Kalcik michal4Pět sezón v roli trenéra má za sebou Michal Kalčík, připravující své svěřence v Levíně. Vyjma úvodní sezóny, kdy vstoupil do českého turfu s nečekanou razancí a v připravil 18 vítězů, byla loňská sezóna jeho nejúspěšnější. Na Levíně natrénoval vítěze 16 dostihů, což mu vyneslo čtvrté místo v šampionátu rovinových trenérů. Do loňské sezóny vstupoval s 15 koňmi, letos má o čtyři víc a chuť loňské výsledky ještě překonat.


V početném lotu svěřenců trenéra Kalčíka, jemuž v přípravě koní notně pomáhá jeho pravá ruka manželka Monika, jsou tři dvouletí. Nejdále v přípravě z nich je dubnová ryzka Claudine (Dux Scholar - Calva, Le Havre), reprezentující stáj i chov filmového producenta Jaroslava Boučka. U ní má sice trenér trochu obavy z výkonnosti kvůli původu, ale zatím klisnu vidí v optimistickém světle. "Tváří se moc hezky, povahově skvělá a ukazuje se i raná, takže jestli k tomu bude, tak letos vyběhne."
 

Tréninkové středisko: Levín
Počet koní: 19
Odešli z tréninku po sezóně: Tropical Bond, už v průběhu sezony Torque Power, Calistgitulka, Ballantines, Makronka, Connie
Přihlášky do klasických dostihů: Baby Summer (JCK, Derby, Oaks)   
Stájový personál:  Michal Kalčík, Monika Kalčíková, David Schneider, Alena Plimlová, Jindřich Fabris, Jana Vargová


Podstatně delší čas bude potřebovat duo dvouletků, které k trenéru Kalčíkovi přišlo z Krabčic - klisna Leonarda (Zazou - Luxia, Midships) a hřebec Luxus Man (Zazou - Luxurious, Galileo). "Ti k nám přišli mnohem později a proto také nejsou v přípravě tak daleko jako Claudie," vysvětluje. "Oba se bez problémů obsedli, ranější bude klisna, která je taková živá, temperamentní a moc hezky cválá. Hřebec je nádherný kůň, dobře pracuje, je hodný, ale zdá se pozdní, takže jestli vyběhne, tak nejdřív někdy na podzim, ale spíše až ve třech letech," hodnotí dvouletky, mimochodem 3/4 sourozence, trenér.  

Luxus Man Leonarda
 Luxus Man  Leonarda


Z dvojice tříletých má podstatně větší ambice hnědka stáje DS Mladecko Baby Summer (Mikhail Glinka - Brittany, Mujahid), stejně jako dva výše zmíněná dvouletci pocházející z chovu Centra Darhorse. Loni šestkrát startující klisna je hlášená jak do obou klasických dostihl vyhrazených klisnám, tak i do Českého derby. "Loni se solidně rozeběhla, i když si nevyhrála, umísťovala se za slušnými koňmi," hodnotí trenér klisninu úvodní sezónu. "Byla hodně temperamentní a nervní, ale přes zimu se hodně pracovalo na jejím zklidnění a je v podstatně lepší psychické pohodě než byla," říká trenér, který sice klisnu přihlásil i do JCK, ale její optimum vidí spíše na delších tratích.

Baby Summer2
Klasická naděje Baby Summer

Nešťastný osud má ryzka Carrot (Dux Scholar - Calva, Le Havre), pravá sestra výše zmíněné Claudine, která na svůj první start teprve čeká. "Ještě u Luďka Harise se zranila na kolotoči, pak dlouho stála a poté si přivodila znovu na kolotoči stejné zranění. S prací je na tom jako dvouletá, ale spolupracuje, tak bychom s ní rádi vyběhli už brzo zjara."

V nových barvách stáje Desire Hit, patřících jejich chovatelce Marii Pešlové, vstoupí do letošní sezóny polosourozenci Frami Hit (Majestic Missile - Freya, Ray of Light) a Fram (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light). "Budou běhat, na co jsou zvyklí a doufáme, že zase popolezou o kousek výš," věří trenér.

Čtyři koně má v Levíně stáj The Sons of Sharpour pana Josefa Sallera mladšího. Pětiletý Launch Zone (Zoffany) sice loni získal dvě vítězství, trenéra ale trápí jeho nevyrovnané výkony. "Je to kůň, který kolísá na hranici IV: a V. kategorie, ale z práce víme, že je dobrý, pak to však v dostihu nepředvede. Takže cílem je, aby podával konzistentnější výkony a ty jeho výkyvy formy skončily."

Stejně starý Arkadag (Elzaam) je trochu problematický kůň. "Hodně specifický kůň, těžký na ježdění v práci i v dostihu. Myslím si, že příčinou toho všeho je nějaký problém v těle, ale nikomu se nepodařilo nic najít a odbourat to. Je to čtyřkový kůň, mohl by se dostat do trojek, ale tím, jak se v dostihu hůř kočíruje, tak plně neuplatní své vytrvalecké vlohy," je přesvědčen trenér 
 
Jedno vítězství si loni připsal také Aidensfield (Guiliani). Někdejší klasický adept vyhrál v Lysé dostih IV. kategorie. "Myslím, že se na něm podepsala už kariéra v Německu, měl toho plné zuby a byl na tom psychicky dost špatně. Loni také hodně špatně přezimoval, ale postupně se dal dohromady a na podzim už podával slušné výkony. Letos přezimoval velmi dobře, chodí s chutí a myslím, že minimálně na dostihy III. kategorie na mílových tratách by měl mít," myslí si trenér.

