Savujev ArslangirejSvěřenci trenéra Šavujeva byli loni často k vidění ve velkých dostizích a dařilo se jim. Z 10 vítězství totiž byla polovina dosažena ve zkouškách nejvyšší kategorie. Vše odstartoval úspěchem v Memoriálu profesora Michala Mamadysh a poté převzal taktovku Aldar, který se prosadil nejen ve Velké květnové ceně, ale i na bratislavském Turf-Gala. Na podzim byl hvězdou stáje Eskerkhan, který se mj. zapsal do listiny vítězů Velké ceny českého turfu a posléze také do Ceny prezidenta republiky. Z koní v klasickém věku ještě zabodoval pátým místem v Českém derby Silver Ball. Uspět v tomto největším klasickém dostihu je cílem Arslangireje Šavujeva v tomto roce. Jeho stáj omladilo osm velmi zajímavých dvouletých koní a na dráze zůstaly všechny loňské opory.

 

Tréninkové středisko:  Krabčice
Počet koní: 20
Odešli z tréninku po sezóně:  La Velocita, Skyline Runner (prodán na překážky), Silver Ball (odešel do Francie)
Přihlášky do klasických dostihů: Azdar, Cape Freedom, Let Fire, Motorsport
Stájový personál: Konstantin Kobzarev, Ramil Děmidov, Klára Zemanová, Barbora Žárová, pomáhá vnučka Anastasia Kobzareva
První jezdec stáje: stáj zatím nemá

 

U trenéra Šavujeva nacházíme větší počet koní v tréninku oproti posledním sezónám. Početnější zastoupení mají v jeho krabčickém trenérském úseku mají nejmladší koně. Boxy totiž obývá osm dvouletých plnokrevníků. Polovina z nich bude v budoucnu hájit barvy stáje Valentina Bukhtoyarova, který je také, většinou společně s panem Kappushevem, jejich chovatelem. Jedná se o polobratra Silver Balla (Rio de la Plata) Blitzkriega (Sea The Moon – Bell Su River, Galileo), dále ryzáka Lauderdaleho (Desert Guest – Lagoda, Exceed And Excel) a bělouše Torque Power (Toronado – Verba, Anabaa), který je polobratrem jedničkového vítěze Mamadyshe (Pivotal). Jedinou klisničkou v kolekci dvouletých, a zároveň také jedinou v celé stáji, je Bombarda (Sea The Moon – Trissa, Anabaa), která je polosestrou dalšího bývalého trenérova svěřence Titan Fightera (Soldier of Fortune). „Jako raný kůň se ukazuje Lauderdale, ostatní dva hřebci budou pozdnější. Všichni naši dvouletí byli bez problémů obsednuti a normálně pracují.“ 

Savujev Motorsport
Tříletý Motorsport, přihlášený do všech klasických dostihů (foto: Petr Nowicki)

Další tři dvouletí posílili loni poprvé registrovanou stáj Russian Racing Syndicate. Nejranějším z nich by měl být podle trenérových slov ten jediný, který už má jméno. Politicum (Lethal Force – Patanegra, Barathea) je druhým dvouletým nositelem bílé barvy. Dalším hřebečkem je syn Camelota (Montjeu) a atraktivní pedigree má i druhý „bezejmenný“. Je totiž po vítězi Anglického a Irského derby Australiaovi (Galileo), který bude mít letos na dráze první dvouleté.

Trenér Šavujev se svým týmem připravuje na sezónu také jednoho zástupce českého chovu. Je jím odchovanec Acton s.r.o. Falcaon (Mikhail Glinka – Finity Run, Hurricane Run), jenž je polobratrem loni dobrého dvouletého svěřence trenéra Harise Finiose (Midships). Bude startovat za stáj ARANA, která patří trenérově rodině, přesněji řečeno manželce a vnukům. 

