Oriental glory2Na starce letošního Českého derby jsou dva koně, jejichž matky již jednoho účasTníka české modré stuhy daly. Tím teoreticky šancovějším, byť se na startku dostal až na poslední chvíli, je Oriental Glory (Soldier Hollow), jehož polobratr Oriental Sky (Tiger Hill) před třemi lety nestačil pouze na vítězného Touch of Genia.    

dres statekblata  ORIENTAL GLORY (GER) 
Soldier Hollow - Oriental World (Platini)
Majitel: Lokotrans
Chovatel: Gestüt Auenquelle            
Trenér: Luboš Urbánek
Jezdec: ž. Jiří Palík
Vývoj handicapu v ČR: 62,5 - 66/70 - 70 - 73,5

Kariéra:
Oriental Glory byl stájí Lokotrans zakoupen na dražbě ročků v Baden-Badenu za 32.000 €, o 10 tisíc € dráž, než za kolik koupil Petr Šedivý v roce 2013 na stejné dražbě jeho polobratra Oriental Sky.

Hřebec absolvoval ambiciózní debut v polovině srpna v Karlových Varech, kde se postavil na start jedničkové Ceny Masise, ale proti zkušenějším soupeřům neměl šanci a do cíle pouze docválal se ztrátou poslední. O 7 týdnů později ve Velké Chuchli se již ukázal v podstatně lepším světle, v Ceně EBF na 1200 metrů ukázal hezký finiš, který nestačil jen na pozdějšího šampióna Sagara, ale porazil mj. Cape Freedom (video). Sezónu zakončil čtvrtým místem v mostecké Ceně zimního favorita (video), kde na vítězného Sagara ztrácel 9 délek a podlehl mj. i účastníku derby Res Judicata o 3 délky.
Do klasické sezóny vstoupil čtvrtým místem v karlovarské Jarní ceně (II.k., 2000 m, video), kterou absolvoval ze zadních pozic a v cílové rovině předvedl slibný progres, nestačil ale na dva z derby soupeřů Blessed Kiss a Forever Dry. Vstupenku do derby měl získat ve Velké červnové ceně, kterou absolvoval tentokrát jinak - na třetím místě za Irish Hit a Valentino Dancer. V cílové rovince se dostal do malé strkanice, ale nezdálo se, že by jej poškodila, v posledních metrech jej předstihlo několik soupeřů a skončil osmý (video). Handicapová matematika mu vystavila stopku pro derby, a tak týden po Velké červnové znovu naskočil na hrazdu a v Červnovém poháru na 1800 metrů proti starším kde z vlažného tempa dokázal v cílové rovině ze zadních pozic finišem zvenčí získat druhé místo, půl délkky za vítěznou Coffolou (video).

Rodokmen:
Oriental Glory je synem čtyřnásobného Gr.1 vítěze na distanci 2000 metrů Soldier Hollow (In The Wings), otce vítěze Deutsches Derby (Gr.1, 2400 m) Pastoriuse, vítězky německých Oaks (Gr.1, 2400 m) Serienholde a též čtyřnásobného Gr.1 vítěze na distancích 2000 - 2400 metrů Ivanhowe.
Matka Oriental World (Platini), třetí v Agl. III na 2200 metrů, dala vedle slovenské hvězdy Oriental Sky i vítězku Gosford Cupu (L, 2100m) v Austrálii Oriental Lady (Doyen) a je polosestrou vítěze Gerling Preis a třetího z Deautsches Derby Oriental Tiger.   

Resumé:
Je to kůň, kterému by neměla chybět vytrvalost a zdá se, že mu i lépe sedí, když jde ze zadu a může uplatnit silný finiš. Otázkou je třída. Velká červnová, kde ji měl předvést proti budoucím soupeřům v derby, se mu moc nepovedla, v Červnovém poháru se předvedl podstatně lépe, ten se však odehrál v pomalém tempu, které v derby příliš očekávat nelze. Běhal zde proti starším a nikoliv elitním koním, a o třídě hřebce toho tolik neřekl. Rodokmen ukazuje, že by mu další čas mohl jen přidat, klidu na přípravu na derby si ale moc neužil. Mohl by jít nahoru, derby distance by mu měla sedět a může překvapit podstatně lepším výsledkem, my jen však vidíme někde ve středu pole. (miv)


Předchozí vizitky účastníků Českého derby:
1. RES JUDICATA
2. MON CHERI

3. THISISTHEKEY

4. GOLDEN ALIGHIERI

5. DARKOLVA
6. DRAGON

7. TOP ONE

8. CARMELLA

9. POLDI'S LIEBLING
10. BLACK BARD 
11. SAUL

12. BLESSED KISS
13. FOREVER DRY
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net