Havelkova remmek2Před rokem jsme sezónu 2020, třetí, kterou Martina Havelková absolvovala v roli trenéra, popsali jako klíčovou. Poprvé její svěřenec uspěl v jedničkovém dostihu a poprvé měla koně na startu jak v Českém derby, tak dokonce i v dostihu kategorie Gr.1. Tu loňskou trenérka sama hodnotí jako svou nejlepší, minimálně podle počtu vítězství, kterých její svěřenci získali. Hned tři její koně zvítězili opakovaně, přičemž jeden z nich Culihrach, pětkový vítěz sezóny 2020, na podzim uspěl o dvě kategorie výš. Borůvka vyhrála dvojkový handicap a dvouletá Lena druhým místem ve slovenské zimní královně naznačila nemalý potenciál. 


Není divu, že trenérka, která v předsezónním článku před dvěma lety měla v péči 8 koní, před rokem 13 a nyní již 18, je před svou pátou sezónou v roli trenérky plna optimismu. "Na novou sezónu se moc těšíme," potvrzuje a dodává: "Pokud na to koně budou mít, budu ráda, když budeme moci startovat také ve Francii i jinde v zahraničí."

V její chuchelské stáji, která na podzim výrazně posílila řadou nákupů na zahraničních dražbách, má pro nadcházející sezónu čtyři dvouleté. "Všichni naši dvouletí pracují výborně a myslím, že by mohli letos vyběhnout," říká. Dostatek ranosti by podle rodokmenu měl mít irský rodák Anthropoid (Galileo Gold) z hřebčína Tally-Ho Stud, který bude běhat v barvách stáje Pure Nutrition. "Je to narostlý hřebec, opravdu krásný kůň, který umí hezky cválat," líčí jej trenérka.

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 18
Odešli z tréninku po sezóně: koně stáje Tannaberg na Šumavě Il est General (před sezónou), Berenika (po sezóně), koně stáje Gold a Turf (Big Ben a Orlene), Spartico, Toyen, Dattlei (během sezóny)
Přihlášky do klasických dostihů: Lena (JCK, VJC, Oaks
Stájový personál: Josef Brečka, David Liška, Bára Galatíková, Pavlína Plichtová. Žákyně druhého ročníku Střední školy dostihového sportu a jezdectví Michaela Jakábová a Renata Ondráčková v rámci povinné praxe jedenkrát za týden  
První jezdec:  ž. Martina Havelková


Stáj Igora Endaltseva zastupuje další dvouletek Ural, jehož otcem je plemeník Recorder (Galileo), mj. též otec Holčákovy klasické naděje Quessignyho. Ural, stejně jako rok před ním Lena, byl zakoupen jako odstávče na francouzské dražbě Arquana a následně odchován v Hřebčíně Vlachovice. "Je to menší zavázaný koník, pěkně se hýbe a pracuje dobře," popisuje jej trenérka a dodává, že "v případě zájmu by Ural mohl změnit majitele."

Anthropoid MissOShea


Stájí Pure Nutrition v Irsku zakoupená Miss O'Shea (Clodovil) se narodila až na konci května, což jí může v úvodní sezóně trochu limitovat, ale trenérka to podle dosavadních zkušeností s klisnou jako handicap necítí. "Pracuje velice slušně a bude to myslím dobré. Zajímavostí je, že tato klisna je odchovankyní rodiny žokeje Tadhg O'Shea, který zvítězil s její matkou. Psal z Dubaje, že se těší, až vyhraje i s touto," dodává se smíchem.

Kolekci dvouletých uzavírá další nová akvizice stáje Pure Nutrition Praga Lady, dcera plemeníka French Navy (Shamardal), otce předloňského derby vítěze Opasana. "Je to menší ryzka, ale na váze stále pěkně přibývá a roste, má dost sil, pěkně cválá a tak by také měla letos vyběhnout."

Praga lady Remmek


Také klasický ročník má v chuchelské stáji Martiny Havelkové čtyři zástupce, dva hřebce a dvě klisny. Domácí chov reprezentuje odchovanec Hřebčína Vlachovice Remmek (Stormy Jail - Renaissance, High Extreme), pravý bratr dvouletého šampióna a pozdějšího francouzského vítěze Renny Storma. "Má za sebou dva seznamovací starty z loňska. V hlavě je to pořád trochu dítě, ale klame tělem, je to krásný korektní kůň. Uvidíme, kam se letos v dostizích dostane. Jeho majitel a zároveň majitel Hřebčína Vlachovice pan Radim Pechal s manželkou dělají pro pokračování českého chovu hodně práce, tak snad se jim to vrátí alespoň radostí z odchovaných koní," míní trenérka.

