S 18 koňmi vstoupí do nové sezóny trenér Grzegorz Wroblewski. Vlastně už vstoupil a to velmi úspěšně. Jeho koně již absolvovali 4 starty a Burschi (Maxios), čtyřletý valach ze stáje Gregova dvorního majitele Wieslawa Jakuba Kartuse, načal seznam letošních vítězství opravdu vysoko - triumfem v Gd2 proutěnkách pro čtyřleté Criterium D'Inverno v Pise. Za vítězství získal téměř 20 tisíc eur a potvrdil trenérovy snahy soustředit se kvalitní koně a velké dostihy.
Stejně jako Burschi i drtivá většina zbytku obsazení trenérovy stáje směřuje do překážek. Nicméně najdeme tu i dvouletka jménem Magnetik, který k trenérovi dorazil po Novém roce z polské Moszny. Jediný zástupce nejmladšího ročníku je potomkem rodičů, jejichž jména rozhodně nezní tuzemským turfmanům cize - Touch of Genia (Galileo) a klisny Magma (Sorbie Tower). "Genetika ukazuje na vytrvalost a pozdnost, ale u dvouletých to nikdo dopředu neví," nechce trenér zatím příliš specifikovat dvouletkovu cestu.
V krabčickém odchovanci Titaniovi (Mikhail Glinka) do budoucna vidí, hlavně díky krvi jeho mateřského otce Martaline (Linamix), perspektivního koně do překážek. "Rozhodně mu tím ale neuzavírám cestu ke kariéře na rovinách," zdůrazňuje. Německý chov zastupuje v nejmladším ročníku Merino (Amaron), odchovanec hřebčína Etzean, syn francouzské vítězky Mayumi (Rock of Gibraltar)
Tréninkové středisko: Ralsko - Ploužnice Počet koní: 18 Odešli po sezóně: Portorikos Stájový personál: Rostislav Benš, Ivana Porkátová, Bronislava Hellierová s dcerou, Barbora Papežová, Jana Košťálová |
Klasický ročník reprezentuje aktuálně pouze Partner in Crime (Kessaar) stáje TVD a.s., který přišel v listopadu od Zdena Koplíka, v jehož péči absolvoval tři starty, z nichž vytěžil dvě umístění. "Je to menší koník, ale pracuje dobře a doufám, že ukáže víc než předvedl dosud," věří trenér.
Na tréninkové listině má Wroblewski ještě jednoho tříletka - pravého bratra úspěšného Top One bělouše Tritona (Mikhail Glinka - Traviolla, Jape), ale pravděpodobnost, že se na dráze objeví, je dost nízká. "To je jedna velká tragédie," vysvětluje trenér. "Venku se zranil tak vážně, že návrat do dostihového provozu je velkým otazníkem."
Nejnovějším přírůstkem mezi staršími koňmi je francouzská Ipstelle (Rail Link), neplnokrevná pětiletá klisna, která loni při svém debutu vyhrála rovinový dostih na 2950 metrů v Machecoul a z Francie si veze ještě jedno druhé místo. "Byla zakoupená za menší peníz, protože ve Francii měla problémy se startovacími boxy," vysvětluje trenér. "Tady bude připravována na překážky."
Nová posila Wroblewského týmu Ipstelle vítězí v Machecoul. Foto Equidia
Loni dvakrát úspěšný Ambrosius (Amaron) by měl začít sezónu 5. března v Trevisu, plánované zrušení mítinku ale zřejmě udělá trenérovy čáru přes rozpočet. Jeho stájový kolega Avestan (New Approach), mající už na svém kontě i umístění v Gd3 v Miláně, se vrací po dvouleté pauze. "Je v plném tréninku a doufám, že v dubnu se vrátí na dráhu a naváže na výkony, které předváděl před pauzou, především na vítězství ve Wroclawi," odkazuje trenér na Avestanův suverénní devítidélkový triumf v tamní steeplechase.
V úvodu zmíněný čtyřletý Burschi (Maxios) už letos dostatečně silně demonstroval, co umí triumf v Gd2 proutěnkách v Pise je vrcholem jeho dosavadní krátké kariéry. "Je to velmi perspektivní kůň. Zatím běhá proutěnky, do budoucna v něm vidím kopně do steeplechase a na dlouhé distance," míní trenér.
