Dvanáct koní v pěti střediscích, to je trenérský úsek Josefa Bartoše staršího. Zkušený trenér prožíval loni úspěšnou sezónu, podle počtu vítězství dokonce svou nejlepší od roku 2013, během níž jím připravovaní koně vyhráli 6 dostihů. Do nové může vstoupit s optimismem, protože všechny čtyři koně, kteří se o loňská vítězství zasloužili, mu zůstali v tréninku. Nikdo neodešel, naopak přišly nové posily, a tak s podporou úspěšného syna a dalších členů rodiny může Josef Bartoš už netrpělivě vyhlížet první dostihový den. Loni i předloni mu hned první start na prvním dnu přinesl vítězství, podaří se mu stejně skvělý vstup do sezóny i letos?


Do nové sezóny vstoupí trenér s dvojicí dvouletých koní. Ve středisku Kruh připravovaný Ridick (Shaywan - Ready For Bond, Forever Bond) z rodiny Ready for Life (Rainbows for Life) stáje Hons je už podle trenéra dva měsíce obsedlý, ale i kvůli vlivu svého otce Shaywana se trenérovi jeví jako pozdnější kůň.

Podobně se zatím ukazuje i v Polsku narozený bělouš Tangens, syn vítěze polského derby Cacciniho (American Post), který bude běhat v barvách stáje Winterová. "Přišel z Golejewka, teprve se bude obsedat, ale také se zdá být pozdnější," popisuje jej trenér. "Pěkný, narostlý, super povaha, ale jestli vyběhne, tak až na podzim," plánuje s koněm, jehož matka Tasmania (Tempelwächter) byla v Polsku úspěšnou steeplerkou. 

Tréninkové středisko: Nebužely, Kruh, Křenek, Malá Veleň, Zadní Háje
Počet koní: 12
Odešli po sezóně
: nikdo
Stájový personál: trenér, Josef Bartoš ml. (asistent trenéra), Tereza Winterová (asistentka trenéra), Kamila Bartošová, Marie Bartošová, Lenka Podráská, Linda Bartošová, Hana Havránková, Běla Bartásková 


Tříletá Santi (Shaywan - Santin, Bushranger) stáje Nešpor se loni představila na dráze jednou, ale neumístila se. "Přes zimu se udělala, vypadá jako quarter, hezky pracuje. Měla by to být klisna do dálky a rád bych ji přihlásil do Oaks do Bratislavy," plánuje trenér.

Tangens Lord Wild
 Tangens  Lord Wild


Její vrstevník Didier (Majestic Missile - Dariane, Oratorio) loni jistě uspěl hned při svém debutu v Lysé nad Labem, poté byl čtvrtý v dostihu II. kategorie. "Je připravovaný na Kruhu, myslím, že by měl být tak na 1200 - 1400 metrů. Uvidíme, co nám díl předvede," říká Bartoš.
 
Ze stejného chovu pocházející čtyřletý Lord Wild (Dux Scholar - Luxia, Midships), reprezentující barvy CK Martin Tour, zřejmě brzo změní disciplínu. "Je to velký, narostlý kůň se 180 cm v kohoutku. Je zdravý, kůň dokola, letos asi ještě bude běhat roviny, a pak jej čekají překážky," plánuje trenér.

Santi 1 Bacora
 Santi  Bacora


Pětiletý Bacora (Gutaifan) vnučky trenéra Terezy Winterové zakončil loňskou sezónu vítězstvím v Chuchli, do letošní zřejmě vstoupí v zahraničí. "Poprvé vyběhne asi v Drážďanech," zvažuje trenér. Německá závodiště, která nejsou daleko od trenérovy centrály, by mohla být cílem i pro pětiletého Hadara (Camacho), připravovaného v Zadních Hájích. "Je to kůň do nižších kategorií, když bude majitelka chtít, mohl by to také zkusit v Německu."
Jedničkou týmu Josefa Bartoše zůstává čtyřnásobný vítěz Sir Amico (Amico Fritz - Sexy Secretary, Rainbows for Life). Právě on byl strůjcem vítězných vstupů trenéra Bartoše do posledních dvou sezón a o totéž se pokusí i letos. "Zase půjde stejnou cestou, první neděli v Chuchli poběží trojku," potvrzuje trenér, který by však svého svěřence letos vzal i do Německa. "Lipsko také nemáme daleko," dodává.

Sir Amicofoto PPechmanov
Sir Amico, foto Pavla Pechmanová

Stejně stará Weligama (Footstepsinthesand) stáje Maruška loni získala jedno umístění. "Je to pětková klisna," hodnotí ji trenér, který doufá, že letos přidá další umístěná a jistě by se nezlobil ani za první vítězství.

S trojicí loňských vítězství patřil k oporám týmu sedmiletý Marios (Starspangledbanner). "Udělal loni hodně radosti," hodnotí trenér valachovy úspěchy. "Měl by zase běhat to, co loni. Může běhat kdekoliv, nejlépe na tratích 2000 - 2400 metrů."  

Mariosfoto PPechmanov
Marios, foto Pavla Pechmanová

Devítiletý Odigny (Bretigny) stáje Hons běhá překážky, loni ale vyběhl jen jednou, prvního května v Lysé. "Začne asi zase tam, pokud bude zdravý, v minulosti si vyzkoušel i Pardubice," zvažuje trenér.

Nejstarším koněm v Bartošově péči je loni dvakrát umístěná jedenáctiletá Akacie (Enjoy Plan - Amandela, Vert Amande) Heleny Březinové. "Běhat bude většinou v Mostě, dostihy V. kategorie." 
 
V sedlech svých koní by trenér nejraději viděl Jana Vernera. "Jsme s Honzou dohodnuti, že pokud bude zdravý, bude pro nás jezdit," plánuje trenér. Rád by dal příležitost i slovenskému talentu Tomáši Romanovi, na Odignyho plánuje Martina Lišku či Jakuba Kocmana.

Miloslav Vlček
foto archiv trenéra

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev  Michal Demo  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Michal Kalčík  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net