Havelkova martina nV loňském roce, páté sezóně v její kariéře, získali svěřenci chuchelské trenérky Martiny Havelkové 8 vítězství, čímž vyrovnali předchozí rekordní rok 2021. Počet vítězství stačil k tomu, aby se trenérka udržela v první desítce tuzemského šampionátu. V tomto ohledu může být spokojená. Více jí trápí snižující se nabídka tuzemských dostihů včetně absence jedničkových handicapů, které, jak se obává, letos zkomplikují uplatnění hned několika jejím svěřencům. Do nové sezóny vstoupí s šestnácti svěřenci včetně řady nových, kterými nejsou jen zástupci nejmladšího ročníku, ale také jeden svérázný tříletek, zakoupený na podzimní dražbě v Newmarketu.   


Ve stáji má Martina Havelková šest dvouletých koní. "Všechny jsme bez problémů obsedli, pracují dobře. Myslím, že by letos všichni mohli vyběhnout," plánuje.

Stáj DS Kompresory Kopřiva manželů Kopřivových má v tréninku dvě francouzské dvouleté klisny, obě jsou po hřebci Morandi. "Každá je úplně jiná, ale obě se mi moc líbí. Lady Morandi je pěkná, silná bělka, má někdy svou hlavu, tak se na ni těšíme až vyběhne... Moraya je menší, akční hnědka, hezky svázaná a pracovitá klisna. V tréninku ji všechno strašně baví. Nemá problém prakticky s ničím. Cválá v lotě ráda první a má radost z každého tréninku. Tváří se už jako takový dostihový kůň, který všechno zná," popisuje je trenérka.

Moraya LadyMorandi
 Moraya  Lady Morandi

 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 16
Přihlášky do klasických dostihů: Miss O'Shea (JCK), Praga Lady (Oaks)
Stájový personál: David Liška, Dominik Urbánek, Bára Saidlová, Pavlína Plichtová, Anička Lebdušková a Martina Havelková. Do stáje pravidelně chodí také žákyně Střední školy dostihového sportu a jezdectví, Klára Levová, Klára Chrbolková, Tereza Náměstková, Alexandra Stránská a Eliška Karasová. 
První jezdec:  ž. David Liška


Dvě dvouleté klisny má v péči Martiny Havelková i Stáj AKRAZ, bezpečnostní agentura. Domácí chov reprezentuje bělka Ottglia (Mikhail Glinka - Ottima, Dalakhani) z chovu Centra Darhorse. "Je to pěkná, narostlá klisna, má 163,5 cm v kohoutku. Když přišla, nebyla důvěřivá k lidem a potřebovala více času. Teď už všechno zvládá bez problému. Pracuje dobře, ale působí jako pozdnější klisna. Musíme s ní pracovat opatrně, aby to pro ni nebyl žádný stres," popisuje trenérka svou svěřenkyni, kterou letos bude směřovat do dostihů pro české koně, do budoucna v ní však vidí potenciálního koně do překážkových dostihů. "Má konstituční předpoklady být jednou krásný překážkový kůň a jsem ráda, že majitel pan Radek Jandásek chce i koně do překážek."

Druhou dvouletou klisnu Serenu Chope (Kheleyf) stáj získala na podzimní francouzské dražbě Osarus. "Je to hezká tmavá hnědka a hodně za tu dobu co přišla vyrostla. Moc se mi v tréninku líbí. Z našich dvouletých je zatím nejdál, krásně cválá. Její původ ji předurčený k rychlosti a zatím to tak opravdu vypadá. Jestli vše půjde bez problémů, tak by mohla vyběhnou jako jedna z prvních dvouletých," je přesvědčená trenérka.

