Kub PotmesilZa pár dní skončí rok 2022, další rok, který nám po dvou předešlých covidových ukázal, jak rychle se mohou naše "jistoty" změnit. Ani pro náš dostihový sport to nebyl jednoduchý rok, i tak ale přinesl řadu nezapomenutelných dostihových zážitků, bohužel i těch smutnějších. Stejně jako v předešlých letech jsme se snažili všechny důležité momenty spojené s tuzemským dostihových sportem a chovem plnokrevníka zachytit v našich článcích, odměnou nám byla vaše čtenářská věrnost a rostoucí zájem o naše články. Které v nich vás v letošním roce nejvíce zaujaly?

 
Podle dat, které nám poskytuje redakční systém Joomla, na kterém stránky Fitmin & TURF Magazínu běží, jsme vybrali deset článků, které vykazují nejvyšší počet shlédnutí.   

1. Ivan Kub, někdejší vice-šampión českých žokejů, bojuje s následky těžkého zranění. Do sedla už se nevrátí
Nejčtenějším článkem roku 2022 byla zpráva o vážném zranění, které v květnu při tréninku v bošovické centrále utrpěl někdejší přední žokej a posléze trenér Ivan Kub. Obrovský zájem o to, jak to s Ivanem vypadá, se odrazil i ve statistikách a první zpráva o jeho zdravotním stavu, patří do desítky nejčtenějších článků serveru Fitmin & TURF Magazín v celé jeho historii od roku 2013.
Snad při téhle příležitosti mohu přidat i pár aktuálních zpráv. Ivan strávil vánoční svátky ještě v motolské nemocnici, ale cítí se dobře, psychicky vše skvěle zvládá a i fyzicky se v rámci limitů daných zraněním cítí dobře. Doufá, že už brzo se přestěhuje na rehabilitaci do Kladrub a prozradím i jednu osobnější věc - pomalu se připravuje na novou roli dědečka.  

2. Age of Jape uspán. Hvězdě první dekády tohoto století bylo 16 let
Podobně, jako si Ivan Kub svou mimořádnou povahou vyšlapal cestu k srdcím mnoha turfmanů, uchvátil je svými výkony tmavý hnědák Age of Jape (Jape). Před pár dny bohužel musel být kvůli zdravotnímu stavu uspán a jeho obdivuhodný život tak skončil předčasně.

3. S trenéry před sezónou (3.) - Ingrid Janáčková Koplíková se silným týmem a výrazně vyšším počtem svěřenců míří do třetí sezóny  
Trénuje teprve o roku 2020, přesto už před tou letošní byla v pravidelném seriálu představujícím vybrané tréninkové úseky tím trenérem, o jehož koních a plánech jste měli největší zájem. Že to bylo oprávněné potvrdila Ingrid v průběhu roku, během něhož nasbírala 16 vítězství, z toho 10 na francouzských drahách a její svěřenci jako Help, Josephino či Stronger Together patřili k hvězdám sezóny.  

4. Odešel Juventus. Populární postava Velké pardubické, která trávila důchod jako zámecký pán
Čtvrtou nejčtenější zprávou byla vzpomínka na Juventuse, populárního účastníka Velké pardubické, který s námi v tomto roce rozloučil. 

5. Nad sbírkou pro Ivana Kuba převzal záštitu Jockey Club. Zveřejnil číslo konta, na které je možné přispět
Řekl bych, že je dost unikátní aby se mezi nejčtenější články dostala zpráva, v níž je uvedeno číslo konta, na které lze zaslat peníze. To, že se tak stalo v Ivanově případě, ukazuje na obrovskou míru vaší solidarity, kterou potvrdila i výše částka, na níž jste se v Ivanův prospěch složili. Mohu dodat, že za část z nich byl už rekonstruován Ivanův byt v Tochovicích, který se jeho skvělé manželce Stáně podařilo připravit na původně plánovaný Ivanův dvoudenní vánoční pobyt doma, nakonec však musel strávit svátky v Motole.

6. S trenéry před sezónou (20.) - Radek Holčák obměnil podstatnou část stáje i týmu a čeká lepší sezónu
Druhým trenérem, o jehož stáj jste se v předsezónních rozhovorech nejvíce zajímali, byl Radek Holčák, pro něhož byl rok 2022 druhou sezónou po převzetí otcova trenérského úseku.

7. Koňařský svět smutní. Navždy odešel Antonín Černocký
Velmi smutnou zprávou, kterou letošní rok přinesl, byl náhlý a nečekaný odchov MVDr. Antonína Černockého, muže s obrovským srdcem a přátelskou povahou.

8. S trenéry před sezónou (10.) - Lenka Kvapilová s nadějí do klasik i do Velké pardubické
Zdálo by se, že Lenka Kvapilová nepatří k nejsledovanějším tuzemským trenérům, nicméně podle počtu shlédnutí předsezónního rozhovoru je jisté, že má v našem turfu nemalý počet příznivců.

9. Ivan Kub o své proměně z trenéra na pracovního jezdce. Už se nemusím stresovat, jestli mi majitel v neděli odveze koně
Jen pár týdnů před tím, než přišlo vážné zranění, jsme s Ivanem publikovali rozhovor o konci jeho trenérské kariéry a radosti, jakou mu přinesla práce v centrále Václava Luky mladšího v Bošovicích. Byl to velmi otevřený rozhovor i o tom, že život trenéra v Česku není nijak jednoduchý a ohlasy řady jeho kolegů potvrdily, že Ivan s upřímností sobě vlastní přesně popsal situaci, v níž mnohým trenérům docházejí síly a především motivace v práci pokračovat. Nebyl to ale smutný rozhovor, dodnes si pamatuju, jak jsme nad ním s Ivanem seděli na dvoře ve Smolivci a on mi s nadšenýma očima vyprávěl o práci v Bošovicích. Jak by nás tehdy napadlo, že se z ní bude radovat tak krátce...  

10. S trenéry před sezónou (26.) - Dokáže Luboš Urbánek překonat loňskou velmi úspěšnou sezónu?
Desítku článků, kterým jste věnovali největší pozornost, uzavírá další ze série předsezónních rozhovorů s trenéry. Otázku, zda se Luboši Urbánkovi podaří překonat předešlou velmi úspěšnou sezónu, zodpověděl trenér Lokotransu poměrně brzo a hlavně - velice jednoznačně. Ano.

Tolik desítka článků, které Vás v tomto roce na našem serveru nejvíce zaujaly. Moc bych si přál, abychom se za rok mohli všichni společně a ve zdraví ohlédnout na těmi, které přinese rok příští. A aby mezi nimi byly samé veselé a pozitivní zprávy. Třeba o tom, jak se Jockey Clubu ve spolupráci s pořadateli podařilo zajistit mimořádné finanční prostředky pro financování tuzemských dostihů, český chov se dočkal blacktype vítěze z domácího tréninku či jak skupina odhodlaných investorů hodlá obnovit slávu napajedelského hřebčína. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net