Kalcik michal5Loňský rok byl z pohledu počtu vítězství druhou nejúspěšnější sezónou trenéra Michala Kalčíka z dosavadních šesti jeho trenérské kariéry. Jeho svěřenci, o něž se stará společně se svou manželkou Monikou, získali 17 vítězství, o jedno méně než v nejúspěšnější sezóně 2018. Do posledních dnů bojoval o titul šampióna trenérů na rovině, nakonec jej o jednu čárku překonal Miroslav Nieslanik. Zatímco před rokem v loňském předsezónním rozhovoru líčil plány se svými devatenácti svěřenci, letos jich připravuje už dvacet čtyři.


Nejmladší ročník je zastoupen odchovankyní Jaroslava Boučka Crown Princess (Dux Scholar - Calva, Le Havre), s níž trenér počítá už pro letošní sezónu. "Je moc hezká, urostlá, bez problémů pracuje a zdá se raná, tak by měla letos vyběhnout," předpokládá trenér.

Druhý dvouletek, který přišel do Levína v březnu, ale už v pohodě pracuje, je v Irsku narozená i zakoupená ryzka Aida Hit z amerických rodičů - plemeníka Smooth Daddy (Scat Daddy) a vítězky v Anglii Another Situation (Trappe Shot) paní Pešlové.  

smoothdaddy anothersituation
Ryzka po Smooth Daddy, foto Tattersalls
 

Tréninkové středisko: Levín
Počet koní: 24
Odešli z tréninku po sezóně: Smichoff, Tribute (oba na skoky)
Stájový personál:  Michal Kalčík, Monika Kalčíková, Jindřich Fabris, Jana Vargová, později Alena Plimlová a ošetřovatelé Petr a Jana


Klasický ročník je zastoupen pěti koňmi, na přihláškách do klasických dostihů zatím žádného z nich nenajdeme. Ryzka Claudine (Dux Scholar - Calva, Le Havre), pravá sestra výše zmíněné Crown Princess, loni vyběhla 6x, z toho 4x doběhla za peníze. "Hodně přes zimu vyrostla, a tak doufáme, že se letos ještě zvedne," uvažuje trenér. 

Leonarda2
Leonarda při svém zářijovém vítězství ve Fitmin Cupu

Mnohem lépe si loni vedla zmíněná Leonarda (Zazou - Luxia, Midships) domovské stáje FVE - Relay JK Levín, která lehce o tři délky vyhrála jeden z dostihů Fitmin Cupu. "Myslím, že je to docela kvalitní klisna. Přes zimu sice moc nevyrostla, ale zesílila, přezimovala dobře. Začne v menších dostizích, ale myslíme si s ní i na ty větší. Je to poctivá klisna s dobrou hlavu na tratě 1400 - 1600 metrů."

Její blízký příbuzný Luxus Man (Zazou - Luxurious, Galileo) se uvedl podstatně hůř - ani v jednom ze tří startů se neumístil. "Loni to bylo ještě dítě, vyběhl jen proto, aby si to vyzkoušel. Měl by jít nahoru, ale ještě chvilku to bude trvat, spíš tak na podzim," uvažuje trenér.   

Carrot Claudine
Sourozenci Carrot a Claudine

Novým koněm ve stáji je dosud nestartovavší valach Murdaw (Muhaarar). "Přišel k nám na podzim z Francie, kde měl nějaké zdravotní problémy a nechtěli na něj čekat. Je to hodný kůň s dobrou hlavou, doufám, že z problémů se dostal, ale zatím toho moc nenapracoval, tak o něm mnoho nevím. Má velmi slušný původ, měl by to být kvalitní kůň, tak uvidíme," shrnuje trenér. 

Brzo by měl do Levína dorazit ještě Astorys Jimmy (Jimmy Two Times). "Loni byl v Lysé, ale nevyběhl, zimu strávil ve výběhu u majitelky, takže o něm zatím nic nevím," říká trenér o valachovi, který stejně jako Wopart reprezentuje barvy Reggie Racing Jany Vargové.

Kolekci starších otevírá trenér čtveřicí zkoní Josefa Sallera mladšího. Barvy stáje The Sons of Sharpour budou letos opět hájit Aidensfield (Guiliani), Arkadag (Elzaam), Silver Trigger (Rio De La Plata) a Launch Zone (Zoffany). "Jsou to sympatičtí kluci, podávající několik sezón stabilní výkony většinou na dotovaných pozicích, ale asi už od nich nelze čekat něco nového,," hodnotí čtveřici ostřílených mazáků trenér. Větší změna se týká jen šestiletého Launch Zone, který byl přes zimu vykastrován. "Už si z běhání dělal srandu," vysvětluje trenér. "Nyní se tváří jako kůň o několik tříd výš než byl loni, ale uvidíme, co předvede na dráze."  

LaunchZone Murdaw
 Launch Zone  Murdaw


Hnědka DS Mladecko Baby Summer (Mikhail Glinka - Brittany, Mujahid) si loni jednou vyhrála a doběhla za peníze v Jarní ceně klisen. "Nebyla to špatná sezóna, i když jsme čekali o chloupek víc, ale třeba v Jarní ceně klisen podala moc dobrý výkon," ohlíží se trenér za loňskými výsledky. "Pak jsme ji zkusili natahovat distanci, ale nebylo to ono a na podzim už toho měla dost. Teď se dala psychicky dohromady a letošní sezónu s ní začneme opatrněji. Je to minimálně trojková klisna, ale klidně se může dostat i výš."