Serena Chope Ottglia
 Serena Chope  Ottglia


Na irské dražbě společnosti Goffs byli zakoupení dvouletí stáje Pure Nutrition, zatím čekající na schválení jmen. Klisna po Fastinating Rock z Kaleefa (Sinndar), má, jak trenérka podotýka, vytrvalecký původ. "Její matka vyhrála dostih na 2400m a otec Gr.1 Champions Stakes v Ascotu. Vzrůstem je to menší, silná klisna, zatím se chová nenápadně a vše zvládá s přehledem. Jen v boxe pořád klopí uši, kouká na vás jako pitbul a říká vám, že tady je to moje. Pod sedlem je strašně hodná a to je důležité.," chválí ji trenérka, která připomíná, že oba její rodiče trénoval Dermot Weld.

Její stájový kolega, hřebec po New Bay má velmi dobrý původ, jeho matka Sense of Joy (Dansili) uspěla v Gr.3 Prestige Stakes a je polosestrou dvou blacktype koní. "Je na něm znát jeho genetický fond, ale má svůj handicap, který bude pro jeho budoucí kariéru zásadní. Jestli vše dopadne dobře, tak je to kůň s velkým potenciálem," předvídá trenérka, která dodává, že na žádného dvouletého nebude spěchat. "Věřím, že pak majitelům vrátí jejich trpělivost."

V chuchelské stáji trenérky Havelkové najdeme čtyři tříleté, z toho dvě klisny, které obě jsou hlášeny do klasických dostihů. Do Oaks hlášená Praga Lady (French Navy) loni vyběhla třikrát, dvakrát doběhla za peníze. "Loni mě překvapila její reakce ze startovacích boxů, kde neakceptovala tempo a „kochala se krajinou". Pipík, jak ji říkají holky ve stáji začne v nižší kategorii. Vytrvalá, koupená za 2 tisíce eur, tak možná Oaks nebude její kategorii, ale radost v dostizích by podle práce měla dělat," je přesvědčena trenérka.

Nepřehlédněte: První start potomka, první vítězství. Skvělý úvod partnera Sedmikrasky coolmorského Magna Grecia

Kratší distanční optimum má Miss O'Shea (Clodovil), kterou trenérka přihlásila do Jarní ceny klisen. "V loňském roce nestartovala, tak bude záležet na jejím prvním startu a pak vše vyhodnotíme, jestli to bude na start v klasickém dostihu." 

Dva starty loni zkusil Anthropoid (Galileo Gold), který do další sezóny vstoupí už jako valach. "Byl na podzim vykastrován, protože měl jedno varle v třísle a nespuštěné," vysvětluje trenérka. "Je to s výškou 164 cm největší kůň ve stáji, který začne v nižší kategorií a uvidíme, jak mu to půjde. Bezproblémový kůň."

Novým tříletým je také už vykastrovaný Brilliant Colours (Exceed and Excel), kterého Ivo Köhler koupil na podzim na dražbě v Newmarketu jako nestartovavšího. "Když chodil v ringu, tak opravdu zlobil tak, že možná i proto neměli kupující zájem, protože jinak je to moc pěkný kůň. Budoucí majitel říkal, že snad skočí i na něj do první řady, tak zvedl ruku a vydražil ho. Trenér Hannon, u kterého byl ve dvou letech říkal, že v tréninku opravdu zlobil a byl rád, že z jeho stáje odchází. Mě se líbí, má krásný pohyb. Vše s ním děláme opatrně a ukazujeme mu cestu bez boje. Cítím, že sklony v hlavě k předvádění má, jen působí pořád trochu nedospěle," popisuje trenérka svou novou akvizici.

Procellarum
Procellarum vítězí v Pardubicích

Zbytek stáje tvoří starší koně, u nichž však trenérka kvůli propozicím vidí omezený prostor k úspěšné realizaci. "Všichni jsou zatíženi handicapem, tak to budou mít těžší. Šestiletý Culihrach (Alhebayeb) i pětiletý Procellarum (Zoffany), loňský trojnásobný vítěz, vyhráli II. kategorii, tak nemají co smysluplně běhat s normální vahou, když propozice druhých kategorií jsou u nás celoročně mínus 11 kg. Běhat rovinové dostihy s váhou 63 je nenormální a proti koním. Z logiky věci navazuje všude ve světě handicap I. kategorie.  Nejsou to tak třídoví koně, kteří můžou pokračovat v jedničkách, ale u nás máme za rok pouze 3 handicapy I. kategorie a to jen na 1200, 2200, 3200 m. Procellarum tedy bude hlášen do Velké Dubnové ceny. Je to kůň za 1000 eur, který už udělal radost, tak uvidíme."