Skvělým rodokmenem se pyšní Chuffed to Bits (Churchill), polobratr hned čtyř blacktype koní, jehož stáj Pure Nutrition získala jako nestartovavšího na dražbě koní v tréninku za 3.000 gns. "Čafetka, jak mu říká pan majitel, je silný hřebec, který byl v tréninku u Marka Johnstona, ale nevyběhl. Prý je to nejpomalejší kůň Anglie a zatím to tak vypadá. Trenér říkal, že v práci nikoho nikdy nepředběhl," popisuje svého svěřence trenérka. "Váží 555 kg a má zatím charakter dítěte, tak bude potřebovat čas. Na rentgenu jsme navíc zjistili, že ještě nemá ani uzavřené růstové zóny. Čeká ho tedy nyní kastrace a počkáme do čeho dozraje."

Teprve od ledna má trenérka ve stáji hnědku z krabčického chovu Fanny Mast (Midships - Finity Run, Hurricane Run) stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura, která v loňském roce absolvovala jeden start ve Slušovicích, v němž skončila šestá. "Je to pěkná korektní klisna, která v práci zvládá všechno dobře. Její pravý bratr Finios byl pětinásobný vítěz. Majitel na ni nespěchá a proto věřím, že bude mít možnost postupného rozvíjení se a bude dělat radost."

Lena
Do klasik hlášená Lena je nabízené k prodeji

Klasická naděje Lena (Outstrip), hlášená hned do trojice českých klasik, bude letos běhat za novou stáj www.martinahavelkova.com a pokud by o ni někdo projevil zájem, je nabízena k prodeji nebo pronájmu, a to i během sezóny. "Nemá s ničím problém a líbí se mi, jak pracuje. V handicapu klisen je na šestém místě, ale samozřejmě v konkurenci klasických dostihů se ukáže až v dostihu, kam se v ročníku zařadí," míní trenérka 

Kolekci starších koní otevírá jedna z nových posil šestiletý valach Fox Premier, jehož otcem není nikdo menší než žijící legenda Frankel (Galileo). Valacha loni na podzim koupil Ivo Köhler pro svou stáje Pure Nutrition za 2.000 gns, i když v Anglii vyhrál 2 dostihy a z ostrovů odcházel s ratingem 81 liber. "A to jako roček stál 700.000 tisíc gns," doplňuje trenérka. "Byl v tréninku u Andrewa Baldinga, v Anglii již prý už nechtěl závodit a "sešel z cesty", jak říkal asistent trenéra. Když přijel, tak byl takový bez zájmu o vše, ale teď je to pan kůň! V tréninku se nám líbí, pracuje slušně. Hezky cválá a těšíme se, co nám ukáže v dostihu," říká trenérka. 

Fox premier
Fox Premier

V říjnu přešel k trenérce Havelkové sedmiletý valach Sapienti (Egerton - Sapora, Rainbows for Life), který pro stáj Candy & Aqua mimo jiné vybojoval pět vítězství i druhé místo v Ceně prezidenta republiky v roce 2018. "Je to už zkušený dostihový kůň. I když měl za poslední dvě sezóny pouze tři starty, tak teď se cítí dobře a měl by na začátku sezóny vyběhnout. Je to třídový kůň, který když bude zdravotně v pořádku, tak nám něco pěkného i v sedmi letech předvede," věří trenérka. Spolu s ním přišel do Velké Chuchle i jeho stájový druh Absolutic (Pouvoir Absolu - Anjou, Sholokhov). "V minulých letech se u něj opakovaly problémy se šlachou, a tak jsme s paní majitelkou domluveni, že ho zkusíme dostat, pokud to půjde, zpět na dráhu. Pokud ne, ukončil by dostihovou kariéru. Jak Sapienti, tak Absolutic nádherně skáčou. Oba mají štěstí na své majitele, kteří je mají jako členy rodiny."

Naopak šestiletá Boruvka (Cassamento) je ve stáji již od počátku trenérské kariéry Martiny Havelkové a ač není velkou hvězdou, patří k oporám trenérčina lotu. "Je to handicapová klisna, pořád stejná se vším všudy. Jsem ráda za její vítězství v Memoriálu Tomáš Šatry, po letošní sezóně by měla jít do chovu."