Savujev LetFire
Druhý z Gerschova memoriálu Let Fire (foto: Petr Nowicki)

Slibně vypadá zdejší tříletá kolekce koní, která byla přihlášena do klasických dostihů. Stáj Valentina Bukhtoyarova budou reprezentovat dva z nich. Motivatorův syn Motorsport se loni na podzim dvakrát poměřil se soupeři z Francie, když předtím si odbyl dostihový křest účastí v Gerschově memoriálu. „Měl by to být vytrvalec a doufám, že se dobře ukáže v dostizích, věřím mu,“ říká zkušený trenér. Dvě dostihové zkušenosti má z loňska Azdar (Authorized). „U něho očekávám zlepšení a také by to měl být kůň na delší tratě.“

Do Českého derby byl rovněž přihlášený účastník Ceny zimního favorita Cape Freedom (Cape Cross), který bude stejně jako loni dvakrát startující Mobilization (Declaration of War) propagovat dostihové barvy Russian Racing Syndicate. Nejvíce toho jako dvouletý na dráze předvedl zástupce stáje ARANA Let Fire (Planteur). Po debutu a pátém místě v Ceně Masise vybojoval pěkný duel s pozdějším šampionem dvouletých hřebců na Slovensku King Heartem (Nathaniel), za kterým doběhl v 81. Gerschově memoriálu druhý o pouhou hlavu. A sezónu Let Fire ukončil startem v Saint Cloud. „Let Fire se loni ukázal dobře, ale zatím si nejsem jistý jeho distančním optimem.“  

Velmi kvalitní koně najdeme mezi sedmi čtyřletými a staršími plnokrevníky. Až v polovině sezóny se zapojil do dění v českém turfu Eskerkhan (Elnadim) pana Bukhtoyarova, a přesto stihl udělat velký dojem. S výjimkou úvodního seznamovacího startu v mostecké Velké letní ceně totiž nenašel přemožitele. Postupně zvítězil ve výtečně obsazené EJC Trade Fides Long – Velké Ceně českého turfu, karlovarské Ceně Jockey Clubu ČR a Ceně prezidenta republiky. Počátkem října ještě startoval v Listed v Saint Cloud. Tam mezi nejlepšími v cíli chyběl, ale nebyl daleko od dotovaných míst. „Eskerkhan je dobrý kůň a chtěli bychom ho letos vyzkoušet i v zahraničí. Zkusíme mu najít dostih v Německu, anebo ve Francii.“

Eskerkhan

Trojnásobný vítěz na českých drahách Eskerkhan (foto: Petr Nowicki) 

Hvězdou Šavujevovy stáje byl předloni Gontchar (Champs Elysees), který po svém triumfu v Českém derby ještě obsadil těsné druhé místo v Saint Legeru a pátou příčku v dostihu grupy 2 v Chantilly. Loni jsme ho ale na dráze neviděli. „S Gontcharem musíme opatrně. Rok stál kvůli problémům se šlachou,“ svěřuje úspěšný trenér. „Když jsme Gontchara kupovali, tak nebyl moc velký, ale bohužel postupem času hodně vyrostl. Má okolo 175 centimetrů v kohoutku. Přiznám se, že velké koně nemám rád, bývají s nimi problémy. Budeme ho muset opatrně menežovat. Hlavně je důležité, aby Gontchar neběhal po tvrdé dráze.“

Dalšími dvěma staršími reprezentanty černobílomodrých dostihových barev stáje Valentina Bukhtoyrova jsou dva čtyřletci. Mamadysh (Pivotal) loni po vítězství v Memoriálu profesora Michala neuspěl ve Velké jarní ceně a potom byl směřovaný do Francie. Tam se neumísťoval, ale že má v sobě třídu, ukázal při jediném startu na podzim v Česku. Ve výborně obsazené Velké ceně Prahy CK Martin Tour doběhl třetí za Noble Cliffsem (Canford Cliffs) a Dally Hit (Ad Valorem). Stellar Speed (Tamayuz) byl loni druhým favoritem tuzemské modré stuhy, ale doběhl v ní až devátý. To byl jeho jediný start v Česku. Startoval totiž čtyřikrát na francouzských závodištích a nepočínal si tu marně. Mezi jeho třemi umístěními na čtvrté příčce je také Listed dostih ve Vichy, jen krk za třetím Felixem (Jukebox Jury) stáje Pegas. Ve druhé polovině sezóny pak již na dráze chyběl.