Koncem loňského roku se po zranění vrátili do dostihů šestiletí Kenshibu (Kendargent) a Seasony (Siyouni) se koncem loňského roku vrátili do dostihů po zranění. "Seasony byl po čtvrtém místě v Drážďanech na zimních prázdninách u rodičů Davida Lišky. Oba jsou to koně, kteří mají svoje slušné kvality."  

Náročnou sezónu měla loni Lena (Outstrip) ze stáje www.martinahavelkova.com. "Po třetím místě v Memoriálu Rudolfa Deyla chodila jen těžké dostihy, ale výsledkově se již neposunula. Zimu strávila také ve výběhu, který ji, myslím, pomohl. Vrátila se vyspělá a silnější. V handicapu je také v druhé kategorii, tak to nebude mít úplně lehké, ale pořád si myslím, že má svoje kvality," míní trenérka.

Také osmiletý Cacophonous (Cacique) trávil, poprvé ve svém životě, zimu ve výběhu "na prázdninách", společně s Lenou a Seasonym. "Je to tak hodný, malý kůň, který pro nás již udělal moc a je zdravý. Za čtyři roky co ho mám v tréninku se cítí pořád stejně. Lepší už nebude, ale vyhrát ještě něco může. Momentálně dělá práci pro mladé koně, hodnějšího sparingpartnera si dvouletí koně nemohou přát," chválí koně, s nímž obsadila páté místo v Gr.1 dostihu ve Francii, trenérka.

Havelkova team2

První jezdcem stáje je David Liška. "Jezdecké obsazení v dostizích budu vždy zvažovat podle nesené hmotnosti. Máme hodně handicapových koní, ale zatím žádného jedničkového, tak samozřejmě je David Liška volný i pro jiné stáje," vysvětluje trenérka. "Mám štěstí na lidi v mém týmu, kteří mají skvělý přístup ke každodenní práci s koňmi a zaslouží si velkou pochvalu. Baví mě práce s mladými lidmi ve stáji, kteří si uvědomují, že každý na sobě musí pracovat, aby si s koňmi rozuměli. Také děkuji všem majitelům za spolupráci a vášeň pro jejich koně," říká trenérka, která se už těší na svoji šestou trenérskou a jedenadvacátou jezdeckou sezónu.

Trápí ji však, kam se náš dostihový provoz ubírá. "Přála bych si však, aby náš turf již neklesal. Jen za posledních 10 let ubylo 100 rovinových dostihů a přibližně 12 - 13 dostihových dnů. To je pro majitele a jezdce citelná ztráta. Vím, jak vše je složité, ale jestli máme být profesionální obor, který má svoji živnostenskou kategorii, školu zaměřenou na dostihové koně, platící majitele, tak potřebujeme, aby absolventi dostihové školy neodcházeli do zahraničí a měli možnost uživit se jako v každém jiném oboru. Je pak smutné, když naši přední jezdci a žokejové pracují z finančních důvodů ve stájích v Drážďanech vzdálených 140 kilometrů od Prahy," podotýká, byť ví, že jen mluvit o tom nestačí. Ale předsezónní rozhovor uzavírá veseleji. "Každý majitel, jezdec i kůň potřebuje štěstí, a to přeji všem."

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová a Tereza Bartoníková

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová           Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka       
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  Dalibor Török
 Michal Kalčík  Ingrid Janáčková Koplíková  Michal Demo
 Allan Petrlík    

  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net