cape freedom2Trenér Arslangirej Šavujev připravil již čtyři vítěze Českého derby a letos do něj posílá jednoho z nejdražších koní na startovní listině hnědáka Cape Freedom. Jeho otec Cape Cross je nejfrekventovanějším jménem v rodokmenech vítězů Epsom derby posledních pěti ročníků, v našem jej zatím nenajdeme. Změní to letošní ročník?

Zakoupen na Goffs Sportsman Sale jako roček za 38.000 €

Cape Freedom debutoval v dobře obsazené Ceně EBF (III.k., 1600 m, video), kterou start-cíl vyhrát Sagara a Cape Freedom v ní obsadil páté místo. Po něm jej trenér Šavujev nasměroval do Ceny zimního favorita (L, 1600 m, video), v ní ale neopustil poslední místo a v závěru na zbytek pole dost ztrácel.
Po příliš ambiciózním posledním startu vstoupil do nové sezóny s mnohem větší pokorou. V úvodnéÍ startu ve čtyřkové Ceně Velké Chuchle na 1800 metrů se střetl s Top One a Forever Dry, mezi něž se v cíli vklínil na druhé místo (video). Velmi přesvědčivý výkon předvedl v trojce na 2400 metrů, kterou velmi lehce o 8 délek vyhrál, ale dostih byl poměrně pomalý a neporazil žádné třídovější koně (video). Ve vyrovnaném doběhu Velké červnové ceny skončil šestý (video), na distanci pomalu postupoval a ukázal, že je schopen držet krok i s nejlepšími.

Rodokmen:
Cape Freedom je synem plemeníka Cape Cross, který ač je synem sprintera Green Deserta v chovu předával svým potomkům nemálo vytrvaleckých vloh. Dobře to lze vypozorovat na vítězích posledních ročníků Epsom derby, v jehož posledních 5 ročnících uspěli 4x hřebci s jeho vlivem v rodokmenu. V roce 2014 vyhrál Australia, jehož matka Ouija Board byla jedním z nejúspěšnějších Cape Crossových potomků. V roce 2015 v Epsomu triumfoval jeho syn Golden Horn, o rok později Harzand, jehož otec Sea The Stars je Cape Crossovým synem a nakonec letos se prosadil Masar, další vítěz z matky po Cape Cross.
Matka Lyric Piece (Dutch Art) vyhrála jeden dostih v Riponu na distanci 2000 metrů a Cape Freedom je jejím prvním poromkem.

Resumé:
Cape Freedom by neměl mít problém s distancí, možná naopak by mu mohla pomoci v souboji s některým z třídovějších, ale méně distančně vybavených soupeřů. Ač jej i vzhledem k trenérské osobě a jezdeckému obsazení považujeme za možného kandidáta na překvapení, myslíme, že úspěchem bude zisk jakéhokoliv dotovaného umístění. (miv)