Účastník předloňského Derby Kenshibu (Kendargent) stáje Pure Nutrition loni vyhrál dva dostihy a dvakrát se umístil v nejvyšší kategorii. "Dělal nám loni jen radost. Je to moc poctivý kůň a baví ho závodit. Svým malým vzrůstem to má všechno trošku těžší, ale sil má na rozdávání a pořád si radostí píská."

Sapienti Absolutic


Veteránem v lotu chuchelské trenérky je již třináctiletý Mazhilis (Country Reel), reprezentující stáj KöI Dent, který před třemi lety finišoval čtvrtý ve Velké pardubické. "Měl zaskočenou šlachu na zadní noze, od října do ledna byl ve výběhu," vysvětluje trenérka. "Josef Váňa říkal, ať si majitel vezme koně do Chuchle na 1 až 2 měsíce a začne trénovat u nás," doplňuje. "Poté se rozhodne, jestli bude pokračovat v poslední dostihové sezoně a samozřejmě se vrátí do tréninku k Josefu Váňovi. Je to kůň, který opravdu všechno umí a jezdit ho je za odměnu. Každý, kdo ho měl na cválání, říkal - úžasné! Na hale kavaletuje, skáče, pracuje, jako by ve výběhu ani nebyl. Každý den chodí pod sedlo a zvládá vše bez problémů."

Velmi solidní progres ukázal pětiletý valach stáje Pure Nutrition Culihrach (Alhebayeb). "Z pětkových dostihů se handicapem posunul až do druhé kategorie, tak to bude mít letos těžké. On je ale srdcař a správný dostihový kůň, který je každým rokem lepší. Na sezónu se už těší, ale ještě neví, že bude muset běhat druhé kategorie," komentuje jeho šance trenérka.

Jeho o rok mladší stájový kolega Procellarum (Zoffany) je zatím nezvítězivší a loni si uprostřed sezóny vybral pauzu. "Po absolvování jarní části klasických dostihů jsme se rozhodli pro odpočinek a také kastraci. Na podzim se vrátil na dráhu a posbíral umístění a myslím, že dozrál. V letošním roce bude běhat handicapové dostihy a očekávám u něj zlepšení. Je to takový srandista a v tréninku se s ním nenudíme."

team

Účastník nejbohatšího rovinového dostihu podzimní části sezóny Seasony (Siyouni) stáje Pure Nutrition měl loni na podzim namále. "Přivodil si frakturu spěnkové kosti a byly dvě možnosti, buď utracení a nebo operace. Doktor Vít Zatloukal provedl skvělou operaci a nyní již začíná naplno pracovat. Je to takový akční drak a někdy ne úplně jednoduchý na ježdění v tréninku. Je to oblíbenec Davida Lišky. V práci si s ním náramně rozumí a tak je  všechno pohodové. Věříme, že se vrátí na dráhu a bude moci ukázat svoje kvality, které v loňském roce naznačoval."

Procházku po trenérském úseku Martiny Havelkové ukončíme u největší hvězdy stáje, Gr.1 umístěného Cacophonouse (Cacique), dalšího úspěšného koně stáje Pure Nutrition. "Loňský rok běhal jen samé těžké dostihy s cílem Prix du Cadran, ale přesto byl poslední i když jeho poslední místo mělo čas o 10 vteřin rychlejší než jeho páté místo z roku 2021. Jeho loňský čas byl stejný jako měla vítězná Princess Zoe, když byl Cacophonou pátý. To je ale teorie. Samozřejmě kvalita koní byla nad jeho výkonností a taková je realita. V letošním roce půjde „lehčími" dostihy a bude mít větší klid na velké vítězství," doufá trenérka.

Co se týká jezdeckého obsazení, bude trenérka nadále i jezdeckou jedničkou stáje. "Zatím s ježděním dostihů nekončím, tak pokračuji od dvoustovky dále, ale podle potřeb koní budeme řešit obsazení i s jinými jezdci. Je skvělé mít v týmu lidi, jako mám já. Za to, jakou odvádějí práci ve stáji a na koni, jim děkuji. Vážím si také důvěry nových majitelů, kteří nám dali své koně do tréninku a stejně tak děkuji naším věrným majitelům za přízeň a podporu. Každý máme pořád zároveň nějakou výzvu ke společnému úspěchu, ale k naplnění je potřeba štěstí, zdraví a v neposlední řadě majitele a pořadatele, kteří budou mít dostatek peněz a elánu na provozování tohoto sportu," uzavírá Martina Havelková předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net