Hlavní hvězdou stáje zůstává pětiletý Isatis de l'Ecu (Bathyrhon), který ve třech letech získal v Meranu Gd1 vítězství a loni v Itálii dvakrát finišoval druhý v Gd2 proutěnkách, příčemž v obou případech jej předstihl jiný kůň z českého tréninku - Machinos. "Ti dva loni neměli mezi mezi čtyřletými konkurenci," konstatuje Wroblewski. Isatis pak bohužel musel nemalou část sezóny kvůli "ne úplně lehkému zranění" vynechat, nicméně nyní už je v plném tréninku a trenér věří, že se na dráhu vrátí v bývalé formě.
Největší hvězda stáje Isatis de l'Ecu. Foto Jan Huk
Jako nadějného koně viděl trenér i čtyřletého Jasmin Bede (Willywell), po loňských výsledcích jej už ale vidí v jiném světle. "V práci se ukazoval jinak, v dostihu bohužel také jinak. Myslím, že je to jeden z prvních kandidát na odchod. Ale šanci ještě dostane ve Wroclawi," říká.
Na další šanci si déle počká Kontrargument (Ruten), který se po zranění vrátí na dráhu až v druhé polovině sezóny. "Je to ale velmi nadějný, zajímavý kůň," je přesvědčen trenér, který má ve stáji koně s takřka totožným osudem - pětiletého Locomotive (French Fifteen).
Jako víno zraje další polský rodák pětiletý Meadow Life (Estejo). "Je čím starší, tím lepší," hodnotí jej trenér. "Teď už je plně dospělý a zdaleka neukázal vše, co umí. Vidím ho hodně nadějně."
Nepřehlédněte: Dvacet tři vítězství a zisk přes 10 miliónů. Takhle úspěšný start sezony čeští koně ještě nezažili
To jeho vrstevník Ocean Life (Estejo) už ukázal hodně včetně vítězství v Gd3 proutěnkách v Meranu ve třech letech. Loni přešel na steeplechase, jeden steeple vyhrál a v Meranu obsadil třetí místo v Gd3 společnosti. "Měl nevýhodu v tom, že občas jako jediný čtyřletý bojoval s pětiletými, letos naopak by v těchto dostizích mohl dominovat," plánuje.
Obrovskou nadějí je i čtyřletý valach Pope (Maxios), který je na překážkách neporažen. V březnu vyhrál své oprvní proutěnky, o dva měsíce později, opět v Milánu, lehce ovládl dokonce v Gd2 společnosti. "Mám štěstí, že máme ve stáji víc grupových koní. Pope je zatím hodně nedospělý, syrový, tak jsme ho nechtěli moc exponovat. Je to Maxios, měl by zrát a očekávám od něj hodně," věří mu trenér.
Naopak Pretty King (Bathyrhon) zůstal minulou sezónu za očekáváním. "Kromě nádherného exteriéru a dobrého původu loni nic neukázal, ale nevzdávám se a doufám, že ukáže co umí. Elitní kůň to nebude, ale mám jej v kategorii těch, u nichž očekávám zlepšení a úspěch," dodává trenér.
Prohlídku stáje zakončíme u šestiletého Wilantose (Adlerflug), loňského vítěze Karlovarské dvojnásobné míle, který sezónu zakončil startem ve Velké varšavské. Ta do značné míry určila jeho další osud. "Ukázal sice třídu na rovině a měl na rovině zůstat, ale ten poslední start se tak tragicky nepovedl, že to mě i majitele znechutilo a přesměrovali jsme ho na překážky. Bude to zajímavý debutant," míní trenér.
V sedlech překážkových koní trenéra Wroblewského bychom měli vidět Rostislava Benše, ale nejen jeho. "Když chceme běhat v Česku, Polsku, Itálii a Skandinávii, tak jeden jezdec nestačí," říká trenér, který by se vůbec nezlobil, kdyby měl ve stáji dva překážkové žokeje, ale při současném deficitu jezdců je to skoro nesplnitelné přání.
Miloslav Vlček
Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou | ||
Pavel Poles | Karel Germič | Jiří Chaloupka |
Martin Liška | Konstantin Kobzarev | Radim Bodlák |
Lenka Kvapilová | Jan Demele | Zdeněk Mimra |
Ivana Pejšková | Tomáš Váňa | Zdeněk Seménka |
Hana Kabelková |