Nejstarším koněm stáje Josefa Sallera je šestiletý Silver Trigger (Rio De La Plata), jemuž se loni podařilo vyhrát hned třikrát. "Už se těší do zahraničí," říká Kalčík se smíchem. "Po zimě si odpočinul, vypadá mnohem lépe než před rokem a tak věřím, že to bude dobré. Začne v Česku, ale dřív než loni s ním vyrazíme ven," plánuje.

SilverTrigger Arkadag
Silver Trigger a Arkadag

Dva z levínských koní běhají v barvách syndikátu Nela & freinds syndicate. Zatímco Denihilonihil (Estidhkaar) loni potěšil dvěma triumfy, subtilní Kyriakali (Zazou - Katarina, American Post) na první vítězství stále čeká. "Denihilonihill měl malinko zdravotní problémy a až teď začíná pracovat, takže začátek sezóny nechytne. Loni měl výbornou sezónu, která předčila očekávání. Měl by zůstat v trojkách a podzim jako vrchol rychlou dvojku v Mostě," plánuje trenér. Ač nezvítězivší, mile jej překvapila i Kyriakali. "Na to, jak je malinká, ve stáji ji říkáme pony, chodila dobře. Je dobře jezditelná, letos by mohla zamířit trochu výš a doufáme, že se dočká prvního vítězství."

Do Levína se jako majitel vrátil Václav Luka starší, který sem společně s členy Syndikátu V3J přemístil čtyřletého hnědáka Smichoff (Dariyan). "Měl asi klasické ambice, které nenaplnil, nyní se ukazuje jako klasický provozní kůň, určitě ne špatný, do trojek na tratě 1600 - 1800 metrů," míní trenér. Nicméně ani on začátek sezóny kvůli zranění nestihne. "Vylomil si zub s kusem čelisti, ambulantně to bylo ošetřeno, pracovat by normálně mohl, ale nemůže mít udidlo," vysvětluje.

Novým koněm ve stáji, který přišel i s novou majitelkou, je také pětiletá Noble Claudine (Nayef), zakoupená od stáje Westminster v Polsku, kde patřila k nejlepším koním na ultravytrvaleckých tratích. "Vypadá hodně dobrá, v práci se ukazuje moc hezky," libuje si trenér, trápí jej však omezená příležitost, jakou jí české propozice dávají. "Je tu dvojnásobná míle, kdyby měla výkonnost tak pak ještě Cena prezidenta, ale to už předbíhám," uvažuje.

Noble Claudine
Nová naděje Noble Claudine

Prohlídku stáje zakončíme u čtveřice starších koní domovské stáje FVE - Relay JK Levín, jejíž barvy bude reprezentovat i v úvodu zmíněná dvojice dvouletků z Krabčic. "Jsou to handicapoví koně," hodnotí je trenér. Starosti mu dělá polský rodák Tribute (Zazou), který se stále potýká s nějakými problémy. "Teď se zranil na kohoutku, takže přestože by mohl normálně pracovat, sedlo na něj dát nemůžeme a start sezóny nestihne," stěžuje si trenér, který s koněm, jemuž moc nesedí starty z boxů, plánuje běhat v Brně či zkoušet bumpery v Pardubicích.  

O osmiletého Sorbeta (Silver Whistle) loni trenér málem přišel, protože jej měl pouze v nájmu, ale pak jej koupil a bělouš se odvděčit dvěma vítězstvími. "Dokáže vyhrál na 1600 i na na 2000 metrů, líbí se mu v Mostě," říká trenér, podle něhož však valach dostal v handicapu až příliš a zřejmě bude potřebovat start na seběhnutí.

Nepřehlédněte: Po 30 letech se už chceme víc bavit než stresovat, vysvětluje Pavlína Baštová, proč má v tréninku jen dva koně

San Godenzo (Golden Tirol), u něhož vzhledem k předešlé překážkové kariéře trenér předpokládal vytrvalecké vlohy, se loni chytil na kratších distancích a sezonu zakončil triumfem v dostihu na 1400 metrů. "Vypadá na nich úplně jinak a myslím, že se letos posune někam dál," věří trenér, který však vzhledem k artróze kloubku musí se svým svěřencem opatrně.

Loňskou sezónu zakončil vítězstvím také šestiletý Has d'Emra (Kheleyf), u něhož je podle trenéra podstatný výběr žokeje. "Už je to starší kůň a je rád, že je rád, tak potřebuje v dostihu někoho, kdo by jej probral a posbíral," líčí strategii s koněm, který jako dvouletý dokázal vyhrát Classe 2 ve Francii, ovšem od příchodu do českého tréninku bylo listopadové vítězství jeho prvním plným zásahem.

Co se týká jezdeckého obsazení, na koně Josefa Sallera mladšího počítá trenér s Lukášem Charvátem, který by se však mohl objevit i v sedlech dalších jeho svěřenců. "Několik našich koní v minulosti jezdil a rád ho znovu posadím," říká trenér, který počítá také s Alenou Plimlovou a Jindřichem Fabrisem, byť u posledně jmenovaného je nemalým limitem váha. "Po loňských úspěších bychom rádi udrželi spolupráci s Vendulou Korečkovou, když budeme hledat jezdce s větší váhovou úlevou, máte tu Káju Hroškovou a rozhodně se nebudeme bránit ani dalším jezdcům," vypočítává trenér.

Je rád, že mu přišli noví koně do tréninku a rád by poděkoval nejen novým majitelům za důvěru, ale i těm, s nimiž spolupracuje déle, za věrnost. A také Jiřímu Balcarovi, který je nejen majitelem domovské stáje FVE - Relay JK Levín, ale i celého tréninkového střediska. "Jsem moc rád za azyl, který nám tu poskytl. Díky tomu, že nemusíme platit nájem, můžeme držet ceny dost nízko," uzavírá předsezónní rozhovor Michal Kalčík.   

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  Dalibor Török

  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net