Velmi kvalitní trojlístek koní má ve zdejší stáji čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Z trojice dnes šestiletých hřebců loni nejvíce zářil Aldar (New Approach). Klasický vítěz ze sezóny 2015 se vracel na dráhu po roce a hned vyhrál tři dostihy po sobě – zkoušku třetí kategorie, Velkou květnovou cenu a Cenu Scottish Rifla na Turf-Gala. A ve zbývajících dvou startech byl druhý. Také jeho stájový kolega Aldzarb (Duke of Marmalade) běhal velké dostihy a pětkrát se v nich umístil do třetího místa. Velmi blízko byl vítězství ve Velké dubnové ceně, kde podlehl Father Frostovi (Rip Van Winkle) o krk. A o stejnou vzdálenost byl druhý za Ideal Approchaem (Bushranger) v Bratislavské míli. Krátkou sezónu měl loni Dashing Home (Dashing Blade). Po vítězství v Memoriálu Jaroslava Maška a dostihu v Mostě v polovině května se již na dráze více neukázal. „Všichni tři jsou kvalitní koně, ale také už nejsou nejmladší a jsou opotřebovaní. Kvůli zdravotním problémům tedy zřejmě vyběhnou až ve druhé půlce sezóny. Zvláště Dashing Home je koněm pro jeden dostih.“

Savujev Aldar
Aldar měl loni výbornou sezónu, z pěti startů třikrát zvítězil a dvakrát byl v cíli druhý (foto: Petr Nowicki)

Zimní příprava svěřenců Arslangireje Šavujeva probíhá podle plánu: „Pracovali jsme celou zimu a připraveni na sezónu jsme. Když je tvrdo, je výhodou, že máme k dispozici dráhu s povrchem z gumy. Chtěl bych tímto poděkovat majiteli střediska Darhorse panu Kopeckému za výborné podmínky, které tu vytváří.“  Arslangirej  Šavujev už dosáhl mnoha úspěchů na zahraničních drahách, a i letos bychom měli jeho svěřence vidět startovat v cizině. „Loni se nám ve Francii tolik nevedlo. Nedařilo se nám menežování, koně často běhali na drahách, které jim nepasovali. Letos bychom tedy chtěli koně lépe menežovat. Pan Bukhtoyarov má koně francouzského chovu a ve zdejší zemi jsou štědré majitelské a chovatelské prémie, bude tedy chtít s nimi startovat také ve Francii.“ 

Ruský kouzelník, jak se Arslangirejovi Šavujevovi přezdívá, toho již dokázal nejen v českém turfu hodně. A co by ho potěšilo v letošní sezóně? „Určitě bych chtěl připravit koně pro úspěšný start v Českém derby. A mým dalším cílem je dostat některého z našich koní do grupových dostihů ve Francii. Chtěl bych také poděkovat majitelům, se všemi je výborná spolupráce. A pro trenéra je také moc důležitý dobrý pracovní tým a ten já mám. Všichni zaměstnanci odvádějí dobře svou práci, za což jim děkuji. Čekám ještě na příjezd mladého jezdce z Kazachstánu, kterého zdržely problémy s vízem. Doufám, že brzy přijede a bude také jezdit dostihy. Pro novou sezónu si nejvíce přeji, aby naši koně byli zdraví a mohli tak dělat radost svým majitelům,“ říká na závěr předsezónního rozhovoru  Arslangirej Šavujev.

Michaela Zemanová

Dosud zveřejněné díly seriálu S trenéry před sezónou:
Pavel Poles
MVDr. Petr Kantek
Dalibor Török
Lenka Syslová
Pavel Tůma
Martina Růžičková
Radim Bodlák
Lenka Horáková
Pavel Kašný
Jozef Piruch
Dušan Andrés
Radek Holčák
Radek Žalud
František Holčák
MUDr. Václav Hulínský
Karel Germič
Jana Junková
Zdeněk Mimra
Miroslav Nieslanik
Luboš Urbánek
Ing. Ivana Pejšková
Jaroslav Drlík
Tomáš Šatra
Lenka Kvapilová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net