V průběhu loňské sezóny k trenérovi od Václava Luky přišla Bastilla (Cloth of Stars), kterou FVE - Relay JK Levín koupila od stáje BoKaBau s.r.o., moc radosti ale novému majiteli neudělala. "Byli jsme nakonec rádi, že alespoň vyběhla. Zdravotně na tom nebyla nic moc, ale přes zimu si odpočinula, teď se zdá v pohodě a dobře se hýbe, jen nevím, kam ji zařadit," popisuje trenér klisnu, která se v dosavadních 5 startech ani jednou neumístila.

Nepřehlédněte: Slovenské propozice potěší české stáje. Rostou ceny velkých dostihů, srážka pro cizí stáje klesla z 8 na 6%

Solidně se prezentovala Carrot (Dux Scholar), sestra Claudine a Crown Princess, též reprezentující barvy Jaroslava Boučka. Z loňských 7 startů vytěžila 5 umístění, byť v těch nejnižších kategoriích. "Poctivá, hodná kobylka, každý jezdec si pochvaloval, že udělá, co se po ní chce. Snad se letos dostane o něco výš."

Potomci Calvy nejsou jedinými sourozenci ve stáji Michala Kalčíka. V Levíně se na novou sezónu připravují i dva potomci klisny Freya (Ray of Light) z chovu Marie Pešlové šestiletá Frami Hit (Majestic Missile) a o dva roky starší Fram (Bully Pulpit). "Věřím, že by mohli navázat na loňské výsledky. Frami Hit se loni ještě zlepšila, po problémech s boxy se psychicky dala dohromady," říká o klisně, s níž její majitelka počítá do chovu. Osmiletého Frama čeká zřejmě poslední sezóna. "Začal běhat až ve čtyřech letech, narozdíl od sestry je to koncový kůň a majitelce dělal radost. Jen potřebuje měkčí půdu," říká o něm trenér.    

Kyriakali BabySummer
 Kyriakali  Baby Summer


Nic nového nepřipravuje trenér ani pro sedmiletého Has d'Emra (Kheleyf). "Je to poctivý sprinter, co dokáže v dostihu vydat vše. Do handicapů, zaběhne i trojku na distancích 1000 - 1400 metrů."

Syndikátní Kyriakali (Zazou - Katarina, American Post) loni potěšila členy Nela & friend syndicate vítězstvím v Netolicích a i letos budou menší dráhy jejím cílem. "Je to specialistka na malá závodiště a delší distance," tvrdí trenír. "Vyrovnaná, klidná klisna, kterou dokáže odjezdit kdokoliv."

Nováčkem na Levíně je šestiletý valach Ras El Hanout (Triple Threat), dosud běhající překážky. "Toho jsme vyměnili s Honzou Faltejskem za Tribute. Překážky moc nedával, byl dost temperamentní, tak se vrátí na roviny a v pokročilém věku se bude učit startovat z boxů. Ale je to horká hlava, práce s ním není žádná sranda," líčí jej trenér, který doufá, že se mu podaří stejný tah jako se sedmiletým San Godenzem (Golden Tirol), který též přišel z překážkové stáje a už pro levínskou stáj vyhrál tři dostihy. "Zjistili jsme, že nejlépe běhá, když se nechá letět. Je to užitečný handicapový kůň na tratě 1200 - 1400 metrů."  

O dva roky staršímu Sorbetovi (Silver Whistle), sedminásobnému vítězi, už se blíží důchod. "Pomalu už končí," řílká na jeho konto trenér. "Také přišel z překážek, které kvůli hlavě moc nedával, teď je to oblíbený kůň děvčat amatérek na ježdění." 

Z překážek přišel i sedmiletý Sunchyme (Makfi). "Loni skoro celou sezónu stál ve výběhu, dostal spousta času na rekonvalescenci, protože si myslíme, že v něm něco je, a tak doufáme, že se dá zdravotně do pořádku," věří trenér a doufá, že naváže na úspěchy z vytrvaleckých dostihů v Německu. 

Wopart SilverTrigger2
 Wopart  Silver Trigger


Na podzim do Levína dorazila nyní čtyřletá Valencia Rose (Rosesturm - Vacaria, Rainbows for Life), která pro Syndikát Varzea získala jedno páté místo ze čtyř startů. "To je klasický pozdní klisna, rozbíhala se pomalu, ale to poslední běhání v Pardubicích už přišla koncem. Je vidět, že dozrává, udělala se z ná hezká klisna a měla by dělat radost," míní trenér.

Prohlídku stáje končíme u šestiletého Woparta (Helmet), který už toho stihl na svůj věk opravdu hodně. Třetí z italské Velké jarní ceny později běhal za Scuderii Aichner na překážkách, za kterou bojoval na loňském zimním mítinku v Cagnes-sur-Mer a během sezóny 2023 stihl plných 16 startů. "Loni měl hodně těžkou sezónu," potvrzuje trenér, "ale zdravotně je OK, krásný velká kůň. Přes zimu si odpočinul a měl by letos podávat lepší výkony než loni na podzim," věří trenér.

Z jezdců hodlá spoléhat především na Alenu Plimlovou, až se vrátí do sedla, a také na Jindřicha Fabrise. "A samozřejmě bude záležet i na majitelích, kteří mají své oblíbené jezdce, jako jsou Vendula Korečková nebo David Liška. Občas může dostat šanci i nějaký mladý talentový jezdec," dodává trenér, který své povídání končí poděkováním všem majitelům. "Moc jim děkuji a jsem rád, že k nám po úspěšné sezóně přišli někteří noví, kteří s námi dosud nespolupracovali. A poděkovat chci i domovskému majiteli panu Balcarovi za skvělé zázemí, které nám tu poskytuje," uzavírá Michal Kalčík předsezónní rozhovor.  

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová
  

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Jiří Chaloupka  Martin Liška          Pavel Poles        
 Konstantin Kobzarev  Michal Demo  Jan Demele
 Tomáš Váňa    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net