho výkon v proutěných překážkách mě moc potěšil, byť konkurence nebyla z nejsilnějších. Pokud bude pan doktor Charvát souhlasit, také s ním bych rád zkusil nejaký zahraniční start.“

Spolehlivá Lynette zůstává na rovinách. Všechna vítězství se jí podařilo dosáhnout na menších drahách, a jak trenér Tůma prozrazuje, plány s ní jsou stejné. „Je to malinká klisna, ale jsem na ni pyšný, ve svých sedmi letech je stále zcela zdravá, zasloužila by si metál. Na malých závodištích se jí daří, každý rok si vyhraje v Brně, takže nebudeme spekulovat a budeme jí vozit jen tam. Zatím však nevím, jaký dres bude nosit, hledáme pro ni sponzora.“

Nejstarším koněm ve stáji je desetiletý Belmont JUDr. Charváta, který se od desátého místa ve Velké pardubické v sezóně 2012 na dráze neobjevil. „Máme ho tu asi šest týdnů,“ prozrazuje trenér. „Předtím byl ve Zbraslavicích u pana majitele. Pan Váňa Belmonta naučil všechno, co je potřeba, takže je radost na něm jezdit. Hlavně, aby mu vydržely šlachy. Nyní je zdravý, ale pro jistotu s ním pravidelně po práci chodíme do potoka chladit nohy. Budeme ho zkoušet v dostizích, a pokud vše půjde jak má, bude jeho cílem opět Velké pardubická.“

A co si Pavel Tůma slibuje od své osmé trenérské sezóny? „Máme tu dobré koně, ale nejdůležitejší je samozřejmě udržet je zdravé, vše ostatní pak přijde samo. Do velkých rovinových dostihů směřujeme pouze Tripa, takže dominantním zaměřením naší stáje budou pro tuto sezonu překážky. Průběh letošní zimy byl pro přípravu katastrofální. Mrzlo, ráno se téměř nedalo jezdit, bylo by to nebezpečné a kolem 15. hodiny už opět přituhovalo, takže jsme měli na práci jen omezený čas. Až v posledních dvou týdnech se teploty umoudřily, i když před pár dny nás opět zaskočil noční desetisupňový mráz. V podstatě máme štěstí, že při letošní zimě bez sněhu nás sestava koní ve stáji nenutí k brzkým startům, s tříletky do jarních klasik by příprava byla složitější, zřejmě bychom museli využít zázemí některého z níže položených středisek,“ uzavírá rozhovor trenér, jehož prvním letošním startujícím koněm bude zřejmě veteránka Lynette, chystaná pro brněnské dostihy v polovině dubna. (mze) 

FOTO: Eva Kopečná

Předchozí části seriálu Trenéři před sezónou:

1. Allan Petrlík
2. Helena Vocásková
3. Helena Blažková
4. Radek Holčák
5. Ivana Pejšková
6. Jaroslav Drlík
7. Tomáš Šatra
8. Greg Wroblewski
9. Josef Bartoš
10. Hana Kabelková
11. Karel Germič
12. Ivan a Petr Kubovi
13. Eduard Kotáb
14. Jiří Chaloupka
15. Tomáš Hurt
16. Filip Neuberg
17. Jan Blecha
18. Čestmír Olehla
19. Lenka Syslová
20. František Holčák
21. Arslangirej Šavujev
22. Jan Demele
23. Zdeno Koplík
24. Barbora Schillová

 

 

 

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net